Press ESC to close

Manisa Altın Fiyatları, Manisa’da Güncel Altın Kurları

Manisa altın fiyatları piyasanın durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Ekonominin durumuna göre fiyatlar da artış veya azalma gözlenebilir. Dünya genelinde ve ülkemizde gram altın fiyatlarındaki dalgalanmalar Manisa’da ki altın fiyatlarını da etkilemektedir. Manisa’da kuyumcular üzerinden altın bozdurma veya altın alma işlemlerinizi yapabileceğiniz gibi bazı döviz büroları veya bankaların altın hesapları üzerinden de bu işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Manisa Altın Fiyatları

Ülkemizde altın fiyatları her şehirde birbirine oldukça yakın seyretmektedir ancak tabi ki İstanbul Kapalı Çarşı altın piyasası ile Manisa’da ki bir kuyumcudaki altın fiyatları değişiklikler gösterebilir. Kapalı çarşı altın piyasası içerisinde altın satışları bir miktar daha ucuz olabilecekken Manisa’da kuyumcularda altın fiyatları bir kaç lira daha yüksek olabilir. Bunun nedeni Kapalı Çarşı’da bulunan altın piyasasında işlem hacminin çok yüksek olmasıdır. Yani Kapalı çarşı kuyumcu esnafı sürümden kazanmaktadır. Ancak Manisa’da kuyumcuların işlem hacmi çok yüksek olmadığından müşterilerden daha yüksek getiri sağlamak amaçlı fiyatlamalar görülebilir.

[ilgiliicerik icerik_id=”1303″]

Biraz araştırma yaparak Manisa’da böyle kuyumcuların olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bunun dışında Manisa altın fiyatları konusunda bilgi sahibi olmak için altın fiyatlarının güncel rakamlarına bakabilirsiniz. Manisa’da kuyumculardan altın alışverişi yaparken güncel altın fiyatları ile karşılaştırmayı unutmayınız. İnternetten altın fiyatları diye bir araştırma yapıp güncel altın fiyatlarına ulaşabilirsiniz. Eğer kuyumcu ile internette yazan altın fiyatları arasında çok fark var ise kuyumcular ile pazarlık yaparak altın alışverişlerinizi yapmayı deneyebilirsiniz.

Manisa’da şuanda gram altın fiyatları 217 liradan işlem görmektedir. Manisa’da çeyrek altın fiyatları ise 353 liradan alıcı bulurken, Cumhuriyet altını 1,447 liradan satılmaktadır. Manisa’da güncel altın fiyatlarını takip etmek altın fiyatları ilerleyen dönemde ne olur sorusuna cevap bulabilmek için altın fiyatları ne olur başlıklı makalemizi takip etmenizi tavsiye ederiz.

Altın Fiyatlarını Ne Etkiler?

Altın fiyatlarının biçimlenmesinde ABD en büyük etkiye sahiptir. Amerika’da yaşanan ekonomik olaylara göre altın fiyatları artabileceği gibi yükseliş de gösterebilir. Abd’de yaşanan gelişmelerin altın fiyatlarını etkilemesi ülkemizde de altın fiyatlarına etki etmektedir. Dolayısı ile Manisa altın fiyatları da bu değişimden payını almaktadır. Son zamanlarda altın fiyatları artış göstermektedir. Altın fiyatlarında arada düşüşler olsa da 2019 yılı için ekonomistlerin altın yorumları genellikle olumlu seyretmektedir ve altının yükseleceğine dair görüşler ön plana çıkmaktadır.

Altın fiyatlarını etkileyen bazı gelişmeler bulunmaktadır. Örneğin dolar fiyatındaki değişimler altın fiyatlarını etkilemektedir. Bu nedenle Manisa’da ki altın fiyatları da dolaylı olarak etkilenmektedir. Altın fiyatlarında yaşanabilecek düşüş ve yükselişlerden kazanç sağlayabilmek için doğru zamanda doğru işlemleri yapmak gereklidir. Bu nedenle de altın yatırımı yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunamktadır

Doların Değeri Altın Fiyatlarını Etkiler Mi?

Doların değeri son zamanlarda fazlasıyla yükseldiği için doların altın fiyatlarına etki edip etmediği merak konusu haline gelmiştir. Uluslararası piyasalarda altının değerini ifade etmek için dolar kullanılır. Bu sebeple doların değerinin artması ya da azalması altın fiyatları üzerinde doğrudan etkiye sahiptir. Altın fiyatlarının düşmesi için Dolar’ın Euro’ya göre değer kazanması gerekir. Dolar’ın Euro karşısında değer kaybettiği zamanlarda ise altının fiyatı buna bağlı olarak artış göstermektedir.

Dünya genelindeki altın dolar değerinden bu şekilde etkilenen altın için Türkiye’de durum biraz daha farklıdır. Türkiye’de ve Manisa’da daha çok gram altın alım satımı yapıldığından buna bakmak daha faydalı olacaktır. Çünkü Türkiye’de gram altın fiyatı ons ve dolar tl ile belirlendiğinden doların TL karşısındaki yükselişleri gram altına da yükseliş olarak yansımaktadır. Dolar tl paritesinde yaşanan geri çekilmeler ise gram altın fiyatını da aşağıya çekmektedir. Türkiye’de dolar kuru ekonomi alanında büyük etkiye sahip olduğu için de Türkiye’deki altın fiyatları da dolardan etkilenmektedir.

Altın Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Altın yatırımı yapmanın birçok yolu bulunur. Paranızı altına çevirip evinizde saklamanız bu yöntemler arasındadır. Ancak bu pek de güvenli bir yöntem değildir. Altın yatırımınızı bankalar üzerinden yapmanız çok daha güvenli olacaktır. Bankalar altın yatırımı yapabilmeleri için müşterilere 2 farklı yol sunmaktadır.

Altın Hesabı: Altın hesabı, altın üzerinden birikim yapabilmenize olanak sağlar. Tıpkı normal hesaplarda olduğu gibi altın hesabında da vadeli ve vadesiz hesap seçenekleri bulunmaktadır.

[ilgiliicerik icerik_id=”1263″]

Altın Fonları: Altın fonları ile altın ve altına dayalı finansal araçlar ile birikim yapabilirsiniz. Bu yöntemde belirli bir miktarda fon yönetim ücreti ödemeniz gerekebilir.

Altın birikimini hangi yöntemle yapacağınız kendi seçiminize kalmıştır. Ancak altın birikimi yapanların dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunur.

  • Altın birikimi yapmak için güvenilir bir yöntem seçmeniz gerekir. Ayrıca altın satın alacağınız kuyumcunun da güvenilir olmasına dikkat etmeniz gerekir. Günümüzde sahte altın oranları oldukça yüksektir. Bu yüzden mutlaka güvenilirliğinden emin olduğunuz kuyumculardan altın almalısınız.
  • Altın alacağınız günün altın fiyatlarını mutlaka araştırmalısınız. Manisa altın fiyatları yazıp aratarak güncel miktar hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Böylelikle alacağınız altınlar için piyasanın üzerinde bir miktar ödememiş olursunuz.
  • Son olarak satın aldığınız altının üzerinde patentin ve ayar damgasının yer alıp almadığına dikkat etmelisiniz. Üzerinde bu ibarelerin bulunmadığı altınları almaktan kaçınmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir