Kredi kartı borcu ödenmezse süreç nasıl işler?

Alışverişler kredi kartı kullanmak hemen herkese cazip geliyor. Çünkü kredi kartı sayesinde hem taksit yaptırabiliyoruz hem de puanlar kazanabiliyoruz. Ancak ayağını yorganına göre uzatmayanlar için kredi kartı kullanmak birtakım sıkıntılara neden olabiliyor. Zira biriken taksitler zamanla ödenemez hale gelebiliyor. Böyle durumlarda kredi kartı borcu ödenemez hale gelebiliyor. Peki kredi kartı borcu ödenmezse ne olur? Elbette ki kredi kartı borcunun ödenmemesi beraberinde birtakım sıkıntıları da getirir. Bu durum kredi kartı borcu ödenmezse süreç nasıl işler? Sorusunun da sıklıkla sorulmasına neden olur. İşte bu tür sorulara dair merak ettiğiniz tüm detaylar!

Elbette ki kredi kartı borcunuzu ödemediğinizde birtakım yaptırımlarla karşılaşmanız gayet olağan bir durumdur. Bundan dolayı kredi kartı borcunuzu zamanında ödemeniz olası olumsuz sonuçlarla karşılaşmanızı da engelleyecektir. Esasında kredi kartı borcunuzu ödemediğinizde ilk önce karşınıza idari yaptırımlar çıkacaktır. İdari yaptırım demek aynı zamanda idari takip anlamına gelmektedir. İdari takip sonrasında da hala ödeme yapmadıysanız bu sefer devreye yasal takip süreci girecektir. Tam da bu aşamadan sonra ödemeniz gereken borç yükü de katlanacaktır. Kredi borcu ödenmezse süreç nasıl işler sorusunun yanıtı da burada gizlidir!

Kredi kartı borcu ödenmezse süreç nasıl işler?

Kredi kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Günümüz koşullarında çok sayıda tüketicinin kredi kartını kullandıklarını biliyoruz. Elbette ki kredi kartı bilinçli olarak tüketildiğinde beraberinde önemli kazanımları getirmektedir. Ancak bilinçsiz kredi kartı kullanımı ödenemeyecek borç yükünü de beraberinde getirecektir. Böyle durumlar da kredi kartı borcu ödenmezse ne olur? Öncelikli olarak kredi kartı borcunu ödemeyecek olursanız, bankalar nezdinde kredi notunuz düşecektir. Devamında idari takibe düşmeniz söz konusu olacaktır. Elbette ki her şey burada bitmeyecektir. Şayet kredi kartı borcunuzu ödemeyecek olursanız; Merkez Bankası Kara Listesinde yeriniz olacaktır. Bu da daha sonraki bankacılık işlemlerinde karşınıza sürekli olarak olumsuz bir konu olarak çıkacaktır.

Kredi Kartı Borcunuzu Ödemediğinizde Süreç Nasıl İşliyor?

Şayet kredi kartı borcu ödenmezse süreç nasıl işler? Kredi kartı borcunu ödemediğinizde karşınıza 90 günlük bir süre çıkacaktır. Şayet 90 gün içerisinde de bir ödeme yapmayacak olursanız; idari takibe düşersiniz. Elbette ki idari takibe uğradığınız süreç içerisinde kredi kartı borcunuzu ödeyecek olursanız sadece gecikme faizi ödeyerek bu sıkıntılı durumdan kurtulabilirsiniz. Ancak kredi kartı borcunuzu ödemediğinizin üzerinden 53 gün geçmişse 54. Gün itibariyle ihtar alırsınız. Bu tarihten sonra ödeme yapacak olursanız hem gecikme faizini hem de ihtar ücretini ödemek durumundasınız. Elbette ki 90 günlük süreç içerisinde ödeme yapmayacak olursanız artık yasal takip süreci başlayacaktır. Yasal süreçle birlikte hem ödeyeceğiniz tutar artacaktır hem de haciz riskiyle karşı karşıya kalmanız mümkün olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir