Press ESC to close

Vix Endeksi Nedir, Yükselirse ve Düşerse Piyasalar Nasıl Etkilenir? 2022

Pandemi döneminde evden para kazanmak isteyen insanlar finans piyasalarına yöneldi. Kripto para, forex veya hisse senedi piyasalarına yönelen yatırımcılar piyasaları etkileyen gelişmeleri de yakından inceliyor. Bu anlamda Vix Endeksi de yatırımcıların ilgisini çekiyor. Bu yazımızda VİX Nedir, Vix Volatilite endeksinde yaşanan artış veya düşüş piyasaları nasıl etkiler sorusunun cevabını paylaştık.

VİX ENDEKSİ NEDİR?

Volatility Index (VIX), bir tür oynaklık endeksidir. Korku Endexi olarak da bilinen VİX, yatırımcıların piyasadaki oynaklıktan endişe duymalarını temsil ettiği için korku/endişe endeksi adını almıştır. Chicago Opsiyon Borsası (Chicago Board of Options Exchange) tarafından hesaplanmaya başlayan Vix Endeksinin temel amacı; yatırımcıların risk algılarını ölçmektir.

Vix korku endeksi piyasadaki volatiliteye göre artış ya da azalış göstermektedir. Piyasa içerisindeki hızlı fiyat değişimlerinin yarattığı dalgalanmalar (volatilite) ne kadar fazla olursa Vix Endeks değeri o kadar yükselmektedir. Örneğin Vix Endeks değerinin 30’ un üzerinde olması piyasadaki dalgalanmaların yüksek, 20’ nin altında olması ise düşük olduğunu belirtir. Bir hissenin değeri bu gün %20 artarken ertesi gün %40 azalıyorsa, hisse senedinin volatilitesi yüksek dönemde olduğu anlaşılır, bu da Vix Endeksinin yükselmesine neden olur.

S&P 500 ( Standard & Poor’ s 500) borsa endeksi, Amerika Birleşik Devletleri’nde hisse senedi piyasasının en kapsamlı göstergelerinden birisidir. Vix endeksi, S&P hisse opisyon fiyatlarını kullanarak piyasanın 30 gün içerisinde beklenen volatilitesini belirler. ABD borsa endeksi olarak da bilinen S&P 500 ile Vix endeksi arasında ters korelasyon bulunmaktadır.

Vix Endeksinin arttığı durumlarda borsada düşüş yaşanırken, azaldığı durumlarda borsa genelinde atış görülmektedir. Piyasanın mevcut opsiyon fiyatlarında olan dalgalanmaları kullanarak beklenen volatiliteyi belirlediği için Vix endeksine “Beklenti Endeksi” de denmektedir.

VİX KORKU ENDEKSİ DÜŞERSE-YÜKSELİRSE NE OLUR?

Vix endeksi yükseldiği durumlarda piyasa da belirsizlik düzeyi artar ve yatırımcılar satış yapmaya başlarlar. 17 Ekim 1987’ de Vix endeksinin en yüksek değeri olan 150’ yi görmesiyle dünya borsaları büyük bir çöküş yaşamıştır.

Borsaların tüm zamanlar içerisinde en çok değer kaybettiği gün olan 17 Ekim, bu nedenle “Kara Pazartesi” adını almıştır. Bu nedenle Vix endeksi arttığında borsaya olan güven azalır ve düşüş görülür.

Vix endeksi düştüğünde ise, genellikle borsalarda yukarı yönlü hareketler görülür. VİX 20 altında olduğu dönemlerde hisse senedi piyasalarında alım iştahı artmaktadır. Piyasada belirsizliklerin azaldığı ve risk alımının arttığı görülür.

Yatırımcıların, borsada en fazla alım işlemi gerçekleştirdiği ve piyasalarda coşkunun en fazla olduğu dönem Vix endeksinin 15’ in altında olduğu dönemdir.

Vix Endeksinin Düşüş ve Yükseliş değerlerine traderların piyasa yorumlamaları şu şekildedir:

  • Vix Endeksinde 15’ in Altı: Piyasa içerisinde coşkunun fazla olduğu anlamına gelir.
  • Vix Endeksinde 15-20 Arası: Yatırımcıların risk alma isteğinin oluştuğu dönemdir.
  • Vix Endeksinde 20-25 Arası: Finansal piyasalarında bazı dalgalanmalar meydana geldiği dönemdir, şöyle böyle olarak tabir edilir.
  • Vix Endeksinde 25-30 Arası: Finansal piyasaların hepsinde gözle görülür derecede bozulmalar başlamıştır.
  • Vix Endeksinde 30 ve Üzeri: Kayıpların en çok olduğu dönemlerdir. Finansal piyasaların artık çökmeye başladığını belirtir.

Vix endeksinin düşmesi piyasa için olumlu bir dönem olarak kabul edilir. Yatırımcıların önünü görebildiğini ve dalgalanmaların az olduğunu belirtir. Vix endeksinin yükselmesi durumunda ise belirsizlikler arttığı için yatırımcılar endişeye kapılmaya ve satış işlemlerine yoğunlaşmaya başlarlar.

Vix Endeksi, Doları Altını ve Kripto Paraları Nasıl Etkiliyor?

2021 yılında Vix endeksi oldukça hareketli olmaya devam ediyor. Volatilitenin oldukça arttığı dönemlerde Vix endeksinde sert fiyatlamalar yaşanabiliyor.

Gözlemlediklerimize göre Vix endeksinde yaşanan yükselişler dolara alım altına ise satım getirmekte. Eskiden ons altın fiyatı Vix endeksi gerilerken, yükselirdi. Şimdi tam tersine ons altın fiyatı düşüyor. Çünkü Vix endeksi pandemi süreci ve dünyada faiz oranları ile ilgili olaylardan etkileniyor. Bu nedenle de Vix ile altın arasındaki korelasyon Pandemi sonrasında bozulmuş durumda.

Merak edilen diğer bir konu ise Vix ile kripto paralar arasında olan ilişki. VIX volatilite endeksi yükseldiğinde risklerin artmakta olduğu anlaşılmaktadır. Bu nedenle riskli yatırımlara olan talepler azalacaktır. Bu da kripto para birimlerinde düşüşe neden olmaktadır. Bu anlamda VIX Endeksinde yaşanacak yükselişler Bitcoin ve altcoinlerde çok sert satışlara neden olabilir. Tersi durumda ise yani, VIX Volatilite endeksinin düşmesi halinde ise kripto para birimlerine, hisse senedi ve altın gibi yatırım araçlarına olan ilgi artmaktadır.

Yine Vix endeksi gerilediğinde dolara olan ilgi de azalış görülmektedir. Bu da dolar/TL paritesinde aşağı yönlü hareketlere neden olabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir