kurumlar-vergisi-nasil-hesaplanir
kurumlar-vergisi-nasil-hesaplanir

Bir takvim yılı kazançlarına göre ödenen Kurumlar Vergisi, kurumlardan alınmaktadır. Nisan ayında ödenen bu vergi için beyanname sunma zorunluluğu vardır. Ödeme yapmak için Verdi Daireleri’nden destek alabilir ya da direkt banka üzerinden ödeme yapabilirsiniz. Durum böyle olunca Kurumlar Vergisi nasıl hesaplanır sorusu sorulmakta ve cevabı aranmaktadır.

Kurumlar Vergisi Beyannamesi, hesap döneminin kapandığı ayı izler ve kapandığı aydan sonra gelen gelen dördüncü ayda vergi dairesine verilir. Bu ay’ın 25’ine kadar beyannamenin teslim edilmesi gerekir. Her mükellef, sadece bir adet beyanname verebilir. Ajanslar, mağazalar, imalathaneler ve alım satım büroları, ne olursa olsun ayrı beyanname teslim edemez.

Kurumlar Vergisi Nasıl Hesaplanır ?

Safi kurum kazancı üzerinden hesaplanan bu vergi, kurum kazancına göre %20 oranında tahsil edilmektedir. Vergi ödemesi, bir hesap dönemini kapsamaktadır.

Kurumlar Vergisinin Konusu Nelerdir ?

Sermaye şirketleri, iş ortaklıkları, kooperatifler, iktisadi kamu kuruluşları ve vakıf/derneklere ait iktisadi işlemler, vergi kaynağının oluşmasını sağlayan ekonomik unsurlardır.

kurumlar-vergisi

kurumlar-vergisi

Kurumlar Vergisi’ni ilgilendiren bir başka konu daha vardır. Bu konu, tam mükellefiyet ve dar mükellefiyettir. Kurumlar Vergisi’ne dahil olan ya da ofisleri Türkiye’de bulunan kurumlar, hem Türkiye hem de yurtdışında elde ettikleri gelir için vergi vermek zorundadırlar. Vergi hesaplaması bu şekilde yapılmaktadır ve bu duruma tam mükellefiyet denilmektedir. Ofis, işlemler için fiilen toplanılan ve yönetilen merkezdir. Bu noktada işlerin yapıldığı, çalışanların geldiği ve kararların alındığı ofise, iş merkezi de denilmektedir. Faaliyetlerden herhangi biri Türkiye sınırları içerisindeyse mükellefiyet, tam mükellefiyet olarak karşınıza çıkacaktır.

Dar mükellefiyet, firmanın Kurumlar Vergisi’ne dahil olması fakat ofisinin yurtdışında bulunması durumunda geçerlidir. Bu durumda olan firmalar, sadece Türkiye’de elde ettikleri gelir için vergi vermektedirler.

En İyi Maaş Veren Bankalar Hangileridir ? Tıkla, öğren!

En İyi Maaş Veren Bankalar

Previous article

SPK Lisanslama Sınavı Nedir ?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Ekonomi