Bu makalede yurt dışından getirilen telefonların pasaport kaydı nasıl yapılır ? Pasaport kayıt ücreti ne kadar ? Güncel telefon kayıt ücretleri ile yurt dışından telefon getirmekle alakalı detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

Akıllı telefonlar, hayatımıza hızlı bir giriş yaptı. Özelliklerine her gün yeni bir ek yapan bu telefonlar, bu yüzden sıklıkla değiştirilir bir hal aldı. Artık herkesin elinde bir tane veya daha fazla olacak şekilde telefon kullanımı başladı. Hal böyle olunca da insanlar, alacakları akıllı telefonun özelliklerine daha fazla ilgi göstermeye başladılar. Akıllı telefon üreticilerinin en iyi markalar, yabancı menşeili ve ithalat aracılığıyla ülkemize gelen cinstendir. Bu yüzden de alınan telefonların fiyatları, güncel döviz kurları üzerinden belirlenmektedir.

[ilgiliicerik icerik_id=”993″]

Günümüz ekonomik dünyasında, ekonomik gelişmeler ve dalgalanmalar fazla sayıda gerçekleşmektedir. Bu yüzden de döviz kurunda olumlu ve olumsuz yönde birçok değişimler meydana gelmektedir. Ülkemizde son zamanlarda döviz fiyatlarının yükselmesiyle de, insanlar akıllı telefon alımlarını yurtdışından yapmaya başladılar. Bu sayede ödenecek fiyatlar, bir nebze de olsa azalmaktadır.

Yurtdışından Telefon Getirmek

Yurtdışından getirilen telefonlar ülkemizde pasaport kaydı yapılarak kullanılabilir hale gelmektedir. Tabi ki bunu internet siteleri ve posta sistemi üzerinden gerçekleştirmek yasaktır. Böyle durumlarda telefonlara gümrükte el konulacak ve iki katına yakın tutarda cezai işlem uygulanacaktır. Yurtdışından kişiler kendilerine veya başkasına yanlarında telefon getirebilirler. Aynı zamanda başkası telefon getirdiğinde de, kişi isterse kendi adına telefonu kullanmaya başlayabilir. Telefonu sisteme kaydetmek için belirli şartlar gerekmektedir. E- devlet üzerinden yapılacak kayıtlarda herhangi bir evrak prosedürüne gerek yoktur. 120 gün içerisinde yurtdışından dönmüş bir kişinin üzerine telefon kaydı gerçekleştirilebilmektedir. Aynı zamanda pasaporta işlenmiş telefonlara, kota 2 yılda bir tane olacak şekilde sınırlandırılmıştır. Abone merkezlerinden yaptırılacak olan telefon kayıtlarında ise ilgili kişinin pasaportuyla beraber işlemi gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bu başvuruda ayrıca yurtdışına çıkış ve dönüş makbuzu da bulunmak zorundadır.

Yurtdışı Telefon Kayıt Ücreti

2018’de yurtdışından getirilecek telefonların kayıt ücreti 170,70 TL olarak belirlenmiştir. Böylece telefon harcı yatırılır ve kullanılacak telefonun IMEI numarası ilgili kuruma iletilir. Bu sayede telefonun kaydı tamamlanarak, cezai işlem ödenmesinin önüne geçilecektir. Pasaport kayıt harcı; vergi dairelerine ve bu işlemi kabul eden bankalara yatırılabilmektedir.

İthalat Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Previous article

Elektrik Abonelik Ücreti 2018

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

More in Genel