Kredi insanlar için oldukça önemli bir hizmettir. Ev alınacağı zaman, sağlık ile ilgili bir problem olduğu zaman, düğün yapılacağı zaman, araba alınacağı zaman, iş yeri kurulacağı zaman ve bunların dışında birçok sebep ile kredi günlük hayatta lazım olmaktadır. Kredi bankalar tarafından ticari amaç ile sunulan bir hizmet olsa da, her başvuran kredi alamaz veya her başvurulan limit oranında kredi verilmez. Bunun bazı sebepleri bulunmaktadır.

Gelir Durumunun Yetersiz Olması

Bankalar kredi talep eden kişilerin risk durumlarını inceler. Bu risk durumlarının içerisinde gelir durumu da gelmektedir. İstenilen kredinin geri dönme ihtimalini bankalar elde edilen aylık gelir ile tespit etmektedir. Örneğin ayda 2500 TL ödemeli bir kredi başvurusunda bulunan bir kişinin 3000 TL gelirinin olması bu krediyi ödeyemeyeceği anlamına gelmektedir. Banka bu krediyi başvurusunu olumsuz olarak değerlendirir.

Bu durumda banka müşteriye istediği kredi miktarının düşürülmesini, vade sayısının artırılmasını teklif edebilir. Bu teklifleri yapmadan direk olarak başvuruyu olumsuz olarak da değerlendirebilir.

Kredi Puanının Düşük Olması

Daha önceden bankalar ile yapılan çalışmaların puan olarak bir karşılığı bulunmaktadır. Bu çalışmaların olumlu sürmesi durumunda puan yükselmekte, olumsuz olması durumların da ise puan düşmektedir. Bankalardan alınan kredi ve kredi kartlarının zamanın da ödenip ödenmemişi bu puanı olumlu ya da olumsuz etkileyen en önemli faktördür.

Kredi kartının zamanında yatırılmaması durumunda veya kredinin gecikmeye düşmesi durumlarında bu puan düşer. İstenilen kredinin karşılığı olan puanın bulunmaması durumunda banka başvuruyu olumsuz olarak değerlendirmektedir. Yapılan ödemelerin zamanında olması ile puan yükselecek başvuru olumlu sonuçlanacaktır.

Gelirim ve Puanım İyi Neden Başvurum İptal Edildi?

Bazı durumlarda kredi puanının yüksek olması ve gelir düzeyinin de istenilen krediyi karşılaması durumların da başvuru iptal edilmektedir. Kredi başvuru noktasında son karar banka şubesine aittir. Her hangi bir sebep bulunmadan da başvuru olumsuz sonuçlanabilir. Bu durum çok fazla karşılaşılan bir durum değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir