Press ESC to close

Asgari Ödeme Tutarı Nedir? Asgari Ödeme Nasıl Yapılır?

Bu tutar zaman zaman ödeme işini kolaylaştıracak bir unsur olarak düşünülebilir. Ancak bazı artıları ve eksileri olan bu uygulamanın devamlı kullanılması tavsiye edilmemektedir. Bu yazımızda asgari ödeme tutarı nedir, asgari ödeme nasıl yapılır gibi soruları cevaplayacağız.

Asgari Ödeme Tutarı

Bu uygulama kredi borcu olan bir banka müşterisinin o ay için ödemesi gereken en az miktarı ifade etmektedir. Yani borcun tamamından ziyade banka tarafından belirtilen miktarı ödemek o ay için sorumluluğu ortadan kaldırır. Ancak kalan borç üzerinden faiz işlemeye devam edecektir. Ayrıca bu döngü harcanan paranın artması halinde miktarı daha da artıracaktır. Bu bakımdan mümkün mertebe sürekli devam etmekten kaçınmak gerekir.

Bilinmesi gerekir ki asgari ücreti son kullanma tarihine kadar ödemek o ay için borcu ödemiş olarak sayılmaktadır. Bu bakımdan asgari tutarı ödemenin kredi notuna herhangi bir olumsuz katkısı bulunmamaktadır. Hatta borcun zamanında ödenmesi anlamına geldiği için kredi notuna olumlu yansıyacağı da bir gerçektir. Bunula birlikte bankalar tarafından belirtilen gecikme faizi asgari tutarı ödeyenler için geçerli değildir.

Kredi Kartı Taksit Erteleme

Bu işlem ödeme kolaylığı sağlamak adına finans şirketleri tarafından geliştirilmiştir. Bir borcu ödeyemeyecek durumda olmanız halinde bankanız ile görüşerek bu borcun ödenmesini erteleme şansınız var. Fakat bu durumda borcunuz borç erteleme faizi nedeniyle artacaktır.

Mecbur kalmadıkça bunun yerine asgari tutarı ödemek tavsiye edilmektedir. Bu hizmetten faydalanmak için ancak ilk ekstre geldikten sonra bildirim yapmak gerekir. Bu ekstreyi bir sonraki aya kaydırmak bu sayede mümkün. Bu tarih ne kadar ileri ise işleyecek faiz de o kadar fazladır.

Borç Kapatmak Nedir?

Tüm kredi borcunu ödemek borç kapatmak demek değildir. Daha önce taksitli alışverişler yapmış olabilirsiniz. Bu durumda henüz vadesi gelmemiş borçlarınız var demektir. Bu borçların tamamı bitmeden borç kapatılmış olmaz. Borcu tek seferde kapatmak her zaman avantajlıdır. Nakit imkânı olanların bu şekilde borcunu ödemesi tavsiye edilir.

Yapılandırma

Bu yöntem de finans şirketleri tarafından ödeme kolaylığı sağlamak adına geliştirilmiştir. Esasen borcu taksitlendirmek olarak düşünülebilir. Ancak bu noktada faiz sistemi devreye tekrar girecektir. Kredi kartı borcunuz zaten faizli olarak hesaplanmaktadır. Bu bakımdan yapılandırma yapmak tam anlamıyla bu faizli borcu taksitlendirmek demek değildir.

Bankalar bu borcunuza karşılık size bu miktar kadar yeni bir kredi açacaktır. Diğer borcu ise tamamen kapatacak ve bundan sonra yeni borcu ödemeye başlayacaksınız. Bu noktada borcunuz küçük parçalar halinde size sunulur. Her bir taksitin ne kadar az olduğu o kadar uzun ödeyeceğiniz anlamına gelir ve bu da o kadar fazla faiz ödemek demektir.

Kredi Üstüne Kredi

Esasen yıllardan beri başka bir kredi kartı borcu ile eski borçları kapatmayı denemektedir. Bu yöntem borcun daha da katlanarak artmasına ve bir süre sonra borcun tamamen ödenemez bir hale dönüşmesine neden olmaktadır. Bu bakımdan artık bankalar bunun önlemini almış ve kullanıcının siciline göre kredi verme yoluna gitmiştir. Ancak yine de mantıklı adımlarla bu borcu yeni bir kredi kartı ile kapatmak mümkündür.

Elinizdeki kredi kartının ödeme koşulları sizin için uygun değilse daha avantajlı bir kredi kartına yönelmek elbette mantıklı bir iştir. Bu sayede borcunuz kadar yeni bir kredi çekip yeni kredi kartının borcunu ödemek mantıklı olabilmektedir. Bu durum bir nevi borç yapılandırması olarak düşünülebilir. Bazı bankalar kendi müşterileri olmanız halinde bu kolaylığı sağlamaktadır.

Tüm diğer borçları tek kartta toplama olanağı sağlayacak olan bu bankalar gerekli taksitlendirmeleri yaparak ödeme kolaylığı imkanını sunacaktır. Her ne kadar bir miktar fazla faiz ödeyecek olsanız da zor durumdan kurtulmak adına bu gibi yollara başvurmak oldukça mantıklı bir iştir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir