Press ESC to close

Altın Yorumları 21.08.2018

Türkiye’de Kurban Bayramı nedeni ile piyasalar tatil iken yurt dışı piyasalarda işlemler tüm hızıyla devam ediyor. Tüm Müslüman Aleminin Kurban Bayramını kutlayarak bugün ki altın analizimize geçmek istiyoruz. Altın fiyatlarında geçtiğimiz hafta belirttiğimiz destek noktası 1,160 dolar seviyesi görüldükten sonra gelen tepki alımları bugünde etkisini sürdürüyor. Yine gram altın fiyatları da altın ons fiyatları ve dolar kurundaki yükselişle bir miktar yukarı doğru hareketlenmiş durumda.

Bu Makalede Bulabilecekleriniz

Altın Piyasası Analizi

Altın ons fiyatı şu sıralarda 1,195 dolar seviyesinden işlem görmekte. Yani dün ki analizimizde paylaşmış olduğumuz ara direnç noktası olan 1,184 dolar seviyesi üzerine geçildi. Tabi bunda 2 gündür dolar endeksinde yaşanan değer kaybı da etkili olmuş gibi görünüyor.  Öyle ki usdjpy 110 seviyesinin altına kadar geriledi ve yine euro dolar karşısında 1,15 seviyesinin üzerine yükseldi. Ancak Türk Lirasında ise bir değer kazancından şuan için bahsetmek mümkün değil gibi çünkü hala 6,10 seviyesi üzerinde fiyatlanan bir dolar kuru bulunuyor.

ons altın grafiği 21.08.2018 analizi
ons altın grafik incelemesi

Altın fiyatlarına grafik üzerinde baktığımızda, aşağı yönlü trendin henüz sonlanmamış olduğu görülmekte. Yukarı yönlü hareketin devamından bahsedebilmek ve kalıcı bir yükseliş hareketi yakalayabilmek adına 1,210 dolar seviyesinin aşılması önemli. Sonrasında ise 1,235 dolar ve 1,270 dolar ons fiyatı için kritik direnç bölgeleri olarak karşımızda duruyor. Yaşanabilecek düşüşlerde ise 1,172 dolar seviyesi sonrasında ise daha önce test ettiğimiz 1,160 dolar seviyeleri ön plana çıkıyor.

Gram Altın Piyasasında Bugün

Gram altın fiyatları, dolar tl paritesinin sakinleşmesi ile birlikte ons fiyatlarına odaklanmış durumda. Ons fiyatlarında yaşanan ufak çaplı toparlanma ile birlikte 230 tl seviyesi üzerinde tutunmaya çalışan gram altın tarafında, önümüzdeki saatlerde dolar kurunun ne yönde hareket edeceği oldukça önemli olacak. Çünkü önümüzdeki günlerde gram altın fiyatı üzerinde ons altın fiyatından ziyade dolar kurunun daha etkili olabileceği altın uzmanları tarafından düşünülüyor.

Gram altın fiyatlarında daha önce belirttiğimiz gibi 210 tl seviyesinin kuvvetli olacağını ve bu seviyesinin aşağı yönlü kırılmasını kısa vadede beklemediğimizi bir kez daha yineleyelim. Ancak dolar tarafında yaşanabilecek aşırı bir değer kaybı bu öngörümüzü boşa çıkarabilir bunu da unutmamakta fayda olacaktır. Uzmanların gram altın yorumları ve tahminlerine baktığımızda, çoğunlukla 2018 yılı için 210 tl ile 280 tl arasında bir bölgede fiyat hareketliliğinin devamını öngördüklerini söyleyebiliriz.

Altın fiyatlarında yaşanan gelişmeleri, altın fiyatını etkileyen faktörleri öğrenmek ve altın fiyatlarını düşüren veya altın fiyatını yükselten etkenleri öğrenmek için altın fiyatları ne olur başlıklı makalemize göz atabilirsiniz. Altın fiyatını etkileyen faktörleri öğrenmek sizlere altın fiyatlarının gelecekte ne olabileceği konusunda fikirler verecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir