Makedonya Para Birimi, Makedon Dinarı Hakkında Bilgi

Resmi adıyla Kuzey Makedonya ya da Kuzey Makedonya Cumhuriyeti olarak bilinen bir Balkan ülkesi olarak Makedonya; Sırbistan, Kosova, Arnavutluk, Yunanistan ve Bulgaristan ile komşudur. 1991 yılında Yugoslavya’nın parçalanmasından sonra bağımsızlığını Makedonya Cumhuriyeti ile ilan eden ve halen geçerli olarak Makedonya adını kullanan ülke, 1993 yılında birleşmiş Milletler tarafından da tanınmıştır.

Makedonya Ekonomisi

Ülkede resmi dil olarak Makedonca ve Arnavutça kullanılmasına rağmen Türkçe, Romca, Ulahça ve Sırpça gibi dillerde kabul edilmiştir. Ülkenin resmi olarak bilinen para birimi ise Makedonya Denarı olarak adlandırılmaktadır. Balkan ülkesi olarak etrafı tamamen kara sınırları ile çevrili bu ülkede hiç deniz kıyısı bulunmamaktadır. Bu nedenle ekonomisi toprak ekonomisine bağlı olarak tarım ve sanayi gibi etkinlikler ile yürütülen bir ülkedir.

[ilgili_yazi id=”65″]

Makedonya günümüzde Avrupa Birliğine üye olmayan ülkeler arasında yer almaktadır. Daha önce Avrupa Birliği üyelik başvurusu yapılmış fakat müzakereler 2005 yılından beri süzdürülmesine rağmen halen üyelik kabulü sağlanmamıştır. Avrupa Birliği’ne kayıtlı bir ülke olmadığı için bu dönemde Makedonya’da Euro bölgesi etkileri çok fazla görülmemektedir. Bu nedenle resmi olarak kendi para birimleri kullanılan ülkede 1992 yılından beri aynı para birimi ile işlem gerçekleştirilmektedir. Denar, Ortadoğu ve Arap ülkelerinde sıklıkla kullanılan Dinar kelimesinin Avrupa versiyonu için uyarlanmış bir tanım olarak seçilmiştir. Genellikle de Makedonya Denarı yerine Makedonya Dinarı olarak telaffuz edilmektedir.

Makedonya’da ekonomik durum düşünüldüğünde, asgari ücret 240 Euro ve ortalama olarak maaşlar 350 Euro civarında gelir oluşturmaktadır. Ülkede yüksek bir enflasyon durumu bulunmadığı için enflasyon %-0,2 gibi bir değer göstermektedir. Bu kapsamda Makedonya’nın sahip olduğu ekonomik durum Avrupa ortalamasının altında olması gibi bir durum ortaya çıkmasına rağmen Makedonya’da kişi başına düşen milli gelir 6000 dolar üzerinde ve ortalama Türkiye ile aynı civardadır.

Makedonya Resmi Para Birimi

Makedonya’da Avrupa Birliği sürecinden öncesinde de 1992 yılında gerçekleştirilen bağımsızlık sonrasında ilk etapta belirlenen para birimi Makedonya dinarı olarak seçilmiştir. Aslına bakılırsa, Makedonya denarı 1926 yılında kullanılan bir para birimi oluşturmaktadır. İngilizcede Macedonian denar olarak adlandırılan bu para birimi, yerel dilde ise Македонски денар olarak adlandırılmaktadır. Ayrıca bölgede makedonski denar şeklinde adlandırılan bu para birimi, Makedonya Merkez Bankası National Bank of the Republic of Macedonia tarafından basılmaktadır.

Ülkede kullanılan para birimleri açısından denar para biriminin bir alt birimi olan deni para birimi bulunmaktadır. Bu ölçüte göre Türk lirasında 100 kuruşun 1 TL olduğu gibi Makedonya’da da 100 Makedonya denisi 1 Makedonya denarına eşit olarak kullanılmaktadır. Makedonya denarı için kısaltma olarak MKD harfleri uluslararası sembol şeklinde de kullanılmaktadır. Para birimi kod numarası olarak 807 kullanılmakla birlikte tüm dünyada bu kod ile bilinmektedir. Ülkede kullanılan Makedonya madeni paraları 1, 2, 5, 10 ve 50 denari olarak belirlenmiştir. Makedonya dinarı için belirlenen banknotlar ise 10, 50, 100, 200, 500, 1000, 2000 ve 5000’lik banknotlar olarak belirlenmiştir.

[ilgili_yazi id=”62″]

Makedonya Dinarı Ne Kadar ? Makedonya Denarı Değerli mi ?

1992 yılında bağımsızlık ilan edilmesi ile birlikte alınan kararlar sonrasında Makedonya’da resmi para birimi Denar olarak belirlenmiştir. Ülke Avrupa Birliği üye ülkesi olmadığı için ve Euro Bölgesi’nde yer almadığından dolayı ülkede resmi para birimi olarak Euro kullanılmamaktadır. Ülkede Euro ve dolar gibi para birimleri döviz olarak adlandırılarak, çevirimi yapılması sonrasında kullanılabilmektedir. Bu durumda 1 Makedonya Denarı 0,10 TL karşılığındadır. Yani 1 TL ile takriben 10 Makedonya dinarı çevirim yapılabilmektedir. Ayrıca 1 Makedonya denarı 0.016 Euro karşılığına gelmektedir. Yani 1 Euro karşılığında ülkede 61,60 Makedonya denarı satın alınabilmektedir.

Mekadonya’ya gitmek isterseniz yanınızda bir miktar Makedonya Dinarı bulundurmanızda fayda olacaktır. Her ne kadar Euro ve Dolar olarakda götürseniz bozdurup kullanma imkanınız olsa da, şehir merkezine ulaşım ve havaalanında kullanmak için Makedon Dinarı lazım olabilir. Bu nedenle Dolar veya Euro almak yerine Makedonya Denarı almanız daha avantajlı olacaktır. Tabi Makedonya Dinarı bulmak kolay değildir. Bankalardan alma şansı bulamayacağınız Dinar için Kapalı Çarşı civarında yer alan döviz bürolarından temin edebilirsiniz.

Makedonya parası çok değerli bir para birimi değildir. 1 tl ile 10 Dinar’dan fazla dinar alınabilmektedir. Makedonya resmi para birimi olan Makedonya Dinarı’nı alırken veya bozdururken güncel kur bilgisini internetten kontrol etmenizde fayda olacaktır. Bunun için sitemizde yer alan kur çevirici aracını kullanabilirsiniz. Bu sayede dolandırılmaktan korunmuş olursunuz. Makedonya Dinarı Kaç TL sayfası üzerinden almak istediğiniz Dinar tutarının kaç Türk Lirasına eşit olduğunu görebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir