Press ESC to close

Petrol Fiyatları Nelerden Etkilenir ?

Petrol Fiyatları Nelerden Etkilenir ?

Geçtiğimiz dönemin en güçlü enerji kaynağı petrol, yerine kullanılabilecek yeni bir kaynak bulunmadığı sürece de bu gücünü önümüzdeki yıllarda da sürdürecektir. Pek çok kişinin siyah inci diye tabir ettiği petrol önemli yatırım araçlarından biridir. Kazandırdığı kadar kaybettirdiği halde hala ilgi gören yatırım araçlarının başında gelen petrolün alım satımını yapmadan önce petrol fiyatları nelerden etkilenir konusunda araştırma yapmak kazancı artırırken kaybı azaltmak için yardımcı olacaktır.

Petrol Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Birçok çeşide ayrılan petrol, piyasalarda ham petrol ve brent olarak işlem görmektedir. Yatırıma konu olan 2 çeşit petrol fiyatlarını etkileyen faktörler yatırım öncesi göz önünde bulundurulmalıdır.

  • OPEC Etkisi

Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği, yani OPEC, dünyadaki petrol rezervinin büyük bir kısmını ellerinde bulundurmaktadır. Petrol üretimi yapan 12 ülkenin bir araya gelerek, petrol fiyatını dengede tutmak amacıyla kurduğu OPEC’in aldığı her karar petrol fiyatı üzerinde etkilidir.

  • Küresel Piyasalar

Uluslararası piyasalarda yaşanan dalgalanmalar yatırım araçları arasında en çok altın ve petrol piyasasını etkilemektedir. Petrol fiyatlarındaki düzensizlikleri, gündemi takip ederek tahmin edebilirsiniz.

  • Arz ve Talep

Hangi yatırım aracı söz konusu olursa olsun değerindeki değişimler en çok arz ve talep arasındaki ilişkiye bağlıdır. Petrol rezervlerinin kısıtlı olması, petrolün çıkartılması, transferi gibi konular petrolün belli bir değere sahip olmasındaki esas unsurlardır. Bunlardan sonra petrol fiyatını belirleyen etken ise talep artışları veya arzın talep karşısında yetersiz kalmasıdır.

petrol-fiyatlari-neden-etkilenir
petrol-fiyatlari-neden-etkilenir
  • Jeopolitik Etki

Coğrafi açıdan dengesiz bir dağılıma sahip olan petrol, belli bir bölgede yoğunlaştığı zaman o bölge ülkelerine hem avantaj hem de dezavantajlar kazandırmaktadır. Petrolün ne denli değerli olduğu, bu jeopolitik konumlardaki savaşlardan tahmin edilebilmektedir. Petrol uğruna yapılan savaşlar veya ülke yönetimindeki istikrarsızlıklar ihracatın yapıldığı ülkelerde petrol fiyatlarının değişmesine neden olmaktadır.

  • Ekonomik Kriz

OPEC üyesi petrol ülkelerinde yaşanan ekonomik krizler ya da yanlış uygulanan para politikaları sonucu yaşananlar dağıtılacak petrolün fiyatlarına yansımaktadır. Bu nedenle piyasalarda petrole yatırım yapılacağında takip edilmesi gereken en önemli hususlardan biri OPEC ülkelerinin gündemidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir