Press ESC to close

KAP Nedir, Kap Ne Demek? Borsada Kap’a Yapılan Açıklamalar

KAP kavramı borsaya yeni giriş yapan yatırımcılar tarafından merak ediliyor. Bu yönde gelen sorular üzerine Kap nedir, Kap açıklamaları ne ifade eder gibi soruların cevaplarını paylaştığımız bir yazı dizisi oluşturmak istedik.

KAP Kavramı Hakkında

Kimi zaman spor dünyasında kimi zaman ekonomi dünyasında geçtiği gibi borsa piyasasında da KAP kavramı kamuyu bilgilendirme ve genel bilgi sağlama açısından her zaman öneme sahiptir.

KAP, bir kısaltma olmak ile birlikte Türkçe bir kavramdır ve açılımı Kamuyu Aydınlatma Platformu olarak ifade edilmektedir. Borsa piyasasında yer alacak her şirketin ve oluşumun mevzuata uygun bir şekilde kamuoyuna açıklaması gereken her şey veya Borsa İstanbul’un kamuya duyurması gereken her şeyin bulunduğu elektronik bir platformdur.

KAP Ne Demek?

KAP yani Kamuyu Aydınlatma Platformu, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından tebliğ edilmiş bir platformdur. Bu platformda kamunun bilgi sahibi olması gereken tüm bilgiler ve belgeler her zaman yer almalıdır.

Haftanın 7 günü 24 saat boyunca ulaşım gerçekleştirebileceğiniz Kamuyu Aydınlatma Platformu dahilinde Türkiye kapsamında 600’ün üzerinde şirket ve 3 binden fazla kullanıcı yer almaktadır. Bu bağlamda kurum ve kişilerin açıklaması gerektiği belgeler ve bilgiler ile Kamuyu Aydınlatma Platformu bir elektronik arşiv oluşturmaktadır.

Şirketlerin yapmış olduğu bazı işlemleri Kap’a bildirme zorunlulukları bulunmaktadır. Tabi her şirketin değil. Örneğin, Galatasaray Spor Kulübü bir transfer yaptığında, yeni bir oyuncu transfer ettiğinde bunu Kap’a bildirmek ve ayrıntılarını açıklamak zorundadır. Ancak Kocaelispor transferi yaptığında bunu KAP haberleri içerisinde göremeyiz. Bunun nedeni Galatasaray’ın borsaya kote oluşu, Kocaeli’nin ise olmayışıdır.

Borsada Kap’a Yapılan Bildirimler

Borsa piyasasına bakıldığında KAP, piyasa ile ilgili bilgi ve gelişmelerin tek bir kanalda herkesin ulaşabileceği bir hale gelmesini sağlar. Çünkü borsa piyasası birçok farklı açıklama ve yaşanan birçok farklı gelişme sonucunda anlık olarak etkilenir. Bu durumda da gelişimler, değişimler ve bilgilerin KAP üzerinden açıklanmasıyla borsadaki etkiler anlık olarak takip edilebilir.

Kamuyu Aydınlatma Platformu sayesinde borsa piyasasında finansal tablo kalemlerinin kıyaslanması mümkün olmaktadır. Her zaman daha kaliteli bilgi elde edilmesi mümkün olurken, geçmişe dönük çalışmalar açısından da bilgi ve belge toplamak daha kolay olmaktadır. Özellikle geçmişten alınan bilgiler ile yapılan araştırmalar sonucu geleceğe dönük daha iyi analizler yapmak için KAP’a yapılan bildirimler önemli bir fayda sağlar.

KAP Özellik Ve İçerikleri Nelerdir?

Kap’a yapılan açıklamalarda bulunan bilgi ve belgeler belirli formlara sahip olarak HTML, Word dosyası, Excel dosyası veya XML şeklinde temin edilerek görüntülenebilir. Eğer bazı bilgiler üzerinde oynama yapılmadan sadece okunması ve görülmesi isteniyorsa, bu bilgiler PDF olarak yer alır.

Kamuyu Aydınlatma Platformu, mesai saatleri içerisinde insanların kolaylıkla ulaşabileceği bir yardım masasına sahiptir. Bu yardım masası sayesinde bilgilere daha kolay bir şekilde erişebilir, bazen destek talepleri gerçekleştirebilir ve şirketler hakkında bilgi talep edebilirsiniz.

Daha önce de bahsedildiği şekilde KAP içerisinde 600 üzerinde şirket bulunurken, bu şirketler arasında da Türkiye’nin köklü spor kulüpleri olan Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe gibi kulüpler, dev şirketler ve borsada yer alan kurumlar bulunmaktadır. Çoğu zaman haberlerde duyduğunuz üzere bir futbol kulübü bir oyuncu ile görüşme yaptığında ya da bu oyuncuyu ödeyeceği maaşı belirlediğinde Kamuyu Aydınlatma Platformu üzerinden topluma bilgilendirme sağlar.

Borsada bilanço dönemleri oldukça önemlidir. Hisse senetleri açıkladıkları bilançolara göre fiyatlanırlar. Bilanço açıklamaları da Kap açıklamaları ile yapılmaktadır. Yine borsaya kote olmuş şirketler, yapmış olduğu ticari anlaşmaları da Kap’a bildirmek durumundadır. Bu nedenle şirketlerin satış anlaşmaları, ortaklık anlaşmaları ve bu yönde alınan kararları KAP’a bildirilir ve bu bildirimler hisse senedi fiyatlamaları üzerinde aşağı veya yukarı yönlü hareketlenmelere neden olur.

Kap’a gelen bazı bildirimler hisse senedi fiyatını önemli ölçüde etkiler. Dolayısı ile yatırımcılar bu bildirimleri ifade eder. Hatta investing vb. platformlarda sohbet sayfalarında ”kap geldi, sonunda beklenen kap açıklaması geldi vb.” tarzda yorumlara rastlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir