UsdCad Paritesi Nedir ? Usd/Cad Yorumları

Dolar denildiğinde birçok kişinin aklına ilk gelen para birimi Amerikan doları olmasına rağmen Kanada kendi para birimi olarak Kanada doları kullanmaktadır. Yani Amerika doları ve Kanada doları birbirlerinden ayrı para birimleridir. Bu durumda iki farklı para birimi arasında birbirlerine karşı değerlerini ifade eden parite kavramı, hem Amerikan doları hem Kanada doları göz önünde bulundurulduğunda ayrı bir parite oluşturmaktadır. Bu parite, USD/CAD paritesi olarak bilinmektedir.

USD/CAD paritesi temel olarak Amerikan dolarının Kanada dolarına oranlanması sayesinde oluşturulur. Birçok farklı nokta bu parite üzerinde etki gösterirken, özellikle Amerika ve Kanada’da ekonomik gelişmeler ve ekonomik kararlar parite üzerinde en önemli faktörler olarak bilinmektedir. Örneğin petrol fiyatları, bu parite üzerinde en önemli faktörü oluşturmaktadır.

USD/CAD Paritesini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

USD/CAD paritesini etkileyen birçok önemli faktör yer almaktadır. Bu faktörler çeşitli noktalar oluşturarak şu şekilde sıralanabilir. Örneğin, Amerikan Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen faiz kararları ve para piyasası kararları ile birlikte Amerika’da açıklanan ekonomik veriler faktör oluşturmaktadır.

[ilgili_yazi id=”10″]

Kanada tarafından da benzeri bir şekilde Merkez Bankası kararları veya ekonomik kararlar ve veriler faktör oluşturmaktadır. Kanada Merkez Bankası BOC tarafından uygulanan para politikası kararları da önemli bir noktaya sahiptir.

Her iki ülkede gösterilen faiz oranları, özellikle para birimleri üzerinde dünya genelinde etki gösterirken, bu parite üzerinde de önemli bir faktör olarak görülmektedir. Siyaset, dünya genelinde paranın üzerindeki en önemli değişim faktörünü oluşturduğu için Amerika, Kanada ve küresel anlamda yaşanan siyasi gelişmeler pariteyi etkilemektedir.

Mevsim değişimleri, doğal afetler ve savaşlar gibi durumlar ile birlikte birçok farklı yatırım değerleri de pariteyi değiştirir. Özellikle değiştiren emtia fiyatlamaları ve oranları dışında en önemli faktör olarak petrol fiyatındaki değişimler ve petrol piyasasının kazandığı ve kaybettiği değerler parite üzerinde etkili olmaktadır.

[ilgili_yazi id=”158″]

USD/CAD Petrol İlişkisi

Parite üzerinde değişim gerçekleştiren en önemli faktörlerin başında her zaman petrol yer almaktadır. Petrol fiyatları ülke ekonomilerinde önemli değişimler gerçekleştirdiği için parite fiyatlamaları için de bir faktör olarak görülür. Örneğin, Kanada ekonomisi açısından düşünüldüğünde petrol fiyatlarının yükselmesi Kanada’da ekonomiyi güçlendirir. Bu durumda parite aşağı doğru iner ve yardımcı bir faktör olarak görülür.

Petrol fiyatları düşüş gösterdiği zaman ise Amerikan doları Kanada doları paritesi yukarı yönlü bir baskı ile karşılaşır. Çünkü bu durumda Kanada dünyanın en büyük petrol ihracatçılarından biri olduğu için paritenin yükselmesine neden olur. Yani Kanada Doları petrol düşünce güçsüzleşmektedir. Bu noktalar göz önünde bulundurulduğunda, usdcad paritesi üzerinde işlem yapan yatırımcılar petrol piyasasında gelişmeleri, Opec toplantıları ve petrole etki edecek haberleri yakın şekilde takip etmelidir. Bu konuda yorumlara, analizlere, grafik ve incelemelere dikkat ederek yatırımlar gerçekleştirilmelidir. Bu konuda yayın yapan ve öneriler sağlayan önemli platformlar takip edilmelidir.

[ilgili_yazi id=”149″]

Kanada Doları Ne Kadar ?

Kanada Doları Türk Lirası karşısında son yıllarda ciddi bir yükseliş yakalamıştır. 4 liranın üzerinde seyreden Kanada Doları  usdcad paritesi düştükçe değer kazanmaktadır. Türkiye’de son yıllarda döviz kurlarında yaşanan yükseliş Kanada Doları’nın da Türk Lirası karşısında yükselmesine sebep olmuştur. Kanada Doları fiyatını güncel olarak sitemizden takip edebilirsiniz. Ayrıca Kanada Dolar Kaç TL sayfasını ziyaret ederek elinizde bulunan Türk Lirası’nın kaç Kanada Doları yaptığını basit bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir