Press ESC to close

Telefona IMEI Atmak | IMEI Atma İşlemi Nasıl Yapılır? IMEI Ücreti 2024

Yurtdışı seyahatlerinden dönenler, dönüşte daha uygun fiyatlı olduğu için yanlarında telefon getirebiliyorlar. Türkiye’ye getirilen cihazların burada kullanım süresi 4 ay olarak sınırlı tutuluyor. Sonrasında Türkiye’de sim kartlarınızın çalışması için imei kaydı yaptırmanız gerekiyor. IME kayıt ücretlerinin yüksek olması da insanları telefonlarına çakma IMEI attırma yoluna sevk ediyor. Bu yazımızda IMEI nasıl atılır, telefona IMEI atma ücreti ne kadar gibi güncel sorulara cevap veriyoruz.

Telefona IMEI Nasıl Atılır ?

Telefona IMEI atmak için sık kullanılan 3 farklı yöntem bulunmaktadır. Yöntemler IMEI uygulanacak olan telefona göre ayrıca değişiklik gösterecektir. Son zamanlarda telefon fiyatlarının oldukça yüksek bütçelere hitap etmesi nedeniyle, insanlar replika telefonlar alıyorlar. Replika telefona IMEI attırmak için bir yazılım kullanılmaktadır. Telefona IMEI nasıl atılır ?

İndirilmesi gereken uygulama ise MTK Engineering ismi verilen uygulamadır. Google play store ve Apple market içerisinde uygulamanın bulunduğu biliniyor. Uygulama kullanımında ‘’ GPRS ‘’ kısmı içerisinde IMEI alanı için işlem yapılmaktadır.

Diğer sık kullanılan bir yöntem ise Root ile IMEI numarası değiştirme yöntemidir. Telefona IMEI atmak için telefonun root özelliğine sahip olması gerekmektedir. Fakat unutmayın ki bu işlemi yapan telefonların garanti süresi tamamen sona erecektir. Yeni cihazlarda bunu kullanmanı tavsiye etmiyoruz.

Root ile IMEI değiştirme için onlarca uygulama ve yazılım bulunuyor. Bunlar içerisinde en çok rağbet gören ise KingRoot ismi verilen yazılımdır. Odin vasıtasıyla telefona IMEI atmayı başarıyor. Fakat bunun öncesinde telefona root nasıl atılır diye bakmanız gerekecektir.

Bunun yanında telefona IMEI attırmak için telefoncuların kullandığı BOX ismi verilen bir cihaz bulunmaktadır. Bu cihaza yalnız teknik servis hizmeti veren yerlerin sahip olduğu bilinmektedir. En basit ve güvenli yöntemin yine BOX cihazı ile yapıldığı biliniyor.

Telefona IMEI Atmak Kolay Mı ?

Cihazınızın yeni bir IMEI numarasına ihtiyacı varsa bunu kendinizde yapabilirsiniz. Telefona IMEI atmak Kolay Mı ? Uygulama kullanma becerisi ve yazılım teknik terimlerinin bilinmesi önemli olacaktır. Özellikle bu tarz işlemlerde hiçbir bilgisi olmayan kullanıcı telefonu kullanılamaz bir duruma getirme ihtimali bulunmaktadır.

Root atmayı bilmiyorsanız, ve bunu daha önce yapmadıysanız tavsiye etmeyiz. Çünkü deneyimli olmayan kullanıcıların çoğu bu işlemden sonra telefonu bozuyorlar. Özellikle telefon yazılımı üzerinde bir hata meydana gelirse, sorunu yalnız teknik servis çözebilecektir. Telefona IMEI atmanın bir çok yolu olsa da root ve BOX cihazı ile yapılan en bilinenleridir.

[irp posts=”3454″ ]

Pahalı bir telefona sahipseniz telefonu kullanılamaz duruma getirme ihtimali olma sebebiyle, bir teknik servisten destek alınmalıdır. IMEI attırmanın çok fazla bir bütçe ile yapılmadığı bilinmektedir. Fiyatları uygun olduğundan çoğu kullanıcı zaten bununla uğraşmıyor. Eğer kendiniz yapabileceğinize inanıyorsanız, root yöntemini tercih edebilirsiniz.

Telefona IMEI Atma Ücreti Ne Kadar ?

Telefon tamircisi veya teknik bir servisin IMEI atma ücretleri değişiklik göstermektedir. Telefona IMEI atma ücreti ne kadar ?

2024 itibariyle resmi olarak IMEI kayıt ücreti 31,692 TL’ye yükseltildi.

Yani yasal olarak imei kaydı yaptırmak istediğinizde bu meblağın ödenmesi gerekiyor. IMEI kayıt ettirmek bu kadar pahalı olunca, insanlar daha çok kullanılmayan bir telefonun IMEI numarasını kendi telefonuna attırıp bu şekilde telefonlarını kullanma yoluna gidiyor. Telefoncuların bir çoğunda IMEI atma işlemi yapılabiliyor. İstanbul’da Kadıköy’de IMEI atan telefoncu bulunabilir. Aslında bir çok ilçede var imei atan telefoncu ancak Kadıköy Yazıcıoğlu İş Hanı bu işim merkez üssü gibi bir şey. Telefoncuların IMEI atma için isteyeceği ücretler 150-300 TL aralığında değişiklik gösterebiliyor. Yani güncel 2024 IMEI atma ücreti ortalama 200 lira civarındadır diyebiliriz.

telefona imei atma ücreti
Telefona imei atma ücreti, Telefona imei atan yerler, IMEI kaydı güncel fiyat 2022

Bu kayıt yöntemi yasal değildir, bu nedenlerle problemler yaşanabilmektedir.  Bu tarz IMEI attıran kullanıcıların bazıları da hiçbir problem yaşamamaktadır. Problemsiz bir IMEI kayıt işlemi için, kendinize ait kullanmadığınız bir telefonun IMEI’sini alarak, kullanacak olduğunuz telefona klonlatabilirsiniz. Aksi takdirde telefoncuların klonlamış olduğu IMEI nosu diğer telefonda sim kart aktif olur ise hata vermekte ve telefonunuz yeniden kayıt edilmesi gerekmekte olan cihaz kategorisine girmektedir. Telefonun ederinden daha fazla bir IMEI ücreti ödemeyi istemiyorsanız, bu tarz bir yönteme başvurabilirsiniz. Elbette bu yöntem yurtdışından alınan cihazlar için geçerli olacaktır.

Telefonunuzun kıymetine göre hangi yolu seçeceğiniz size kalmış. İki yolda da telefonu olması gerektiği gibi kullanma fırsatı yakalayacaksınız. Eski bir telefonunuzdan diğer cihaza IMEI atma işlemini yaptırma ihtimaliniz bulunmaktadır. Bölgenizde bir çok telefoncu bu işlemi kesinlikle yapıyordur. Kullanışlı ve ucuz bir yöntem olması nedeniyle oldukça popüler bir durumdadır. Fakat bazen IMEI numaralarının çakışma ihtimali yaşandığı da oluyor. Bu durumda tekrar IMEI attırma işlemi yapmanız gerekecektir.

[irp posts=”3274″ ]

Günümüzde bir çok telefon çift simli olarak üretilmekte. Yurtdışından alınan telefonların her sim yuvası 4 ay boyunca sorunsuz olarak kullanılabilir. Yani bu durumda tek sim kart kullanıyorsanız, yurtdışından getirdiğiniz telefonları Türkiye’de 8 ay boyunca kullanabilirsiniz. Yine net olmamakla beraber her yıl başında bu sürenin yenilendiği kullanıcılar tarafından belirtilmektedir.

IMEI Kayıt Ücreti Ne Kadar Oldu 2024 Güncel Fiyat

Yurt dışı telefnların Iphone veya Android farketmeksizin kayıt ücretine zam geldi. 2024 itibariyla bir telefon kayıt ettirmenin ücreti 31,692 TL oldu.

Diğer türlü yani IMEI repair veya IMEI change olarak adlandırılan işlem ücretlerinde ise önemli bir değişiklik olması beklenmiyor. Ama bunun yasal bir şey olmadığını da bilmenizde fayda var. Devlet bu konuda çeşitli önlemler almakta. Daha önce 7 sene sinyal alınmayan cihazlar kapatılırken, şimdi bu süre 1 yıla düşmüş durumda. Yani bu durumda telefonunuza imei attırırsanız 1 sene sonra şebeke problemi yaşama ihtimaliniz doğacak ve her sene imei atma işlemini yenilemek durumunda kalabilirsiniz.

Hatırlatma: Telefonlarınızın IMEI adresini sorgulamak için  *#06#’yı tuşlayarak. gönder veya ara butonuna basabilirsiniz. Bu şekilde yaptığınızda telefonunuzun IMEI nosu ekranda belirecektir. Bu sayede telefonunuzda klon mu, orjinal mi IMEI kaydınız olup olmadığını görüntüleyebilirsiniz.

Comments (14)

 • Mehmet Dumansays:

  Eylül 17, 2022 at 2:56 am

  anladığım kadarıyla evde denemek çok mantıklı değil. İşi bilen bi telefoncuya gidip 150-200 liraya yaptırmak lazım. Tabi bir de bozuk bir telefonun imeisi lazım

 • Sinansays:

  Kasım 12, 2022 at 11:33 pm

  bu geçici kayıt sisteminin açılma ihtimali yok mudur acaba ya? bu hafta geçici kayıt bitecek yılbaşını beklesem 4+4 yenilenir ama 2 ay telefonsuz ne yapıcaz mecbur imei attırcaz heralde bizde.

 • Habibesays:

  Kasım 29, 2022 at 9:37 pm

  Merhaba. Bizde yeni mi not 10 pro ya ımei attırmak istiyoruz ne kadar tutar acaba bilgisi olan varmı? Yeni yasa da 2700 liralardan bahsediliyor böyle birşey söz konusu mu?

  • Mertsays:

   Aralık 7, 2022 at 10:31 am

   imei atmak ile imei kaydettirmek ayrı şeyler. Yasal olarak imei kaydi yaptırmak şu an 2700 lira hatta yılbaşında 6 bin tl civarına çıkacağı konuşuluyor. Onun dışında direnç ile veya normal şekilde başka telefonun imeisini sizin cihazınıza atabiliyorlar. o işlemde genellikle 100 300 lira arasında. direnç ile imei değiştirmek durumundaysaniz 600 tl ye kadar çıkabilir

 • Serhatsays:

  Aralık 24, 2022 at 1:09 pm

  Uzaktan bağlantıyla 150 liraya atıyorlar. Facebook da vs bulursunuz Xiaomi sayfalarında falan var bir kaç kişi 200 den açarlar 150 olur mu deyin muhtemelen ok derler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir