bitcoin-vergisi-var-mi
bitcoin-vergisi-var-mi

Bitcoin ticareti yapan kişiler, özellikle bu piyasayı yatırım aracı olarak kullanan kişiler, Bitcoin vergisi var mı sorusunu sormaktadırlar. Bu konunun net bir cevabı bulunmaktadır, yazımızın ilerleyen cümlelerinde sorunun cevabını görmüş olacaksınız. Dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından kullanılan kripto paralar, günümüzün en popüler yatırım araçları arasında yer almaktadır. Birçok kişinin fazlasıyla kar ettiği bu piyasa, yaşlı veya genç fark etmeksizin herkes tarafından kullanılmaktadır. Durum böyle olunca buradan elde kar için vergi ödenip ödenmediği merak edilmektedir.

bitcoin-vergisi

bitcoin-vergisi

Bu Makalede Bulabilecekleriniz

Bitcoin Vergisi Var Mı ?

Bu sorunun cevabını vergi müfettişi olan bir kişiden direkt olarak size aktaracağız. Türk Vergi Sistemi, Bitcoin ve benzer araçları tasnif etmediği için Bitcoin’in şu an için vergisi yoktur. Aynı zamanda Bitcoin’i vergilendirmek için aktif olarak bir çalışma yapılmadığını sözlerine ekleyen vergi müfettişi, ileride de böyle bir vergilendirmenin olmayacağını söylemektedir. Fakat ülkemizde birçok şeyden vergi alındığı için mutlaka bu konuda da vergi alınacak ve bir şekilde tasnif edilecektir. Açık ve net bir cevap vermek gerekise, Bitcoin’in vergisi yoktur.

Bu konuda cevabı merak edilen bir diğer soru; Bitcoin’e vergi gelirse geriye dönük ödeme isterler mi sorusudur. Bu sorunun cevabı da oldukça nettir. YouTube gelirleri üzerinden örnek vermek gerekirse, bu çalışmanın 7 yıllık olduğunu ve bu sebep ile geriye dönük vergilendirme yapıldığını söyleyebiliriz. Bitcoin için bu şekilde herhangi bir çalışma olmadığı için geriye dönük vergi ödemek mümkün olmayacaktır. Vergilendirme çalışmalarının başladığı tarihi ele alırsak, bu tarihten itibaren geriye dönük vergi istenebilir ve kişilerden tahsil edilir. Fakat şu an bu konuda vergi çalışması yapılmadığı için Bitcon ile iç içe olan kişiler, oldukça rahat bir şekilde alışveriş yapabilirler.

Petrol Fiyatları Nelerden Etkilenir ? sorusunun cevabı, yazımızda yer almaktadır.

Petrol Fiyatları Nelerden Etkilenir ?

Previous article

PMI Verisi Ne İfade Eder ?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Ekonomi