Press ESC to close

Mutfak Harcamalarını Azaltma Yöntemleri

Bir aile için evin ekonomisini kontrol altında tutmak ve ileriye taşımak çok önemlidir. Bunu yapabilmek için aylık gelir gider kontrolünü sağlamak ve gelir gider dengesinde her zaman pozitif noktada olmak gerekiyor. Bunu yapabilmenin yolu gelir elde etmek ve mevcut giderleri azaltmaktır. Mevcut giderleri azaltmak için gider tablosuna bakıp hangi alanlarda daha çok harcama yapıldığı tespit edilip buna karşı analiz yapılması gerekmektedir. Evlerde gider tablosuna bakıldığında genelde en çok harcama yapılan birkaç alandan birinin mutfak harcamaları olduğu görülür. Peki, mutfak harcamalarını azaltmanın yöntemleri var mı? Kesinlikle var! O zaman gelin mutfak harcamalarını azaltmak için neler yapılabileceğine bir bakalım.

Mutfak Harcamalarını Azaltmak İçin Neler Yapılabilir?

Alışveriş saatlerini stratejik şekilde ayarlayın

Market ve pazarlarda ürünlerin fiyatları günün belirli saatlerine göre değişkenlik göstermektedir. Öyle ki sabah erken saatlerde market fiyatları daha uygun olurken diğer taraftan da akşam saatlerinde pazardaki ürünlerin fiyatları daha uygun olabilmektedir. İşte bu yüzden mutfak alışverişi için markete gidecekseniz sabah saatlerini, pazara gideceksiniz akşam saatlerini tercih etmeye gayret edin.

Alışveriş listesi hazırlamayı ihmal etmeyin

Bir konu hakkında harekete geçerken belli bir planınız yoksa muhtemelen o konudan başarısız ayrılacaksınız. Alışveriş yaparken de durum bundan farksız değildir. Eğer mutfak alışverişinize başlamadan önce düzenli bir alışveriş listesi hazırlamazsanız, markette yapacağınız harcamalar artacaktır ve bu da bütçeye olumsuz yansıyacaktır. Bir alışveriş listesi hazırlamayı ve ona sadık kalmayı ihmal etmeyiniz.

Toptan alım yapmaya çalışın

Mutfakta sürekli ihtiyaç duyduğumuz bazı ürünler vardır. Bunlardan bazıları şeker, pirinç ve nohuttur. İşte bu tip sık ihtiyaç duyduğunuz ürünleri sık sık değil de belirli bir tarihte toptan şekilde alarak daha ucuza getirmeye çalışabilirsiniz. Mutfak harcamalarını azaltmak konusunda size büyük yarar sağlayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir