Press ESC to close

Rusya’ya Uygulanan Yaptırımlar Rusya Ekonomisini Nasıl Etkiler?

Rusya’ nın bir gece Ukrayna’ ya saldırı düzenlemesi tüm dünyanın tepkisini çekti. Dünyadan savaşa dur sesleri yükseldi. Bütün dünya ülkeleri ve ülkelerin başkanları da savaşa durması için Rusya’ ya çağrı yaptı. Ancak Putin bu çağrılara yanıt vermedi. Bunun sonucunda tüm dünya ülkeleri de Rusya’ ya kendi ülke güçlerince yaptırım uygulamaya başladı. Rusya’ ya uygulanan bu yaptırımlar aslında Rusya’ nın ekonomisini ya da ülke gücünü etkilediği kadar, Rus vatandaşların da yaşam şartlarını etkiliyor. Rusya’ ya uygulanan yaptırımlar Rus halkının yaşamını nasıl etkileyecek? Sizler de bu konuyu merak ediyor iseniz hem yapılan yaptırımları hem de bunun ne etki bırakacağını yazımızda bulabilirsiniz.

Rusya’ya Uygulanan Yaptırımlar, Rus Halkını Nasıl Etkiler?

Dünya bankaları her ülkede olduğu gibi, Rusya ile de çalışıyordu. Bankaların faiz artırması ile birlikte, Rus vatandaşları artık kredi çekme konusunda sıkıntı yaşayacak. Mevcut olan kredilerin ödenmesi de bir hayli güçleşecek. Bu da vatandaşların ödeme sıkıntısı yaşayacağının en büyük etkilerinden oluyor.

Rusya ile Türkiye ilişkileri içerisinde sebze alışverişi de bu kapsamda engellenmiş oldu. Rusya’ ya gidemeyen sebzeler Türk pazarlarına girdi. Türkiye’ de bu durum fiyatların ucuzlamasını sağlarken, Rusya’ da ise gıda sıkıntısı yaşanmasına neden oldu. Hava yolu şirketlerinin Rusya2 ya uçuşları iptal etmesi de bu kıtlığın bir başlangıcı olacak seviyede yer alıyor. Çünkü kargo seferleri de ülkeye yapılmıyor.

Rus parası olan rublenin USD karşısında her geçen gün erimesi de ülkenin ekonomisini olumsuz yönde etkiliyor. Ülkenin büyük bir ekonomik kriz ile mücadeleye başlayacağı öngörülüyor. Rus halkı, ülkede var olan belirsizlik nedeni ile ve parasının USD karşısında erimesi nedeni ile, USD ile işlem yapmaya çalışıyor. ATM lerden paralarını USD olarak çekiyor. ATM’lerin belirli limit ile para vermesi nedeni ile, bankalara olan güvenin giderek azaldığını da belirtiyor.

Bankaya güvenmeyip parasını yastım altı olarak saklayan Rus vatandaşları aynı zamanda gazetelere ve TV lere verdiği röportajlar ile hırsızlık olaylarının da giderek artacağı endişesini yaşıyor. Bu durum birbirine bağlı olan temel adımları içerdiği için, bir zincirin ilk halkası kopmak için tetiklendiğinde, diğerleri de adım adım onu izliyor. Ülkenin gidişatından Rus vatandaşları da endişe duyuyor. Ancak bunu dile getirmek ya da savaş karşıttı olduğunu söylemek ne yazık ki mümkün olmuyor. Çünkü ülke içinde de tutuklama ya da ülke içi yaptırımlar gibi durumlar arttı.

Rusya’nın SWIFT’ten Çıkarılması

En çok konuşulan yaptırım elbette ki Rusya’nın Swıft’ten atılması oldu. Uluslararası ödeme sistemi SWIFT ağından atılması Rusya’ya çok büyük maliyetler yükleyecek. Buna karşın Rusya kendi ödeme ağını geliştirdiğini açıklasa da bunun ne kadar işe yarayacağı henüz bilinmiyor.

Rusya, SWIFT ağından çıkarılmasına karşın Avrupa’ya gaz ve petrol satışında ödeme kanalları halen olduğu belirtiliyor.  Ukrayna krizinin devam etmesi halinde bu devam eden ödeme kanalları da yaptırıma tabii tutulabilir. Bu nedenle önümüzdeki günlerde Rusya-Ukrayna savaşının ne yönde ilerleyeceği merak konusu. Rusya’nın SWIFT sisteminden çıkarılmasının ayrıntılarına bu sayfadan bakabilirsiniz.

Euro ve USD Karşısında Ruble’nin Erimesi Rusya’yı Nasıl Etkiliyor?

Euro ve USD karşısında ruble giderek eriyor. Bu durum da ülkenin ekonomisini olumsuz yönde etkiliyor. Alım gücü azaldı. Kredi ödemeleri, bankaların finansal destekleri tükendi. Hem bankalara yapılan yaptırımlar hem de USD ve Euro kurunun yaptırımları ile ülke ekonomisi ciddi anlamda sarsıldı. Ülkede bankada mevcut hesaplarda Euro ve USD bulunmuyor. Bu büyük bir kaosa ve sıkıntıya yol açıyor. İnsanlar bankada paralarını tutmak istemiyor. Bankaların da mevcut talepleri durduğu için, hem bankaların hem de vatandaşların bu anlamda ekonomik krize bir adım daha yaklaştığı BBC’ nin haberine göre görülüyor.

VISA ve Mastercard’ın Engellenmesi Rusya’yı Nasıl Etkiliyor?

Rus bankalarına dünya ülkelerinden de yaptırım gelmeye devam ediyor. Rusya’ya uygulanan yaptırımlar arasında en dikkat çekici olanlardan bir tanesi de VISA ve Mastercard’dan geldi. Hatta Apple Pay ve Google Pay gibi ödeme yöntemlerinin kullanımı da engellenmiş durumda. Bu tür ödeme araçlarının kullanılamıyor olması demek Rus halkının da ödeme güçlüğü yaşaması anlamına geliyor. Çünkü bindikleri metroda bile, turnikelerden geçmek için ödeme yapmaları gerekiyor. Ancak metro bariyerlerini ülke genelinde bir Rus Bankası olan VTB Bankası işletiyor.

VISA, Mastercard, Google Pay ya da Apple Pay bu bankaya yaptırım uyguladığı için ödeme yapılamıyor. Dolayısı ile olan da vatandaşa oluyor ve metrolara binemiyor. Aynı zamanda market alışverişi ya da kredi kartı kullanım alanı olan her alışveriş sisteminde VISA veya Mastercard kullanılırken, artık ülkede bu kartlar kullanılamıyor. Her vatandaşın da nakiti olmadığı için yoksulluk sınırına adım adım yaklaşılıyor.

Ülkelerin Hava Sahalarını Rus Uçaklarına Kapaması 2022

Birçok ülke hava sahasını Rusya’ ya yaptırım niteliğinde kapattı. Ancak bu tek taraflı olmadı. Bu yaptırım Avrupa Birliği ülkeleri tarafından öncelikle oluşturuldu. Avrupa Birliği ülkesi ve Kanada başta olmak üzere Rus Hava Yolu şirketleri olan Ural havayolları, Azur Air ve Aeroflot hava yolu şirketine, hava sahalarını kapattı. Bunun sonucunda Rusya’ da karşı misilleme yaparak hem Avrupa Birliği’nin bulunduğu ülkelere hem de Kanada’ ya hava sahalarını kapatmış oldu. Bu durum da sadece Rusya’ yı değil, tüm dünyayı etkileyen bir sistem haline geldi. Çünkü Avrupa ile Asya arasındaki bağlantı Rusya üzerinden kopmuş oldu. Bu trafik de Türkiye’ ye kaydı.

Öyle ki özellikle Türkiye sınırları içerisinden mevcut hava trafiğinin eforu ortalama dört katına çıktı. Bu trafik değerlerine bakıldığında birçok uçuşa da izin verilemediği ve ertelendiği görülüyor. Ancak bu durumdan en büyük darbeyi Rusya aldı. Hava sahalarına kabuk edilemiyor olması hem yolcu hem de kargo uçaklarını uçuramıyor olması ülkeye giriş çıkışları da azaltmış durumda.

Rusya’ ya yapılan yolcu seferleri ve kargo seferleri birer birer iptal edildi. Bu durum da ülkenin ekonomisinin etkilendiği anlamına geliyor. İleride gıda sıkıntısı ile ve kıtlık durumu ile ciddi bir şekilde karşı karşıya kalacağını kestirmek şimdiden mümkün. Yakıt sıkıntısı, hava sahasına inme engeli gibi durumlar ile karşılaşan Rusya’ nın yakında hiçbir uçağını ülke dışına çıkaramaması planlar dahilinde ekonomistler tarafından yorumlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir