Press ESC to close

Vix ( Volatilite ) Endeksi Nedir ?

Vix endeksi son dönemlerde forex piyasalarında gerçekleşen sert hareketler sonucunda sıkça gündeme gelmektedir. Sıkça duymakta olduğumuz vix endeksi nedir, vix endeksi yükselirse ne olur, vix endeksi düşerse ne olur gibi sorulara bu makalemizde cevap vermeye çalıştık.

Vix Endeksi Nedir ?

Vix endeksi Türkçe karşılığı itibari ile korku endeksi olarak tanımlanabilir. Piyasadaki volatiliteyi yani oynaklığı belirten Vix indexi aynı zamanda volatilite endeksi olarakta bilinmektedir. S&P hisse senetleri opsiyon fiyatlarından yararlanmakta olan Vix, opsiyon miktarı ile piyasa volatilitesinin bağlantısından yola çıkarak piyasanın volatilite tahminini belirlemektedir.

vix endeksi nedir, vix endeksi düşerse ne olur, vix endeksi yükselirse ne olur

Vix Endeksi Yükselirse Ne Olur ?

Vix endeksi yükseldiğinde piyasalarda huzursuzluk baş göstermektedir. Çünkü vix endeksi yükseldiğinde piyasalarda korku uyandıran faktörlerin oluştuğu bilinmektedir. Örneğin bir savaş halinde veya önemli bir terör olayı gerçekleştiğinde vix endeksinde yükseliş yaşanacaktır.

Vix endeksinde yaşanan yükselişler piyasalarda endişe oranını yükselteceğinden borsalara olumsuz yansıyacaktır. Altın ve japon yeni ise güvenli liman talebi görerek yükselen talep neticesi ile yükselen yatırım araçları olacaklardır.

Vix Endeksi Düşerse Ne Olur ?

Vix endeksi düşüşe geçmiş ise piyasalarda yaşanan olumsuz fiyatlamalar yavaş yavaş sona eriyor demektir. Belki bir savaş sonrası belki, terör olaylarının son bulması belki de siyasi bir ılımlı hava oluşumu vix endeksinde düşüşe yol açabilir. Vix endeksinde yaşanan düşüşler borsalara pozitif hava katacakken altın ve japon yeni gibi olumsuz durumlardan nemalanan yatırım araçlarının cazibesini yitirmesini sağlayacak ve bu tarz ürünlerin fiyatında düşüşler yaşanması muhtemel olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir