adıma kredi çekilmiş mi nasıl öğrenebilirim
adıma kredi çekilmiş mi nasıl öğrenebilirim

Son dönemlerde dolandırıcılık olayları ile oldukça sık karşılaşmaktayız. Özellikle kimliğini kaybeden vatandaşların aklına dolandırıcıların kendi adlarına kredi çekip çekmeyecekleri sorusu meşgul etmektedir. Günümüzde teknoloji her kadar ilermiş olsa da dolandırıcılar sizin adınıza kredi başvurusunda bulunup sizin adınıza kredi çekebilmektedir.

Benim Adıma Kredi Çekilmiş mi? 

Akıllara gelen başkası benim adıma kredi çekebilir mi sorusunu yanıtlayalım. Kredi çekebilmek için banka sizden gelir belgenizi, kimliğinizi ve imzanızı ister. Başkasının sizin adınıza kredi çekebilmesi sizin kimliğinizi ele geçirmesi ile mümkün hale geliyor. Bazı durumlarda ise dolandırıcılar farklı yöntemler kullanır. Bu yöntemlerin başında sahte kimlik çıkararak başkası adına kredi alabilmektedirler.

Bankadan alınan kredi 3 ay boyunca ödenmediği için icra tebliğ işlemi başlatılacaktır. Bu durumda olayın farkına varır varmaz şikâyette bulunmanız gerekmektedir.

Adıma Kredi Çekildiğini Nasıl Öğrenebilirim?

Adınıza kredi çekilip çekilmediğini öğrenmek zor bir iş değildir. Gelişen teknoloji ile bu imkândan yararlanabilirsiniz. Adınıza kredi çekilip çekilmediğiniz Findeks üzerinden öğrenebilirsiniz. Findeks eskiden sadece bankaların kullanımına açık bir platformken son yıllarda bireysel tüketicilerin kullanımı da açılmıştır. Adınıza kredi çekilip çekilmediğini öğrenmek çok kolaydır.

Yapmanız gereken küçük miktarda bir ödeme yapmak olacaktır. Bu sayede hem adınıza kredi çekilip çekilmediği hem de mevcut borç durumunuzu öğrenebilirsiniz. Son 5 yılda bankacılık üzerinden yapmış olduğunuz tüm kayıtlara bu sayede ulaşabilirsiniz.

Adıma Kredi Çekildiğini E-Devlet’ten Nasıl Öğrenirim?

İlerleyen teknoloji sayesinde E-devlet üzerinden kolayca kredi kullanım bilgilerinizi sorgulayabilirsiniz. E-devlet şifrenizle siteye giriş yaptıktan sonra kolayca adınıza çekilmiş kredinin olup olmadığını anlayabilirsiniz. Takip etmeniz gereken adımlar;

  • E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra kredi limit ve borç bilgilerini seçerek onay vermeniz gerekiyor.
  • Daha sonra raporunuzunuz hazırlanması için gelen SMS şifresine onay vermeniz gerekir. Onaydan sonra raporunuz otomatik olarak hazırlanır.
  • Daha sonra sayfayı yeniledikten sonra raporunuzu görüntüle seçeneği çıkacaktır.
  • Rapor görüntüle dediğiniz zaman site sizi Bankalar Birliği sayfasına yönlendirir. Buradan tüm kredi kullanım bilgilerinizi ve Kredi Risk Raporunuza ulaşabilirsiniz. Böylece adınıza kredi çekilip çekilmediği rahatlıkla anlaşılmış olur.

TC Kimlik Numarası ile Banka Hesabı Sorgulama Mümkün mü?

Previous article

Çek Nedir, Zamanında Ödenmez ve Ödeme Günü Geçerse Ne Olur?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir