Press ESC to close

Megabank Nedir? Hedefleri Nelerdir?

Son dönemlerde Türkiye’nin ve partner ülkelerin en çok üzerinde durduğu konulardan biri de Megabank adı altında bir finansal faizsiz katılım bankası kurma fikri. Bu fikir aslında 2018’de birçok İslam ülkesi tarafından seslendirildi ve farklı oranlarda katılım olacağı yönünde niyet beyanları ortaya atıldı. Biz de bu yazımızda Megabank nedir ve Megabank’ın hedefleri nelerdir sorularının cevapları ile birlikte, bu bankanın şuan ki durumuna göz atmak istedik. İşte detaylar…

Megabank Nedir?

İslam ülkelerinin birçoğu tarafından belirli oranlarda para konularak oluşturulması hedeflenen bir banka olacak Megabank. Bu bankanın faizsiz bir katılım bankası olmasının yanı sıra, devasa bir portföy ve devasa bir kredi imkanının verilecek olması. Elbette bir diğer önemli yanı ise; diğer katılım bankalarının çatı merkezi olacak olması. Zira, İstanbul’da inşa edilen ve tamamlanması beklenen Finans Merkezi’nde, bu bankanın merkezi olması bekleniyor. İlk etapta Endonezya ve Türkiye’nin kurucu ortak olarak katılması beklenen bankanın, İslam Kalkınma Bankası ile birlikte diğer ülke ve kuruluşların da katılması bekleniyor. Bu sayede hem daha fazla kişiye ulaşmak hem de daha büyük bir iktisadi güç olması hedefleniyor.

Megabank’ın Hedefleri ve Özellikleri Nelerdir?

Dünya’daki bütün kalkınma ve katılımsız banka modellerinin merkezi olması hedeflenen bu bankanın en büyük ortaklarından biri Türkiye. Hedeflenen ise diğer tüm İslam Kalkınma Bankası aday ülkelerine ulaşmak ve Dünya’daki IMF benzeri bir yapılanma kurmak. Elbette bunun sadece şuan bir niyet aşamasında olduğunu ve henüz resmi bir adım atılmadığını belirtmek gerekir. Bunun nedenlerinden biri de bazı İslam ülkelerinin henüz buna hazır olmayışı.

Bütün likiditelerin merkezi haline gelecek ve Merkez Bankası statüsünde şekillenecek olan bu bankanın, fonlama merkezinde ise Endonezya ve Türkiye’nin ilk etapta olması bekleniyor. Bu yönde bir iradenin ortaya çıkması, İstanbul Finans Merkezi projesi için de çok büyük bir atılım olarak kabul ediliyor.

Megabank’ın sadece katılım değil aynı zamanda yatırım bankacılığı yapması da hedefleniyor. Bundan sonraki sürecin ne olacağı ve ilk etapta 300 milyon dolarlık bir fonlamanın ne zaman yapılacağı ise tam olarak netleşmiş değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir