Press ESC to close

Kredi Kartı Limit Düşürme İşlemi Nasıl Yapılır?

Kredi kartınız için artık iptal etmenin yanı sıra işlem hacmini daha düşük bir düzeye indirmek istiyorsanız, bu durumda kredi kartı limit düşürme işlemi yapmak isteyebilirsiniz. Bunun için bazı izlemeniz gereken adımlar var. Aynı zamanda yapmanız gerekenler var. Biz de bu yazımızda kredi kartı limit düşürme nasıl yapılır sorusuna cevap arayacağız. İşte tüm yönleri ile kredi kartı limit düşürme…

Kredi Kartı Limit Düşürme İşlemi

Kredi kartı limiti, her bankanın kendi ticari anlaşma ve faaliyetlerine göre, müşterilerine sunduğu borç verme işleminin faizsiz kredi şeklidir. Elbette bu kredinin faizsiz olması, vadelere ve son ödeme tarihinin sona ermesine göre hükümsüz kalabilir. Bu durumda, faiz uygulamasının yanı sıra bazı ek yaptırımlar da meydana gelebilir. Bu yaptırımlar genellikle, başka bir bankadan bir daha kredi kartı alamama veya kredi çekememe durumu olabilmektedir. Borç adı altında sunulan bu kredinin, belirli bir limiti bulunmaktadır.

Bankalar limit belirlerken, müşterinin geri ödeyip ödeyemeyeceği durumu göz önüne alır. Nihayetinde hiçbir banka artık batık krediler ile uğraşmak istemez. İşte bu yüzden minimum limit belirleyerek ödeme durumuna ve performansına göre limit yükseltmeyi amaçlar. Kimi zaman ise bu tam tersi olabilir. Yani müşteriler, limitlerini yüksek görmeleri durumunda, kredi kartı limit düşürme yapmak isteyebilir. İşte bunda da aşağıdaki adımları takip etmek gerekir.

Kredi Kartı Limit Düşürme Nasıl Yapılır?

Öncelikle adımlara geçmeden önce şunu belirtmek gerekir ki; herhangi bir yapılandırmanızın olmaması gerekir. Ve limit indirme işlemi yaptıktan sonra, reel borcunuzun altında bir limit meydana gelmemesi gerekir. Söz gelimi; 4000 TL’lik bir kredi kartı kullanıyor ve bunu 3000 TL’ye çekmek istiyorsanız, bu durumda borcunuzun an itibari ile 3000 TL’nin altında olması gerekir. Aksi durumda, bu işlemi yapmanız biraz zor.

Bu işlem için öncelikle bir talep oluşturmanız gerekir. Bunun için internet şubesi veya telefon şubeciliğinden yapabileceğiniz gibi, bankanıza ait herhangi bir şubeden de yaptırabilirsiniz.

İnternet Bankacılığından Kredi Kartı Limit Düşürme Nasıl Yapılır?

Eğer internet bankacılığı kullanıyorsanız ve şifrenizle giriş yaptıysanız; kredi kartı menüsüne girerek limit işlemlerinden, limit düşürme başvurusunda bulunabilirsiniz. Kısa süre içerisinde talebiniz değerlendirilerek sizlere haber verilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir