Kredi Notu Nasıl Yükseltilir, Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Kredi notu nasıl yükseltilir?  sorusu bütün kart kullanıcılarının aklında olan bir sorudur. Bu soruya verilecek en basit cevap herkesin bildiği şekildedir. Yani; kredi notunun yükseltilmesi için yapılacak olan işlem ödemelerin düzenli olarak yapılmasıdır. Gecikmede olan her borç kredi notunun düşmesine neden olmaktadır. Günümüz şartları düşünüldüğünde ödemelerin her ay düzenli olarak yapılmasının mümkün olmadığı genel manada bilinmektedir. 

Kredi Notu Yükseltmek için Ne Yapılmalıdır?

Kredi notu nasıl yükseltilir? Sorusunu günümüz şartlarında sormayan kalmamıştır. Herhangi bir şekilde acil ihtiyaç durumlarında krediye başvurmanın ve olumlu cevap almanın ne kadar önemli olduğu kullanıcılar tarafından bilinmektedir.

Kredi kartı kullanıcılarının aksayan ödemelerini muhakkak bir düzene sokması gerekmektedir. Bu durumda yapılan bir düzeltme kredi notunu yükseltecektir. Eğer ödemeleri zamanında yapılamayacaksa; kredi notunun yükselmesini beklememek doğru olacaktır.

Kredi almak için hangi grupta olunduğunu öğrenmek mümkündür. E-Devlet sistemi üzerinden bu sorgulama yapılır ve risk durumuna göre bir ödeme planı yapılırsa kredi notu yükselebilir. Bu işlemi yapmak için e-Devlet ‘’ Kredi Notu Sorgulama ‘’ sekmesine girilebiliriz.

Bunlardan başka ödeme planlarının kullanıcının bütçesine göre yapılması gerekmektedir. Aylık geliri 2000 lira olan bir kullanıcının aylık 2500 ödeme yapmasını beklememek gerekmektedir. Aksi halde kart kullanıcısı bütçesini her ay aşacak ve ödemeleri zamanında yapamayacaktır. Bu durum yaşanırsa kredi notu yükselmez.

Kredi Borçlarının Takibe Düşmesi Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Kredinin takibe düşmesi durumunun ortaya çıktığı düşünülüyorsa gerekli merciler aracılığı ile takipte olan bir borcun olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bu e-Devlet üzerinden kontrol edilebilmektedir.

Kart ve ya kredi borçlarının yasal takibe düşmesi durumunda, ilk yapılacak işlem bu borçların kapatılması olacaktır. Eğer bu borç tamamen kapanmaz kredi notu yükselmez ve herhangi bir şekilde finansal işlem yapılması mümkün olmaz.

Yasal takibe düşen borç için ilgili banka ile görüşme saklanılmalıdır. Bu görüşme sırasında borç için yapılandırma talep edilmelidir. Yapılandırmayı bankalar genellikle indirimle birlikte sağlamaktadır. Yani borcun faiz kısmından bir indirim yapılır. Bu indirim konusunda pazarlık yapılması durumunda borcun anaparaya indirilmesi gibi bir durum söz konusu olabilmektedir. Böylece ödeme daha kolay hale gelebilmektedir. Yapılan bu işlemlerle kredi notunun yükselmesi daha kolay olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir