Press ESC to close

İtalya’da Asgari Ücret Ne Kadar ?

İtalya, birçok ülkeden turist alan ve bu sebep ile şu an Coronavirus ile cebelleşen bir ülke. Bu ülkenin yaşam şartları ve güzellikleri, birçok kişi etkilemektedir. Bu sebep ile bu insanlar, İtalya’da çalışmak istediklerini dile getirmektedirler. Durum böyle olunca bu insanların araştırma yaptığı ilk konu; asgari ücret olmaktadır. İtalya’da asgari ücret ne kadar tarzında birçok araştırma yapan bu kişiler, karşılaştıkları ücreti olumlu karşılamaları durumunda İtalya’ya gitmektedirler. Bu yazımızda İtalya’da asgari ücret ne kadar sorusuna yanıt vereceğiz ve detaylardan bahsedeceğiz.

İtalya’da Asgari Ücret Ne Kadar ?

İtalya tarafından uygulanan asgari ücret uygulaması yoktur, resmi olarak asgari ücret ödenmemektedir. Bu durumda herhangi bir meslekte en az maaş, asgari ücret olarak değerlendirilmektedir. Asgari ücret uygulaması olmadığı için işletmeler, aynı işi yapan farklı kişilere farklı ücretler ödeyebilmektedir. Bu durumdan rahatsız olan İtalya vatandaşları, yakın zamanda asgari ücret uygulamasına geçilmesini istemektedir.

italya-asgari-ücret
italya-asgari-ücret

İtalya’da ortalama asgari ücretin ne kadar olduğunu anlamanız için bazı meslek sahiplerine ödenen en az maaşları paylaşacağız. Bu sayede hangi mesleğin ortalama ne kadar kazanabildiğini anlamış olacaksınız.

İtalya’da Yaşam ve Asgari Ücret

Doktor – 5.000€, 15.000€
Mühendis – 3.000€, 12.000€
Öğretmen – 2.500€, 5.000€
Mimar – 3.500€, 10.000€
Güvenlik Görevlisi – 2.250€, 4.500€
İnşaat İşçisi – 2.000€, 3.500€

Yukarıdaki listede yer alan mesleklerin hem en az hem de en çok maaşlarını paylaştık. Bu şekilde meslek gruplarına ait maaşları anlayabilirsiniz.

İtalya’da yaşam, merak edilen bir diğer konudur. Ulaşımın oldukça ucuz olduğu İtalya, bazı şehirlerde kira açısından pahalıdır. Turistik bölgelerde şehir merkezine yakın ev tutmak isterseniz, ödeyeceğiniz ücret 1.000€’nun üzerinde olacaktır. Bundan dolayı merkezden biraz uzak ve turistik olmayan şehirlerde yaşamanızı tavsiye ederiz, bu şekilde hem para biriktirebilir hem de ucuz yaşam elde edebilirsiniz.

Altın Hesabı Hangi Bankada Avantajlı 2020 sorusuna yanıt verdik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir