Press ESC to close

Konya Altın Fiyatları – Konya’da Güncel Altın Fiyatı

Konya altın fiyatları, ekonomide yaşanan olaylara göre değişkenlik göstermektedir. Ekonominin durumunda zaman zaman altın fiyatlarında artış gözlenebilir. Altın satış ve alış fiyatları da farklılık göstermektedir.

Konya Altın Fiyatları

Konya’da altın fiyatları altının güncel fiyatı ile aynıdır. Ancak bazı kuyumcular altını biraz daha yüksek fiyata bozabilir. Konya merkezde bulunan kuyumcular araştırılarak genel bir fiyat bilgisine sahip olunabilir. Altın bozdurulacağı zamanda mutlaka Konya’da bulunan kuyumcular gezilerek fiyat bilgisi alınmalıdır. Böylelikle altınınızı piyasanın altında bir fiyata bozdurmuş olmazsınız. Bunun dışında altın bozdururken dikkat edilmesi gereken birkaç husus daha bulunmaktadır.

[ilgiliicerik icerik_id=”1310″]

Konya’da Altın Alıp Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çoğu insan altın bozdururken araştırma yapmaz ve kuyumcunun verdiği rakamı direkt olarak kabul eder. Ancak altın bozdururken birkaç noktaya dikkat ederseniz zarara uğramaktan kaçınmış olursunuz.

Altınlar işçiliği bulunan ve işçiliği bulunmayan olarak 2 kısma ayrılabilirler. Üzerinde işçilik bulunan altınları bozdururken hesap yapmak daha zordur. Ancak üzerinde işçilik bulunan altınlarda da kaç ayar olduğu farketmeksizin kaybınız en fazla %45 oranında olmalıdır. Örneğin üzerinde işçilik bulunan 1000 liralık bir bileziği en fazla 450-600 aralığında satabilirsiniz. Kayıp oranı üzerinde işçilik bulunmayan altınları satarken daha düşük olmalıdır.

Altını mutlaka güvenilir bir kuyumcuya bozdurmalısınız. Konya’da bulunan kuyumcular hakkında araştırma yaparak güvenilir bir kuyumcu bulmanız mümkündür. Ayrıca farklı kuyumculardan fiyat alınmadan altın bozdurulmamalıdır. Kuyumcuların yanı sıra internetten de güncel altın fiyatları hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca altın alımı veya satımı yapmadan önce altın fiyatları ne olur sorusunu kendinize sormanız kazançlı işlemler yapmanız açısından önemli olacaktır.

Altın alırken veya bozdururken daha dikkatli olmak için altın çeşitleri hakkında da bilgi sahibi olmak gerekir.

Malatya’da Altın Çeşitleri

Altın çeşitleri genel olarak şu şekildedir:

Cumhuriyet/Ata Altını

Biçimi kulpsuz bozuk para gibidir. Cumhuriyet altınları 22 ayar olarak, T.C Başbakanlık Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından basılırlar. Toplam ağırlığı 7.20 gram olan Cumhuriyet altınının has altın ağırlığı ise 6.61 gramdır.

[ilgiliicerik icerik_id=”1288″]

Ziynet Altın

Tam altın olarak da adlandırılabilen ziynet altının değeri, 4 çeyrek altının değeri ile aynıdır.

Yarım Altın

Cumhuriyet altının yarısı olan yarım altın, bazı kesimler tarafından yarımlık olarak da adlandırılır.

Çeyrek Altın

Çeyrek altının ayarı da tıpkı Cumhuriyet altını gibi 22 ayardır. Toplam ağırlığı 1.75 gram olan çeyrek altının, has altın cinsinden ağırlığı ise 1.59 gramdır. Çeyrek altın genel olarak hediye amaçlı kullanıldığı için kulplu olarak da satılmaktadır.

Külçe Altın

Külçe altın, altınların eritilip yeniden şekil verilmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Genellikle şirketler altınları yeniden değerlendirmek için bu yöntemi izlemektedirler.

Gram Altın

Gram altın aslında İstanbul Altın Rafinerisi tarafından tescili bulunan bir markadır. 1 gramlık, 5 gramlık, 10 gramlık, 50 gramlık ve 100 gramlık altın çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar işlenmemiş altın külçeleridir ve bu sebeple bozdurmanız durumunda zarar oranınız fazla olmaz. Gram altınların ortaya çıkmasındaki amaç altınları da tıpkı paralarda olduğu gibi birimlere ayırmaktır.

Bu bilgiler doğrultusunda Konya altın fiyatları ve altın piyasası daha net bir şekilde kavranabilir. Konya’da bulabileceğiniz altın çeşitlerinin tümü sizler için ayrı bir sayfamızda listeledik. Dilerseniz tüm altın çeşitleri ve fiyatlarını Güncel altın fiyatları sayfamızdan görüntüleyebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir