Press ESC to close

Vefat Eden kişinin kredi borçları ne olur?

Kredi çektikten sonra henüz kredi borcu bitmeden vefat etmek günümüz koşullarında pek çok insanın başına gelebilecek bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Tam da bu noktada akıllara vefat eden kişinin kredi borçları ne olur? Sorusu geliyor. Tabi bir de vefat eden kişinin kredi borcu kime kalır? Sorusu da yanıtı merak edilen bir soru olarak karşımıza çıkıyor. Yine vefat eden kimsenin kredi borcu geri ödenmez mi? Sorusu da akla gelebilecek sorular arasında yer alıyor. İşte bu sorulara dair merak edilen bilgiler!

Genel olarak kredi çeken tüketicilerin hayat sigortası yapmaları gerekmektedir. Bu durum olası vefat ya da farklı durumlara karşı alınan bir karar olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak hayat sigortası olsun ya da olmasın vefat eden kişinin kredi borçları ne olur?  Sorusunun yanıt merak edilmektedir. Esasında bu tür bir sorunun yanıtını iki farklı şekilde verebiliriz. Birincisi hayat sigortası varsa diğeri ise hayat sigortası yoksa! Şeklindedir.

Vefat Eden kişinin kredi borçları ne olur?

Ölen Kimsenin Kredi Kartı Borçları Ne Olur?

Şayet vefat eden kişinin hayat sigortası varsa, vefat eden kişinin kredi borcunu sigorta ödeyecektir. Bundan dolayı hayat sigortası yaptırmak beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir. Özellikle konut kredisi gibi uzun soluklu kredilerde mutlaka hayat sigortasının yapılması şarttır. Ancak bu saye kredi borçlarından mirasçıların kurtulması mümkün olur. Peki hayat sigortası olmayanların durumun nasıldır? Elbette ki vefat eden kişinin kredi borcu şayet hayat sigortası yoksa o kişinin mirasçılarına intikal etmektedir. Ancak bazı durumlarda hayat sigortası olsa da sigorta firması ödeme yapmamaktadır. Bu durumlar ise aşağıda sıralanmaktadır:

  • Borçlu kimse intihar etmişse sigorta firması ödeme yapmaya bilir
  • Şayet borçlu kimse hayat sigortası yaptığı sırada kendisinde var olan bir hastalığı belirtmemişse ve bu hastalıktan dolayı hayatını kaybetmişse sigorta firması ödeme yapmaz

Vefat eden kimsenin kredi kartı borcunu kim öder? Şayet vefat eden kimsenin hayat sigortası yoksa ya da bir şekilde hayat sigortası ödeme yapmazsa borç, kredi çeken kişinin mirasçılarına kalır. Dolayısıyla mirasçılar kendilerine kalan bu borcu ödemek durumunda kalır.

Vefat Eden Kimsenin Kredi Borcu Ödenmez mi?

Yanıtı merak edilen soruların başında vefat eden kimsenin kredi boru ödenmez mi? Sorusudur. Elbette ki vefat eden kimsenin kredi borcu ödenmek durumundadır. Bu iki şekilde mümkün olur. Birinci vefat eden kimsenin kalan borcunu hayat sigortası öder. İkincisi ise mirasçılar öder. Ancak mirasçılar redd – i Miras talebinde bulunacak olursa kredi borcunu geri ödemek zorunda kalmazlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir