Press ESC to close

Kredi Notu Nedir? Kredi Alabilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Para tüm insanların yaşamında başlı başına önem arz eden bir olgudur. Günümüz dünyasının olmazsa olmazları arasında gelmektedir. Eskisi gibi değiş tokuş da olmadığı için para her yerde kullanılmaktadır. Kimi zaman ise insanların finansal durumları yeterli olamamakta ve kredi ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Tam da bu noktada ise başta kredi notu nedir olmak üzere birçok soru majör faktör olarak insanların karşısına çıkmaktadır. Bu yazıda da hem kredi notu nedir hem de buna bağlı diğer soruların yanıtları en ince ayrıntısına kadar verilmektedir.

Kredi Notu Nedir?

Öncelikli olarak kredi notu nedir sorusunun yanıtını vermek gerekir ise en anlaşılır biçimde şöyle bir açıklama yapılabilir. Kredi notu bankaların kişilerin finansal durumunu ortak değerler eşliğinde puanlandırmalarıdır. Konuyu biraz daha açmak gerekir ise zamanında kredi borcunu ödüyor mu, aylık kazancı nedir, düzenli bir maaşı var mı, birikmiş borçları var mı gibi birçok parametreye göre kişilerin kredi notu ortaya çıkar. Kredi notu kişilerin o ana dek gerçekleştirdiği tüm finansal geçmiştir. Bu durum tüm bankalar için geçerlidir.

Kimler Kredi Alamaz?

Kredi notu nedir sorusunun yanıtını üstte bu biçimde verdikten sonra şimdi en çok merak edilen sorulardan bir tanesi de kimler kredi kullanamaz sorusudur. Bunların en başında sabit bir geliri olmayanlar özel durumlar hariç kredi kullanamaz. Bunun yanı sıra kişinin eğer kredi notu aşağıda belirtilen aralıkta değil ise o zaman da kredi alamaz. Tüm bunların yanı sıra iflas eden kişiler de kredi alamaz.

İstenen kredi miktarı kişinin görünen gelir durumunu geçiyor ise o zaman da ya kredi verilemez ya da istenen miktarda kredi çekebilir. Bankalar kredi verir iken her bir parametreye ayrı ayrı bakarak nihai kararı vermektedir. Kredi notu olmayanlar da kredi kullanamayabilir. Bu durumda kişilerin kredi notu oluşturması gerekir.

Kredi Alabilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi notu nedir adımından sonra şimdi kredi notu kaç olmalı sorusunun yanıtını vermek gerekir. Kredi notu 1 ile 1900 arasındadır. 1 değeri yüksek risk içerir ve hiçbir krediyi hiçbir şart altında alamaz. 1900 değeri ise en yüksek değerdir. Her türlü krediyi çekebilir anlamına gelir.

Kişilerin bireysel kredi çekebilmeleri için kredi notlarının 900 değerinin üstünde olması gerekir. Bu değer bazı bankalarda 1000 değerine, bazı bankalarda ise 1200 değerine kadar çıkabilmektedir. Yani durum biraz da bankadan bankaya göre değişiklik gösterir durumdadır. Kredi notu 1200 değerinin üstünde olanlar ise her daim her bankadan rahatlıkla kredi çekebilmekte, sorun sıkıntı olmamaktadır.

Kredi Notu Nereden Öğrenilir?

Buraya kadar verilen bilgilerden sonra şimdi de kredi notu nasıl öğrenilir sorusunun yanıtını verelim. Bu konuda çok farklı yöntemler izlenebilir. Bunlar şunlardır:

  • Doğrudan kişi çalıştığı bankaya giderek orada bulunan müşteri temsilcisi aracılığı ile ondan yardım isteyerek kredi notunu öğrenebilir.
  • Bir diğer yöntem Akbank, Garanti BBVA gibi bankaların internet şubesinde Kredi Notu öğrenme bilgilerini içeren bilgiler vardır. Eğer ilgili bankaların müşterisi iseniz internet bankacılığını kullanarak kredi notu öğrenilebilir.
  • Kredi notu e-devlet üzerinden de öğrenilebilir. Bunun için kişi kullanıcı adı ve şifresi ile e-devlet uygulamasına girip burada Risk Merkezi Raporu Başvurusu bölümüne girilir. Burada Kredi Limit ve Borç Bilgileri kısmına girilip kredi notu öğrenilebilir.

Her üç yöntem de aynı sonucu verecektir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu nedir sorusuna verilen bu bilgiden sonra kişinin eğer kredi notu düşük ise bundan dolayı kredi çekemiyor ya da istediği miktarda kredi çekemiyor ise o zaman yapacağı şeyler vardır. Bunların en başında kullandığı kredi kartı sayılarını düşürmeli ve buna paralel olarak kredi kartı limitlerini düşürmelidir. Yüksek limitli kart sahibi olarak kredi notu yükseltilemez.

Mevcut kredi kartı ödemelerinde asgari tutar yerine ödenebilecek en yüksek tutar ödenmelidir. Çalışılan bankaya otomatik ödeme talimatı verilmesi de bir diğer yapılması gereken şeydır. Ayrıca bankalarda vadesiz ve/veya vadeli mevduat hesabı açtırılması da son derece önemlidir. Taksitli nakit avans kullanılmış ise kesinlikle kapatılmalıdır. Bankalarda sürekli akışkan bir geliş akışı mutlaka bulunmalı ve mevcut borçlar gün gecikmesi olmadan kapatılmalıdır. Tüm bunlar yapıldığı zaman kredi notu duruma göre az ya da çok düzeyde yükselecektir.

Kredi Çekerken İstenen Evraklar Nelerdir?

Kredi notu nedir nasıl yükseltilir tüm bu bilgiler anlaşıldıktan sonra kişinin koşulları uyuyor ve kredi çekecek ise istenen evraklar konusuna değinmek gerekir.

Kişinin eğer düzenli çalıştığı örneğin maaşını aldığı bir banka varsa ve bireysel kredi kullanacak ise o zaman istenen bir evrak mevcut değildir. Müşteri hizmetlerine başvurması yeterlidir. Lakin bir başka bankadan bireysel kredi çekilecek ise o zaman kefil, gelir durumunu gösteren belge, nüfus cüzdanı fotokopisi gibi evraklar istenir. Ayrıca konut kredisinde evin tapu fotokopisi ve araç kredisinden de araç ruhsatı istenen evraklar arasında yer alır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir