Doğuştan Türk vatandaşı olan kimseler, belirli şartlardan dolayı bu vatandaşlıktan çıkmış olabilirlerdi. Bunun kanıtı niteliğinde vatandaşlara verilen mavi kart uygulaması, Türk Vatandaşlık Kanunu’nun 28. Maddesinde bütün detaylarıyla yer almaktadır. Mavi kartı alan kişiler ve bu kişilerin altsoyları, ileride üzerlerine düşecek birçok farklı haklardan yararlanacaklardır. Ayrıca bu kişilerin kütükleri, mavi kartlılar kütüğü adı verilen elektronik platform tarafından tutulmaktadır. Mavi kart almak isteyen vatandaşların sadece her yıl boyunca ödemeleri gereken bir ücret vardır. Bu ücreti Maliye Bakanlığı belirler ve değerli kağıt bedeli ücreti başlığı altında tahsil edilir. Mavi karta başvurmak isteyen kişiler, şahsi talepleri ve iki fotoğraf ile getirecekleri pasaport sayesinde ilçe nüfus müdürlüklerinde işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir. Mavi kart için herhangi bir geçerlilik süresi oluşturulmamıştır. Bazı vatandaşlık haklarından yararlanmak için mavi kart, kimlik yerine geçebilecek değeri görür. Ayrıca çocuklar adına da mavi kart çıkartılabilecektir.

Mavi Kart Kütüğüne Kayıt Olamama Şartları

Mavi kart sisteminde, bazı kişilerin bu kütüğü kayıt olmaları yasaklanmıştır. Öncelikle iki ülke arasında seçim hakkına sahip olarak vatandaşlığı kaybetmiş olan kişilerin, bu kütüğe kaydı mümkün değildir. Aynı zamanda Türk vatandaşlığı olup da, bu vatandaşlıktan zorla çıkartılan ve vatandaşlığı kaybettirilen kişilerin de, yine bu kütüğe kaydı mümkün değildir. Doğumla Türk vatandaşlığını almamış, fakat sonradan kazandığı Türk vatandaşlığından çıkan kişilere mavi kart geri verilemez. Ebeveynlerinden bir tanesi halen Türk vatandaşı olan ve vatandaşlığı olmayan kişilerin, vatandaş olmaları için öncelikle aile kütüklerine başvurması ve kaydolması gerekir. Bu işlemden sonra mavi kart kütüğüne kayıt işlemi mümkün hale gelecektir.

Mavi Kart Sahiplerinin Kanuni Hakları

Türk vatandaşlarına tanına haklar, mavi kart sahibi olan eski vatandaşlara da tanınmaktadır. Ayrıca bu kişilerin herhangi bir şekilde askerlik hizmetini yapma zorunluluğu bulunmamaktadır. Aynı zamanda seçme ve seçilme hakkı da, bu konuda zorunlu bir ödev değildir. Mavi kart sahipleri, kadrolu olacak şekilde aslen ve sürekli şekilde kamu görevi hizmetinde bulunamamaktadır. Aynı zamanda bu kişiler kamuda işçi veya sözleşmeli olarak görev yapabilirler.

Bsmv Nedir?

Previous article

Yurt Dışında Çalışmak

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Genel