Yeni bir ev satın alan veya kiraya çıkan kişilerin yapması gereken farklı prosedürler vardır. Temel ihtiyaçların sağlanması için gerekli olan en önemli işlemlerden bir tanesi de aboneliklerin üzerine alınmasıdır. Bu sayede cezadan ve kaçak kullanımdan kurtulacak olan kişiler, gerekli olan belgeleri tamamlayarak konu ile ilgili görevlendirilmiş devlet kurumuna gidebilirler.

Su Aboneliğinde Gerekli Belgeler

Su aboneliğini açtırmak için belediyeye veya İski idaresine gidecek olan kişilerin, belirli evrakları tamamlamaları gerekecektir. Bunların ilk başında başvuru yapacak olan abonenin kimliği ile beraber T.C. kimlik numarası gelmektedir. Ayrıca tapu veya yapılmış olan geçerli kira sözleşmesi de, yine istenen belgelerdendir. Binanın onaylanmış emlak vergisi beyannamesi ve yapı ruhsatı da, yine istenen belgeler arasındadır. Abonelik işlemleri esnasında teminat bedeli, su iştirak ve kanal iştirak bedelleri de yatırılmak zorundadır.

[ilgiliicerik icerik_id=”984″]

İski Abonelik Ücreti

Su aboneliğini üzerine alacak olan kişilerin, özellikle kiracı olmaları durumunda belirli bir prosedürü yerine getirmeleri gerekmektedir. Yukarıda belirlenen belgeleri sağlayan kişiler, başvuru için gittiklerinde abonelik ücretleri için 133,20 TL tutarında bir meblağ ödemek durumundadır. Bu abonelik işlem ücretinin ödenmesi için iki farklı yol izlenebilir. Bunlardan birincisi peşin ödeyerek makbuz almaktır. İkincisi de faturalara eşit şekilde bölünerek aylara göre ödenmesi yöntemidir. Kişiler, istedikleri yolu izlemekte serbesttir.

Su Abonelikleri Ne Zaman Açılır?

Kiracılar veya yeni bir ev satın alan kişiler, anında su aboneliklerini açmak isterler. Gerekli evrakların belediyeye verilmesi ve onaylanması halinde abonelikleri başarıyla tamamlanacaktır. Başvuruyu sabah mesai saatleri içerisinde yapan abonenin, su kullanımı için gerekli olan prosedürleri tamamlaması 4-5 saat içerisinde sona erecektir. Bu sayede sabahtan başlanılan işlemler sayesinde, aynı gün abonelik sağlanır ve o günün akşamına su aboneliği kullanılmaya başlanır.

Su Aboneliğini Üzerine Almamanın Bir Cezası Var Mı?

Kanunlarda yazıldığı halde ve teknik olarak aboneliğin üzerine alınmaması durumunda, kaçak bir kullanımdan bahsedilmektedir. Bunu tespit eden ekipler, aboneliğini oluşturmamış olan kişilere KDV hariç olmak üzere bir ceza kesmektedirler. Bu ceza 90 TL olmakta ve kişilerin aboneliklerinin hemen açılması uygulanmaktadır.

İmei Kaydı Nedir ? İmei Kayıt Ücreti Ne Kadar ?

Previous article

Muaccel Nedir ? Muaccel Ne Demek ?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Genel