Press ESC to close

USD/TRY Paritesi Nedir ? UsdTry Forum ve Paylaşımları

Dünyanın en önemli para birimlerinden biri olan Amerikan doları ülkemizde de döviz denildiğinde akla gelen ilk birimlerden birini oluşturmaktadır. Amerikan doları, USD olarak adlandırılan uluslararası bir koda sahiptir. Türk Lirası ise TRY olarak adlandırılan bir uluslararası koda sahiptir. Bu iki para birimi arasında birbirlerine karşı olan değerlerini ve birbirlerine olan oranlarını ifade eden kavram ise USD/TRY paritesi olarak adlandırılmaktadır. Bu parite, Türkiye’de en önemli yatırım kavramlarından birini oluşturmaktadır.

Genellikle ülkemizde dolar her zaman Türk lirasından daha değerli bir para birimi oluşturmaktadır. Sürekli bir şekilde yükseliş veya düşüş trendi içerisinde bulunan Amerikan doları, yatırımcılar içerisinde de en değerli para birimi olarak görülmektedir. Tabi bu değer paha bakımından değil, her yerde geçerliliği olması ve rezerv para birimi olması bakımından görülmektedir. Yoksa pahada en değerli para birimi Kuveyt Dinarı’dır. Hem dünya genelinde hem de ülkemizde yaşanan gelişmeler veya Amerika’daki gelişmeler dahi bu pariteye etki eder ve yatırım gelişmelerini değiştirmeye başlar. Bu nedenle yatırımcılar için bu parite üzerinde fiyatlamaya etki eden faktörler çok önemli bir nokta oluşturmaktadır.

USD/TRY Fiyatlamalarını Etkileyen Faktörler

Döviz borsasında yaşanan değişimler bilhassa Amerikan doları üzerinde etkiler oluşturur ve zaman zaman yükselme, zaman zaman düşüş ortaya çıkarır. Bu durum birçok farklı faktör nedeniyle ortaya çıkarken, özellikle piyasaları yakından takip etmek isteyenler için önemlidir. Dolar/Türk Lirası paritesi üzerinde en önemli etkenler yaşanan olaylar olarak görülmektedir. Ülkeler arasında yaşanan siyasi gelişmeler, stratejik ortaklıklar ve kararlar parite üzerinde etkili olurken, ekonomik değişimler de önemlidir. Özellikle ülkelerde yaşanan iskonto, faiz oranları, ekonomik açıklamalar, Amerikan Merkez Bankası ve merkezi piyasa kararları pariteye etki etmektedir.

[ilgili_yazi id=”10″]

Doları etkileyen durumlar arasında ise çapraz kurun etkisi, ABD Merkez Bankası Fed’in kararları, ekonomik gelişmeler, siyasi gelişmeler, Amerika’nın diğer ülkeler ile karşılaştığı durumlar, Türkiye’de yaşanan dolar kayıpları ve yatırım değişimleri usdtry paritesi üzerinde etkili olmaktadır.

Türkiye Ekonomisi

Türkiye’de yer alan ekonomik durum parite üzerinde en önemli etkenlerden birini oluşturmaktadır. Son yıllarda ülkemizde ekonomik durum özellikle yaşanan siyasi gelişmeler, karşılıklı muhalif durumlar, Amerika ve Avrupa ile ilgili karşılıklı olumsuz yaklaşımlar veya olumlu yaklaşımlar gibi birçok durumdan etkilenmektedir.

Amerika ile son dönemlerde Rahip Brunson olayı, Suriye olayı ve terör gibi noktalardan dolayı yaşanan görüşmeler sonrasında olumlu durumlar ortaya çıkmıştır. Bu durum, Türk lirasının değer kazanmasını ve dolar rakamlarının düşmesini sağlamaktadır. Parite fiyatlamasında düşüşe neden olurken, Türkiye’de yaşanan olumsuz gelişmeler dolar fiyatlarını yükselterek, usdtry paritesinin yükselmesine neden olur.

ABD Ekonomik Verileri

Amerika Birleşik Devletleri’nde son yıllarda yaşanan gelişmeler göz önünde bulundurulduğunda, özellikle Donald Trump’ın Başkan seçilmesi sonrası ülkede yaşanan karışıklıklar da önemli bir noktaya gelmiştir. Her ne kadar dışarıdan görünmese de Amerika kendi içerisinde ekonomik sıkıntılar yaşamaya başlamış olmasına rağmen dünya genelinde para birimi halen çok değerli konumda bulunmaktadır.

[ilgili_yazi id=”114″]

Amerikan Merkez Bankası FED tarafından açıklanan kararlar ve Amerika’da yaşanan siyasi gelişmeler sonrasında dünyada dolar rakamları üzerinde büyük etkiler görülür. Bu durumda Amerikan doları değerlendiğinde ise Türkiye’de de dolar fiyatları yükselir ve parite yükselişe geçer. Amerikan doları değer kaybetmeye başladığında, Türkiye’de de değer kaybeder ve Türk Lirası buna karşın değer kazanırsa, usdtry paritesinde düşüş yaşanır.

Kısaca toparlayacak olur isek, Türkiye için olumsuz durumlarda usdtry paritesinde yükseliş yaşanır. Yani dolar kuru ülkemizde yükselir ve bunun da ekonomiye etkisi negatif olmaktadır. Abd’de yaşanan olumsuzluklar veya Türkiye’de yaşanan ekonomik anlamdaki iyileşmeler neticesinde ise usdtry paritesi düşer. Yani bu durumda dolar kuru düşüş gösterir ve bu Türkiye Ekonomisi için pozitif bir gelişme olarak algılanır.

UsdTry Forum

UsdTry paritesi forex ve ekonomi platformlarında en çok ziyaret edilen forumlar olmaktadır. Sitemizin bu bölümünü sizlerde usdtry forum bölümü olarak kullanabilirsiniz. Usdtry ile alakalı olarak yani dolar kuru ile alakalı olarak olumlu ve olumsuz beklentilerinizi, dolar kuru tahminlerinizi sayfa altından paylaşabilirsiniz.

Yorum kısmını kullanarak diğer yatırımcılar ve kullanıcılar ile iletişim halinde olabilir bu sayede farklı bilgiler edinebilirsiniz. Yine diğer yatırımcılara kendi bilgilerinizi sunarak ortak bir kanıya varma imkanı bulabilirsiniz.

[ilgili_yazi id=”158″]

USDTRY Ne Kadar ?

2019’un Mart ayı içerisindeyiz ve şu sıralarda dolar kuru 5,44 seviyelerinden fiyatlanmakta. Usdtry paritesinde fiyatlamaların yıl içerisinde inişli çıkışlı olmaya devam etmesi bekleniyor. Seçim süreci içerisinde doların nasıl fiyatlanacağı merak konusu olmuş durumda. Diğer taraftan Rusya’dan S-400 alımı ve buna ilişkin Abd’nin tavrı akılları karıştırmaya devam ediyor. Yine Abd’den patriot alımı teklifini Türkiye’nin reddetmesi ile başlayan sürecin de nasıl sonuçlanacağı usdtry açısından önemli olacaktır. Güncel olarak usdtry paritesi ne kadar oldu diye merak ettiğiniz anlarda sitemizden sorgulayabileceğinizi hatırlatarak bol kazançlı, huzurlu ve mutlu günler geçirmenizi dileriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir