Press ESC to close

Açlık Sınırı Nedir, Nasıl Hesaplanır ?

Açlık sınırı, her ülkede hesaplanmakta ve o ülke vatandaşlarının refah seviyesi ölçülmektedir. Bu sayede hem refah seviyesi hem de maliye politikalarının doğruluğu araştırılmış olur. Bu hesaplamanın sonucunda sorunun nerede olduğu bulunur ve gerekli iyileştirme çalışmaları yapılır. Açlık sınırı ve yoksulluk sınırı gibi sınırlar, hesaplanmakta fakat sonucunda herhangi bir işlem yapılmamaktadır. Birçok ülke, son yıllarda bu şekilde hareket etmeye başlamıştır. Bu noktada açlık sınırı nedir ve açlık sınırı nasıl hesaplanır gibi araştırmalar yapılmakta ve cevabı aranmaktadır.

Açlık Sınırı Nedir ?

Ülkemizde açlık sınırı hesaplaması, TÜRK-İŞ ve Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu tarafından yapılmaktadır. Bu kurumlar, aynı zamanda yoksulluk sınırı için de hesaplama yapmaktadırlar. Hesaplama yapılırken dört kişilik aile baz alınır ve bu ailenin bir ay boyunca rahat yaşayabilmesi için gereken şartlar açıklanır.

aclik-siniri-hesaplama
aclik-siniri-hesaplama

Açlık Sınırı Nasıl Hesaplanır ?

Dört kişilik bir ailenin baz alındığını söylemiştik. Bu ailede yer alan iki çocuktan birinin yaşı, 0-6 yaş grubunda değerlendirilirken diğer çocuğun yaşı ise, 6 ile 15 yaş aralığında değerlendirilmektedir. Çocukların günlük alması gereken kalori değerlerine göre hesaplama yapılmaktadır. Bu değerler, Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklanmıştır. Aynı zamanda kalorinin sağlıklı olması, çeşitli vitamin ve minarellerin alınması ve kalorinin tek bir kaynaktan olmaması gibi kriterler bulunmaktadır. Kaloriden sonra alınması gereken besinler belirlenir ve bu besinlerin hesaplama yapılan ülkedeki fiyatları araştırılır. Fiyatlar üzerinden aylık hesaplama yapılır ve açlık sınırı hesaplanmış olur.

Açlık sınırı hesaplamasından sonra ülkeler, kendi aralarında gruplandırılmakta ve kaliteli ya da kalitesiz beslenen ülkeler ayırt edilmektedir. Ülkemiz, bu sıralamada kalitesiz beslenen grup içerisinde yer almaktadır. Makarna tüketiminde dünya birincisi olmamız, bu durumu kanıtlayan bir veridir. Dünya’da yer alan diğer ülkelere göre, daha sağlıksız beslendiğimiz gösterilmiştir.

Fuzul Ev Nedir, Güvenilir Mi sorularına yanıt verdik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir