Press ESC to close

Kanal İstanbul Hisseleri, Projeden Etkilenecek Sektörler ve Hisseler

Kanal İstanbul projesi ilk kez 2011 yılında “Çılgın Proje” adı ile gündeme gelmişti. 2011 yılında Erdoğan’ın açıkladığı projenin bir benzerini 1994 yılında Ecevit İstanbul Kanalı projesi olarak duyurmuştu. Osmanlı döneminde dahi yeni bir kanal projesi çalışmaları olduğu ifade ediliyor. Ancak henüz bu projeyle alakalı somut adımlar atılmış değil. Yani proje halen daha proje aşamasında. Özellikle deprem bölgesi olan Marmara Bölgesi için bu projenin doğru olup olmadığı tartışılıyor. Bu kısım tabi biraz siyasete de giriyor. Biz işin ekonomiyle alakalı boyutuna bakalım. Kanal İstanbul projesi kapsamında etkilenebilecek hisse senetleri ve iş dünyasındaki potansiyel değişikliklere odaklanacağız. Ayrıca Kanal İstanbul hisseleri olarak adlandırılan şirketler hangileri ve bu projenin tahmini maliyeti ne kadar gibi soruların cevaplarını da bu sayfada bulabilirsiniz.

Kanal İstanbul Projesi Yapılmaya Başladı mı?

2011 tarihinde duyurulan Kanal İstanbul projesinin ilk adımı 2021 tarihinde atıldı. 2021’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla beraber kanal üzerinde yapılacak 6 köprüden ilkinin temeli atıldı. Bu sayede proje start almış oldu Ancak tartışmalar bitmedi ve projenin geleceği hala biraz muallak gibi görünüyor. Muhalefet tarafının hemen hemen tamamı projeye karşı duruyor. Şu an için İstanbul Büyükşehir belediyesi de muhalefet bulunuyor. Muhalefetin sunduğu argüman hem deprem bölgesi olması hem de birilerine rant oluşturacak olması amacıyla yapılıyor olması. Bu nedenlerde Kanal İstanbul’a muhalif partiler karşı çıkıyorlar.

Projenin 2021 yılında ilk köprüsünün temelinin atıldığını ifade etmiştik. Amaç 2027’de projenin tamamlanması ancak bu ne kadar mümkün olabilecek zaman gösterecek. Önümüzde 2024 Mart ayı yerel seçimleri de projenin ilerlemesi konusunda belirleyici olabilir. Eğer Ak Parti adayı Murat Kurum İstanbul’un yeni belediye başkanı olmayı başarırsa, iktidarın bu konuda eli daha kuvvetlenecektir. Bu durumda da Kanal İstanbul projenin hızlı bir şekilde tamamlanması için gerekli adımlar atılabilir.

Kanal İstanbul Projesinde Yer Alan Şirketler

Kanal İstanbul projesi, hem inşaat hem de çevresel düzenlemeler açısından bir dizi şirketi içeriyor. Projenin yüklenicileri, inşaat malzeme tedarikçileri ve altyapı teknolojileri sağlayıcıları, projenin hayata geçirilmesinde kilit rol oynayan şirketler arasında yer alıyor. Bu şirketler, projenin gelişimine paralel olarak değer kazanma potansiyeline sahip. Rönesans Holding, Gülermak, Yapı ve Yapı, Taşyapı gibi birçok şirket projenin bir ucundan tutmuş durumda.

Borsa İstanbul’da İşlem Gören Kanal İstanbul Hisseleri

Kanal İstanbul hisseleri, Kanal İstanbul şirketleri
Kanal İstanbul hisseleri, Kanal İstanbul şirketleri, hangi hisseleri etkileyecek

Kanal İstanbul’un çevresinde yer alan araziler, proje nedeniyle önemli bir değer artışı potansiyeline sahip. Bu bölgelerde arazi sahibi olan şirketler, projenin tamamlanmasıyla birlikte değerlenme şansına sahip olabilir. Gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren şirketler, bu potansiyel değer artışından olumlu etkilenebilir.

Kanal İstanbul projesinin hayata geçmesi, Borsa İstanbul’da işlem gören birçok şirketin değerini etkileyebilir. Özellikle inşaat, taşımacılık, enerji ve altyapı sektörlerinde faaliyet gösteren şirketler, projenin getireceği yeni iş fırsatları ve büyüme potansiyeli ile değerlenebilir. Yatırımcılar, bu sektörlerde faaliyet gösteren şirketlere odaklanarak portföylerini çeşitlendirebilirler.

Kanal İstanbul projesinden olumlu etkilenebilecek şirket hisseleri;

 • EKGYO
 • IHLGM
 • IHLAS
 • TSGYO
 • ISGYO
 • KLGYO
 • CIMSA
 • AKCANSA
 • AFYON
 • OYAKC
 • YGYO
 • YYAPI
 • HLGYO
 • CIMSA
 • VKGYO

Kanal İstanbul’da Yükseliş Potansiyeline Sahip Sektör Hisseleri

Projeye körfez ülkelerinden de yoğun bir ilgi olduğu ifade ediliyor. Bu projeye gelebilecek körfez yatırımları farklı sektörlere yeni yatırımları körfez yatırımlarının da gelmesini tetikleyebilir. Bu anlamda da Kanal İstanbul projesine olan Arap sermayenin ilgili dikkatle izlenmeli.

 1. İnşaat Sektörü: Kanal İstanbul’un inşaatına katılacak şirketler, büyük projelerin getirdiği iş hacmiyle değer kazanabilir.
 2. Taşımacılık ve Lojistik Şirketleri: Yeni su yolunun işletilmesi, taşımacılık ve lojistik sektörlerini canlandırarak bu şirketlerin değerini artırabilir.
 3. Enerji Şirketleri: Projenin enerji ihtiyacını karşılamak adına faaliyet gösterecek enerji şirketleri, projeden olumlu etkilenebilir.

Kanal İstanbul hisseleri denildiğinde akla belli başlı şirketler geliyor ancak aslına bakılırsa bu işin gerçekleşmesi halinde sektörel bazlı hareketler ön plana çıkacaktır. Yani ilk etapta çimento, inşaat ve GYO sektörünün canlanması beklenir. Yine demir çelik sektöründe tutun da enerji sektörü hisseleri, perakende satış sektörü hisseleri, finans sektörü hisseleri gibi bir çok sektör olumlu anlamda etkilenebilir. Projeye körfez ülkelerinden veya farklı yabancı ülkelerden para akışı gerçekleşmesi Borsa İstanbul geneline yayılan bir yükseliş hareketini de tetikleyebilir.

Hisse Senedi Yatırımcısı İçin Fırsat Var mı?

Aslında birçok hisse bu projeyi henüz tam olarak fiyatlamış değil. Çünkü her ne kadar kağıt üzerinde ilerleme görünse de aslında çok yavaş ilerleyen hatta bazı noktalarda durma noktasına geldiği ifade edilen bir projeden bahsediyoruz. Bu nedenle de güncel olumlu haber akışları olmadığından Kanal İstanbul hisseleri henüz yeteri kadar projeyi fiyatlayabilmiş değil. Konu gündeme geldiğinde o gün veya o haftanın en çok yükselen hisseler listesine giren Kanal İstanbul’dan etkilenebilecek hisseler daha sonrasında bu yukarı yönlü hareketlerini sürdürememekteler.

Eğer 2024 Mart ayındaki yerel seçimleri Murat Kurum kazanırsa AK Parti ve Erdoğan Kanal İstanbul projesinin bir an önce tamamlanması için süreci hızlandırıcı adımlar atabilir. Bu nedenle yatırımcılar seçim sonuçlarını iyi analiz etmeliler. Murat Kurum’un seçimi kazanması halinde Kanal İstanbul hisseleri olarak adlandırılan şirketlerin hisse senetlerinde yaşanabilecek yükselişler yatırımcılar için fırsat olarak değerlendirilebilir.

Kanal İstanbul Ne Kadara Mal Olacak?

Kanal İstanbul projesi toplam maliyeti ne kadar olacak
Kanal İstanbul projesi toplam maliyeti ne kadar olacak, Kanal İstanbul projesi ne kadara mal olacak

Projeyle ilgili e çok merak edilen konulardan bir tanesi de projenin maiyeti. Bu kadar büyük bir projenin maiyeti de epey bir büyük olarak tahmin ediliyor. İletişim Bakanlığı tarafından hazırlanan Kanal İstanbul web sitesinde Kanal’ın inşaat maliyeti 75 milyar TL olarak paylaşılmış. Kanal İstanbul projesinin toplam maliyetinin ise 15 milyar doları bulacağı belirtiliyor. Ancak geçtiğimiz yıllarda Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu bu projenin hesaplanandan 5 miyar dolar daha fazla tutabileceğini yani 20 milyar doları bulabileceğini de ifade etmişti. Tabi enflasyon vb. gii faktörler eklenince projenin gerçek maliyetinin ne olacağı da merak konusu olmaya devam edecek gibi duruyor.

Bu bölümde Kanal İstanbul proje maliyeti ve projede yer alan şirketlerle ilgili detayları paylaştık. Kanal İstanbul projesinden olumlu etkilenebilecek borsada işlem gören hisseleri ve sektörler ile ilgili merak edilen soruları cevaplandırdık. Kanal İstanbul hisseleri projeden nasıl etkilenecek sorusunun ayrıntılı analizleri ile cevaplarını paylaştık. Burada yazılanların tekrar yatırım tavsiyesi içermediğini belirtmemizde fayda var diye düşünüyoruz. Ayrıca bu afta borsada en çok kazandıran hisseler listesine de göz atmanızı tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir