Press ESC to close

Sırbistan Para Birimi, Sırp Dinarı mı Euro mu ?

Resmi ismi ile Sırbistan Cumhuriyeti, Balkanlarda yer alan bir Avrupa devleti olarak Sırbistan ile Karadağ’ın ayrılması sonrasında oluşmuştur. Başkenti Belgrad olan ülkede Sırpça, Rumence ve Çingenece gibi resmi diller konuşulmaktadır. Bu makalemizde oldukça merak edilen Sırbistan ekonomisi ile ilgili ve Sırbistan para birimi ile alakalı bilgiler paylaşmaya çalışacağız.

Sırbistan Para Birimi

Aslında Sırbistan, Avrupa toprakları içerisinde en çok değişiklik ile karşılaşan ülkelerden biri olarak da bilinmektedir. 2006 yılında referandum yapılması ile birlikte Sırbistan ve Karadağ birbirinden ayrılmış ve Sırbistan bağımsız bir cumhuriyet haline gelmiştir. Daha sonrasında 2008 yılında ise Kosova bağımsızlığını ilan ettiğinde siyasal istikrarsızlık ve karışıklıklar yaşanmıştır. Bu dönemden sonra tamamen bağımsız bir ülke haline gelen Sırbistan, ekonomik durumda da bazı sorunlar yaşamıştır.

[ilgili_yazi id=”10″]

2008-2012 yılları arasında yaşanan küresel ekonomik krizde Sırbistan büyük ölçüde etkilenmiştir. Önceki dönemlerde 2000’li yıllarda yakaladığı büyük ekonomik büyümeye karşılık olarak 2009-2012 yılları arasında Sırbistan ekonomisinde küçülme ile karşılaşılmıştır.

Ülkede en büyük sorunlardan biri olan işsizlik, Sırbistan’ın sorunlarının başında gelmektedir. Avrupa Komisyonu’na göre ilerleme raporunda etkin piyasaya ve rekabet gücü kriterlerinin bir kısmını karşılayan Sırbistan, IMF ile yaptığı anlaşma sonucunda 3 senelik program ile destek almıştır.

IMF desteğine karşılık olarak Euro ile kredi alınması ile birlikte aslında ülkede kullanılan resmi para birimi Sırp dinarı olarak bilinmektedir. IMF üzerinden alınan 1 milyar Euro’luk stand-by anlaşması sonrasında halen 2008 global krizinin etkilerinin atılması için çalışmalar Sırbistan ekonomik alanında devam etmektedir.

Sırbistan Resmi Para Birimi Nedir?

Sırbistan, bir Avrupa ülkesi olması koşuluyla Sırp dinarı resmi para birimini oluştursa da ülkede Euro kullanımı da görülmektedir. Ülkenin resmi para birimi Sırp Dinarı olarak bilinmesine rağmen ülkede ekonomik durumlar göz önünde bulunduğunda ve Avrupa ülkesi olarak Euro kullanımı da sağlanmaktadır. Ancak Sırbistan’da tek resmi para birimi Sırp dinarı olmakla birlikte Euro resmi bir para birimi oluşturmamaktadır.

[ilgili_yazi id=”62″]

Sırp dinarı, Sırbistan ulusal resmi para birimi olarak RSD harfleri ile sembolize edilmektedir. Uluslararası kod olarak Sırbistan dinarı için RSD kodu kullanılır. Sırbistan Merkez Bankası; Banknot ve Madeni Para Üretim Enstitüsü Topcider olarak kayıtlara geçmiştir. Sırbistan dinarının orijinal ismi ise Cрпски динар / Srpski dinar olarak bilinmektedir.

Sırbistan içerisinde özerk bir bölge oluşturan Voyvodina’da da Sırp dinarı kullanılmaktadır. Kosova ve Karadağ Sırbistan’dan ayrıldıktan sonra Sırp dinarı kullanımını terk ederek, Avrupa birliği resmi para birimi olan Euro kullanımına geçmiştir. Ancak Kuzey Kosova’da Sırp dinarı halen resmi para birimi olarak da kullanılmaya devam etmektedir. Ülkede kullanılan madeni paralar 1, 2, 5, 10, 20 gibi değerler alırken, sıklıkla kullanılan banknotlar arasında 10, 20, 50, 100, 200, 500 ve 1000’lik banknotlar bulunmaktadır. Ayrıca nadiren kullanılan 2000’lik ve 5000’lik banknotlar da bulunmaktadır.

Sırbistan’da Geçerli Olan Para Birimi Hangisi?

Resmi kararlar gereği Sırbistan’da geçerli olan resmi para birimi olarak Sırp dinarı kullanılmaktadır. Ancak ekonomik durumlar göz önünde bulundurulduğunda, ülkede Euro kullanımı daha sık görülmektedir. Sırbistan’da 1 Euro yaklaşık 118,74 Sırp dinarı ile temin edilmektedir.

Bu ekonomik karşılıktan dolayı Sırbistan’da en çok kullanılan para birimlerinden birisini Euro oluşturmaktadır. Ayrıca yurtdışından gelen ziyaretçiler Sırbistan’da ellerinde bulunan dolar birikimlerini de kullanılabilmektedir. Ülkede yaklaşık %4 dolaylarında enflasyon ile karşılaşılması ile birlikte kişi başına gelir yaklaşık 6 bin dolar seviyesindedir.

Sırp Dinarı Ne Kadar ?

Ülkemizden zaman zaman Sırbistan’a ziyaret amaçlı veya iş amaçlı olarak gitmek isteyen vatandaşlar yanlarına Sırp Dinarı almak istemektedirler. Her ne kadar resmi para birimi Sırp Dinarı olsa da Euro’da ülke de resmi bir para birimiymişcesine kullanılabilmektedir. Yani aslında euro taşımakla Sırp Dinarı taşımak arasında pek de fark yoktur. Yine de sorun yaşamamak adına Sırp Dinarı almak isteyen kişiler web sitemizde Sırp Dinarı TL hesaplama modülünü kullanarak döviz büroları üzerinden alım yapabilirler.

Her döviz bürosunda Sırp Dinarı bulabilmek oldukça zordur. Daha çok Kapalı Çarşı içerisinde yer alan döviz bürolarında bulunulabilen Sırp Dinarı zaman zaman Kadıköy civarındaki döviz bürolarından da temin edilebilmektedir. Döviz büroları çok fazla işlem görmeyen Sırp Dinarı’nı genellikle düşük fiyattan alıp yüksek fiyattan satmaktadırlar. Çok fazla sirkülasyonu olmadığından daha yüksek marj ile alım satımı yapılan Dinarı alırken kazıklanmamak için Sırp Dinarı Kaç TL diye sitemiz üzerinden sorgulamanızda fayda olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir