ptt kart şifremi unuttum nasıl yeni şifre alırım
ptt kart şifresi nasıl alınır

POSTA VE TELGRAF TEŞKİLATI-PTT

PTT kurulduğu ilk yıllarda yalnızca bir posta teşkilatıydı. İnsanlar uzaklara iletmek istedikleri yazıları, belgeleri, telgrafları PTT üzerinden kolayca gönderebiliyordu. Fakat son yıllarda işlevlerini geliştiren PTT; kargo şirketlerinin, bankaların görevlerini de üstlendi. Emekliler PTT hesabı üzerinden maaşlarını çekmeye başladılar, hatta bazıları ihtiyaç kredisi bile alabiliyorlar. Güvenli ve daha az maliyetli olmasıyla, özellikle yaşlı vatandaşlarca tercih edilen PTT, emekliler ve gelir durumu çok yüksek olmayan vatandaşlara büyük kolaylıklar sağlıyor.

 

BANKACILIK VE PTT

PTT bankacılık sektörüne girmesiyle birlikte, bankaların sunduğu hizmetlere atıldı ve insanları bu yeniliklerden faydalanmaya davet etti. Emekliler ve diğer vatandaşlar ihtiyaç kredisine kadar ihtiyaçlarını PTT’den karşılamaya başladılar. O kadar bankanın içerisinde PTT’nin tercih edilmesi, emeklilere daha güvenli ve daha ucuz gelmesiydi. İhtiyaçlarını PTT’den karşılayan vatandaşların sıkça karşılaştığı diğer bir konu ise, PTT kart şifrelerini unutmaları oluyordu. PTT kart şifremizi unuttuk, ne yapacağız?

PTT KART ŞİFREMİZİ UNUTTUK, NE YAPACAĞIZ?

PTT kart şifrenizi unutmanız halinde, yeni bir kart şifresi almanız gerekmektedir. Bunu yapabileceğiniz dört farklı sistem mevcut.

  1.  Size en yakın PTT şubesine, TC kimlik numaralı, geçerli kimlik belgeniz (fotoğrafınızın net olduğu, sizin olduğunuzun belli olduğu) ile gidip, PTT şifrenizi unuttuğunuza dair bir dilekçe yazarak, şifre değiştirme işlemlerinizi başlatabilir, kolayca tamamlayabilirsiniz. Fakat PTT’lerde oluşan kalabalığa dikkat çekersek, bu işlem için sıra beklemek durumunda kalabilirsiniz.
  2.  Bulunduğunuz mevkiye yakın bir PTT şubesi bulunmuyorsa veya sıra beklemek istemiyorsanız, size yakın bir PTTmatik de işinizi görecektir. PTTmatikten yeni bir kart şifresi oluşturabilirsiniz.
  3. Tüm bunları yapmak yerine, oturduğunuz yerden işinizi halletmek istiyorsanız; PTT çağrı merkezi olan 444 1 788’i arayarak şifre değişikliği talep edebilirsiniz. PTT çağrı merkezi güvenliğiniz sağlamak amacıyla sizleri bir kontrol ile karşı karşıya bırakacaktır. Verdiğiniz bütün bilgilerin doğru olduğunu teyit ettikten sonra, yeni şifrenizi oluşturmanıza yardımcı olacaktır.
  4. Son olarak tüm bunları yapmadan, SMS ile de şifrenizi değiştirebileceğinizi unutmayın. 3290’a “Şifre” boşluk “istediğiniz dört rakamlı şifre” boşluk “kartınızın arkasında bulunan yedi rakamı” göndermelisiniz. Mesaja yanıt olarak yeni kart şifrenizi telefonunuza göndereceklerdir.

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Previous article

Eyt ( Emeklilikte Yaşa Takılanlar ) Nedir ?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Genel