Press ESC to close

Para Arzı Nedir, Neden Önemlidir?

Sıkıntılı kriz dönemlerinde döviz kuru değeri artar. Bu nedenle yerli paranın değeri düşer. Bu durum para arzı nedir neden önemlidir? Sorusunu da doğurur. Yatırımların yapılamıyor oluşundan kaynaklı olarak ise para basılır. Para arzı genel anlamda Merkez Bankasının devlet yöneticilerinin isteği üzerinde para basması olarak tanımlanabilir. Bunun yanında bu para basımı soncunda ise bazı önemli sonuçlar meydana gelir.

Bu Makalede Bulabilecekleriniz

Alım Gücü Artar

Sosyal anlamda para arzı nedir neden önemlidir? Sorusu alım gücü ile açıklanabilir. Alım gücünün artması demek üretim yapmış olan firmaların mallarının içeride satılmasına neden olabilir. Bu sayede firmaların ekonomik olarak gelişmesi sağlanır. Bu sırada doğal olarak çalışan işçi maaşlarında da para çokluğu nedeni ile artış meydana gelir. Bu durum alım gücünü arttırır ve malın içeride kalmasına neden olur.

İthalat Artar

Para basımı sonucunda para fazlasının oluşumu demek ithalat yapılmasına ve ülke içinde kullanılan üretim mallarının üretilmeden satın alınmasına neden olur. Bu durum alım paritesi bakımından oldukça karlı bir durum olarak görülse bile ithalatın bir süre sonra zorunlu olan ve sürekli olarak büyüyen bir eylem olmasına neden olur. İlerleyen dönemlerde ise para basımı durduğunda veya değeri düştüğünde ithalatın yeteri kadar yapılmamasından kaynaklı olarak mal sıkıntısı doğacaktır.

Enflasyon Artar

Çeşitli ekonomik branşlar olsa da çoğunluğu enflasyonun artışının büyük oranda para basımından kaynaklı olduğunu söylerler. Bunun nedeni ise artan paranın alım gücünün artmasında neden olmasıdır. Bu şekilde artan ve oldukça çok miktarda olan paranın tekrar toplanması gereklidir. Bu ise mal fiyatlarında oldukça yüksek oranlarda olan enflasyonların oluşmasına neden olur. Enflasyon ile basılmış paralar satın alım işlemlerinde geri alınır.s

Ülkelerin para arzı dönem dönem değişiklik göstermektedir. Örneğin Abd 2 yıl öncesine kadar para basan genişlemeci bir para politikası uygularken son yıllarda sıkılaştırıcı bir para politikasına geçmiştir. Bu nedenle de Abd Merkez Bankası FED, sıklıkla Trump tarafından eleştirilere maruz kalmaktadır. Avrupa’da ise şuan genişlemeci bir para politikası belirlenmiş ve piyasaya para dağıtımı oldukça fazladır. Ekonomik iyileşmeler ya da ekonomik sorunlar para arzı miktarını etkileyen faktörlerin başında yer almaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir