Ekonomiyle ilgisi olmayan kişilerin pek aşina olmadığı bu terim daha çok bankaları ilgilendirmektedir. Merkez Bankası’nın gerçekleşen olağan toplantılarının ardından faizlerle ilgili yaptığı açıklamaya herkes politika faizi nedir sorusuna cevap aramaktadır.

Politika Faizi Nedir ?

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu tarafından belirlenen politika faizi; bir hafta süreli repolara, o hafta uygulanan faiz oranıdır. Bankalar müşterilerine kredi aracılığıyla fon sağlayabilmek için, ellerindeki bono ve tahvilleri teminat göstererek Merkez Bankası’ndan bir haftalık borç almaktadır. Merkez Bankası ise bu borçlara karşılık bir faiz oranı belirlemektedir. Belirlenen bu faiz oranı, politika faizidir. Politika faiz oranı, Merkez Bankası’nın aylık olağan toplantılarında belirlenmektedir.

politika-faizi
politika-faizi

Politika faiz oranları, ülke ekonomisine yön veren hususlardandır. Merkez Bankası’nın politika faiz oranlarını artırması, bankaların bir haftalık krediye karşılık daha yüksek tutarlar ödemesine neden olacaktır. Bu tutarı karşılamak için de müşterilerine sundukları kredi faizlerini yükseltecektir. Aşamalı olarak devam eden yüksek faizler, kredi taleplerini azaltacak, bankalar Merkez Bankası’ndan daha az kredi alacak ve bu da ekonominin durgunlaşmasına neden olacaktır. Bu durum ters şekilde de işlemektedir. Politika faiz oranlarının düşmesi, kredi faizlerinin düşmesine ve ekonominin canlanmasına yol açacaktır.

Politika Faiz Oranının Artmasının Etkileri

Politika faiz oranları sadece ülke ekonomisine değil döviz gidişatına da yön vermektedir. Merkez Bankası tarafından politika faizlerinin artırılması, bir anlamda paranın fiyatının artması demektir. Bu da diğer ülkelerin para birimleri karşısında da değerinin artmasına ve döviz kurlarını düşmesine neden olmaktadır. Ne yazık ki bu iki zıt olgu vatandaşlar açısından sıkıntılı durumlar yaratmaktadır. Ekonominin canlı, alım gücünün fazla olması dövizin artmasına dolaylı olarak yeniden alım gücünün azalmasına neden olmaktadır.

Şu an uygulanan politika faiz oranı Merkez Bankası tarafından 25.11.2019’da %8 olarak belirlenmiştir. Banka faiz oranlarının düşürülmesi yolunda hükümetin adım atması, Para Politikası Kurulu’nu politika faizlerini düşürmeye sevk etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir