swift-nasil-yapilir
swift-nasil-yapilir

Swift, uzun haliyle Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication bu şekildedir. Bu başlığın Türkçesi; Dünya Bankalar Arası Finansal Telekomünikasyon  Derneği demektir. Birçok kişi, Swift terimi ile daha önceden mutlaka tanışmıştır. Özellikle yurtdışına para gönderen ve yurtdışından para alan kişiler, Swift kodu nedir sorusunun cevabını bilmektedir. Aynı şekilde bu kişiler, Swift nasıl yapılır sorusunun cevabını da bilmektedir. Uluslararası para transferi gerçekleştirmek isterseniz, Swift kavramı mutlaka karşınıza çıkacaktır. Tüm bankalar tarafından kabul edilen bu kod, uluslararası para transferinin güvenli ve hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır. Sadece bankalar aracılığı ile kullanılabilmektedir.

Bu Makalede Bulabilecekleriniz

Swift Kodu Nedir ?

Swift kodu 11 haneden oluşur. Bu 11 hane, kendi içerisinde bazı anlamları taşımaktadır. Kodun ilk 4 hanesi banka kodunu, daha sonra gelen 2 hane ülke kodunu, sonra gelen 2,3 ya da 4 hane yerel kodu, son 3 hane ise şube kodunu ifade etmektedir. Bazı Swift kodları, 11 haneden oluşmamaktadır. Bu gibi durumlarda 10 hanenin sonuna ‘X’ eklenmekte ve 11 haneye tamamlanmaktadır.

swift-nedir

swift-nedir

Swift Nasıl Yapılır ?

Swift yapmak oldukça basittir. Kullandığınız bankanın internet bankacılığı, mobil bankacılık gibi imkanlarından faydalanarak, eft ve havale yapar gibi Swift yapabilirsiniz. Swift yapmak için alıcı kişinin Swift kodu ve bazı bilgileri gerekmektedir. Bankanız, bu aşamada ihtiyaç duyulan bilgileri sizlere sunacak ve doldurulmasını isteyecektir. Tüm bilgileri doldurduktan sonra formu onaylayabilir ve Swift’in karşıdaki kişiye ulaşmasını bekleyebilirsiniz.

Swift ne zaman ulaşır sorusu da sorulmakta ve cevabı merak edilmektedir. Swift işleminin havale ve eft gibi olduğundan bahsetmiştik, bu anlamda Swift işlem saatleri de eft ile aynıdır. Saat 17:00’dan önce yapılan işlemler, aynı gün içerisinde karşıdaki kişiye ulaşır.

Bankaların Çalışma Saatleri

Previous article

Bankamatik Nasıl Çalışır ?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Ekonomi