Press ESC to close

Romanya Para Birimi, Romen Leyi Hakkında Bilgiler

Orta Avrupa’nın güney doğusunda yer alan Romanya, Balkan Yarımadası’nın kuzeyinde bulunan bir ülkedir. Ukrayna, Moldova, Macaristan, Sırbistan ve Bulgaristan ile komşu olan ülke doğuda Karadeniz’e kıyı bir ülkedir. Avrupa Birliği üyesi ülkeler içerisinde 7. büyük yüz ölçümüne ve 9. büyük nüfusa sahip olan Romanya’nın başkenti Bükreş olarak bilinmektedir.

Romanya Para Birimi

Bükreş, Avrupa Birliği’nin en büyük kentlerinde olmakla birlikte Romanya, Avrupa’nın çok eski ülkelerinden birini oluşturmaktadır. Geçmişte komünist rejim geçmişi de bulunan Romanya, 2011 yılında GSYİH konusunda 179.79 milyar rakam göstermiştir. Türkiye’nin daha altında bulunan bu rakam ile birlikte kişi başına düşen GSYH ise 8785 dolar çıkmaktadır. Ülkede ekonomik durum olarak günlük geçim sıkıntıları yaşanması ile birlikte Avrupa Birliği’nde Romanya en son sırada yer almaktadır.

[ilgili_yazi id=”65″]

Romanya Euro Bölgesi’nde yer almamakla birlikte dış borcunun yüksek olması da ülkenin kredi notunu olumsuz etkilemektedir. Ülke küçük bir ekonomiye sahip olduğu için kendi içerisinde bulunan petrol havzaları sayesinde kısmen avantaj sahibi olabilmektedir. Genel ekonomik durum göz önünde bulundurulduğunda, Romanya Avrupa Birliği üye ülkeleri arasında en fakir ülkelerinden biri olarak ve Euro bölgesi içerisinde yer almayarak, kendi para birimi ile faaliyet gerçekleştirmektedir.

Romanya Resmi Para Birimi

Ülkede kullanılmakta olan resmi para birimi sadece Rumen leyi olarak bilinmektedir. Bu para birimi ülkenin çok eski para birimlerinden biri olmasına rağmen daha sonradan Yeni Rumen leyi olarak değiştirilmiş ve yeni para basımı ile birlikte ülkede tekrar kullanmaya devam edilmiştir. Ülkede para basımı Romanya Ulusal Bankası olarak adlandırılan Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilmektedir.

[ilgili_yazi id=”62″]

Romanya bir Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen Euro Bölgesi’nde yer almamakla birlikte ülkenin resmi para birimi Euro değildir. Ülkede Euro kullanımı da kısmen görünmesine rağmen resmi olarak değil yabancı para birimi olarak Euro tercihi gerçekleştirilmektedir.

Romen leyi resmi para birimi olarak 1952 ve 2005 yılları arasında kullanılmış para birimidir. 2005 yılından sonra para birimi üzerinden 4 sıfır atılması ile birlikte Yeni Rumen leyi olarak adlandırılmıştır. Bu noktadan sonra tedavüle girmiş olan Yeni Romen leyi halk arasında yeni ley olarak bilinmektedir. Ley, Rumen dilinde Leu romanesc olarak adlandırılırken, İngilizcede romanian leu olarak adlandırılmaktadır.

[ilgili_yazi id=”76″]

Romanya’da Euro Mu Kullanılıyor?

Romanya, Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen Euro bölgesi içerisinde yer almadığı için ülkede Euro resmi para birimi olarak kullanılmamaktadır. Ancak Avrupa Birliği bölgesinde kullanılan Euro yine de ülkede sıklıkla tercih edilen para birimlerinden biri olarak da görülmektedir.

Romanya’nın Euro kullanımına geçebilmek için bazı kıstasları yerine getirmesi gerekmektedir. Avrupa birliği ile yapılan anlaşmaya göre Romanya’nın bu standartları sağlaması ile birlikte Euro kullanması taahhüt edilmiştir. Tahminen Romanya 2020 yılı sonunda Euro kullanımına geçecektir. Ülkede Euro gibi farklı para birimlerinin kullanılması konusunda 1 TL 0,789871 RON olarak çevrilmektedir. 1 Euro karşılığında ise 4.76 RON alınması mümkündür.

[ilgili_yazi id=”71″]

Romen Leyi Ne Kadar ?

Ülkenin Uluslararası Para kodu RON olarak belirlenmiştir ve 946 kodu geçerlidir. 2005 yılına kadar ROL olarak bilinen bu kod sonrasında RON olarak değiştirilmiştir. Ülkede kullanılan para birimi kapsamında Rumen leyinin bir alt birimi olarak ban para birimi kullanılmaktadır. Türkiye’de 100 kuruşun 1 TL olarak belirlenmesi gibi Romanya’da da yüz ban 1 Rumen leyi olarak karşılık göstermektedir. Ülkede kullanılan madeni para birimleri 1, 5, 10 ve 50 bani olarak adlandırılır. Kullanılan banknotlar ise 1, 5, 10, 50, 100, 200 ve 500 Rumen leyi olarak bilinmektedir.

Rumen Leyi’nin güncel kurlarına sitemizde yer alan Rumen Leyi ile TL çeviricisini kullanarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir hesap yapmadan otomatik olarak elinizde bulunan Rumen Leyi kaç tl yapar öğrenmek isterseniz Romen Leyi Kaç TL başlıklı bölümü ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir