Press ESC to close

2022’de Dolar Ne Olur? Kurumların 2022 Dolar Kuru Tahminleri

2021’de dolar kuru yılı sert bir yükselişle kapatıyor. Yatırımcılar bir düzeltme olur mu yoksa 2022’de dolar yükselişine devam eder mi sorusunu soruyor. Yeni ekonomi politikası çerçevesinde düşük faizli sistemin devam edeceği vurgusu piyasalarda korkuya neden olmuş durumda. Bu nedenle yatırımcılar parasını TL’de tutmak istemiyor. Peki bu ortamda 2022’de dolar ne olur? Yeni ekonomi planı çerçevesinde dolar kurunda nasıl bir fiyatlama bizi bekliyor? Bankaların ve yatırım kurumlarının 2022 için dolar kuru senaryoları ne yönde?

2022’de Dolar Ne Olur?

Yılbaşına yaklaştığımız bugünlerde bir çok banka ve yatırım kurumu dolar/TL tahminlerini güncellemekteler. Hem 2021 yıl sonu için hem de 2022 için dolar kuru senaryolarını değiştiren kurumlar, beklentilerini yükseltiyorlar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın düşük faiz, yatırım, istihdam ve ihracat vurgusu artık dövizi durdurmak için faiz artırımı yapılmayacağı anlamına geliyor. Bu beklenti de döviz kurlarının yükselişine sebep oluyor.

TCMB‘nin 13,80 üzerinde doğrudan satışla müdahale ettiği kurda bu seviye psikolojik bir direnç bölgesi olmuş gibi duruyor. Ancak yatırım kurumları hem 2021 yıl sonu için hem de 2022 ortaları için doların çok daha yüksek seviyeleri görebileceği uyarısında bulunuyor.

Hükümetin düşük faiz politikasında ısrar etmesi 2022 yılında Türk Lirası’nda değer kaybının devam edeceği anlamına geliyor diyen analistlerin sayısı çok fazla. Türkiye’nin şu an gündemine aldığı yeni ekonomi politikasında ısrar etmesi halinde hem döviz kuru hem de enflasyon tarafında sancılı bir dönem yaşanacağını düşünen iktisatçılar, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ‘mandacı iktisatçı’ olarak nitelendirildi.

2021’de Türk Lirası Neden Değer Kaybetti?

2022’de dolar ne olur sorularına cevap verirken 2021 yılında ne oldu da dolar yükseldi diye de bakmak lazım. Bir çok sbeepten ötürü kurda yükseliş yaşansa da, yükselişin ateşi Ağbal’ın görevden alınmasıyla yakıldı. Bir gece yarısı Naci Ağbal’ın TCMB Başkanlığından alınmasıyla başlayan dolar kurunun yükselişi 2021 yılının sonlarında da devam etmekte. Aslında, kurdaki yükselişten ziyade Türk Lirası’nda yaşanan değer kaybı neticesinde döviz kurları rekor seviyelere ulaştı. Türk Lirası 2021 yılında hemen hemen tüm para birimlerine karşı değer kaybetti.

dolar neden yükseldi
dolar neden yükseldi , Türk Lirası neden değer kaybetti, 2022’de dolar ne olur

Düşük faizli ekonomi sistemine geçişe dair gelen açıklamalar dolar kurunu ateşledi. Yerli yatırımcılar dahi artık Türk Lirası’nda kalmayı risk olarak görmeye başladı. Çünkü her geçen gün daha da değer kaybeden kura karşı insanlar parasını vadeli hesaplarda tutmak yerine borsaya yatırmaya veya ev, araba gibi satın alımlar yapmaya başladı. Zaten gelen düşük faiz açıklaması sonrasında yükselen kurun da etkisiyle Borsa İstanbul tüm zamanların en sert yükselişini yaşadı.

Hem yerli yatırımcı talebi he de dolar bazlı çok ucuz hale gelen Borsa İstanbul şirketlerinin yabancı yatırımcıya fırsat olarak görünmesi BIST tarafında da her gün rekor kırılmasını sağladı. Son olarak Borsa İstanbul şu an için 2040 seviyesini aşmış durumda. Geçtiğimiz hafta 700 milyon dolarlık bir yabancı hisse alımı ile yükselişini hızlandıran borsanın da nerede ara vereceği merak ediliyor. Yurt dışı borsalarda da pozitif havanın devam ediyor olması, şimdilik bir düzeltme yaşanmasının öne geçiyor.

2022’de FED Faktörü Doları Nasıl Etkiler?

2021 yılında yurt dışı piyasalardan bağımsız olarak dolar kuru rekor üstüne rekor kırdı. Çünkü doların yükselişi değil, Türk Lirası’nın değer kaybedişi yıla damgasını vurdu. Öyle ki gelişmekte olan ülkeler içerisinde en çok değer kaybeden para birimi Türk Lirası oldu. Türk Lirasının diğer para birimlerine göre performansına değeri en yüksek para birimleri listesi sayfasından ulaşabilirsiniz.

2022 yılında FED’in varlık azaltımını hızlandırması bekleniyor. Bu nedenle piyasalarda dolara geçişin küresel anlamda hızlanma ihtimali yüksek. Bu ortamda zaten değer kaybetmiş olan TL üzerine oluşacak baskıların artması söz konusu olabilir. Yine 2022 sonuna doğru ABD Merkez Bankası FED’in faiz artırımına gitmesi beklentiler dahilinde. Bu ortamda da TCMB’nin faiz artırması gelen açıklamalar sonrası zor göründüğü için, dolar kurunda TL’ye karşı daha da agresif yükselişler yaşanma ihtimali uzman analistler tarafından dillendiriliyor.

dolar ne olur 2022
dolar ne olur 2022, dolar kurunda düzeltme olur mu, dolar nereye kadar yükselir

Yatırım Kurumlarının Dolar Kuru Beklentileri 2022

Bankalar ve yatırım kuruluşları TCMB’nin son dönemde değişe politikaları sonrasında beklentilerini güncellemeye başladı. Çünkü yıl başında yapılan tahminlerin tamamı aşıldı. Yeni ekonomi modeli olarak adlandırılan düşük faizli sistemde kurun daha da yükseleceğini öngören analistlerin sayısı oldukça fazla. Kurumlarında açıklamaları birbirleriyle çelişir durumda. Öyle ki TCMB’nin 2022 ilk çeyrekte faiz artışı yapmak zorunda kalmasını bekleyen de var. Daha da faiz indirimlerine devam etmesini bekleyen de var. Şimdi gelin öne çıkan kurumların değerlendirmelerine bir göz atalım.

Barclays – 2022 Döviz Kuru Tahminleri

Barclays, 2021’in sonu ve 202 yılının başında TCMB’nin faiz indirimlerine devam etmesini beklediğini açıkladı. Bu doğrultuda Aralık ayı için 200 baz puanlık faiz indirimi beklentisi olduğunu belirten kurum, 2022 yılı Ocak ayında da 100 baz puanlık bir faiz indirimi beklentisi olduğunu duyurdu.

Faiz indirim beklentilerine istinaden, ‘TCMB’nin cari enflasyonu geçici ve Türk Lirası’ndaki oynaklığı irrasyonel görmeye devam ederek güvencin tarafta aşırıya kaçmasını bekliyoruz’ değerlendirmesinde bulunan Barclays dolar kuru tahminlerini de güncelledi.

Türkiye’de enflasyon oranlarının bir kaç ay içerisinde %30 seviyesinin görülmesinin muhtemel olduğunu belirten kurumun 2021 yılı sonunda USDTRY tahmini 14,50 oldu. Barclays’in euro tahmini ise 16,68 olacağı yönünde.

2022 ilk çeyreğinde doların 15,50 ikinci çeyreğinde ise 16 lira seviyesine ulaşacağını öngören Barclays, euro için 2022 4. çeyrekte 19 lira seviyesini beklediklerini açıkladı.

Kısaca değerlendirmek gerekirse, Barclays, TCMB’nin Aralık ve Ocak aylarında toplamda 300 baz puan faiz indirimine gitmesini bekliyor. Buna bağlı olarak Türk Lirası’nda değer kaybını daha da sertleşmesini öngören kurumun enflasyon beklentisi ise bir kaç ay içerisinde %30’ların üzerine çıkılacağı yönünde.

Unicredit – Dolar Kuru Tahmini 2022

23 Kasım tarihinde bir değerlendirmede bulunan Unicredit Türkiye için beklentilerini güncelledi. TL’deki değer kaybının önüne geçmek için TCMB’nin rezerv satışı, TL’de likidite kısıtlamaları gibi uygulamalar yapabileceğini öngördüler. Aslında bu uygulamaya TCMB Aralık ayında başladı. Dolar kuru 13,80 üzerinde doğrudan satış yolu ile TCMB müdahalesi ile karşılaştı.

Unicredit sene sonunda dolar/TL tahmini 11,90 olacağı yönünde paylaştı. Ekim ayında yapmış olduğu değerlendirmede 10,50 olarak görüşünü paylaşan kurum bir ayda beklentisini yükseltti. Öyle görünüyor ki Aralık yaında da yeni bir tahmin yapmak durumunda kalacakla. Çünkü şu an dolar kuru 13,70 seviyesinde fiyatlanıyor. Yani şimdiden bekledikleri seviyeyi aşmış olan bir dolar kuru var.

Unicredit yetkilileri TCMB’nin yükselen döviz kuru nedeniyle Aralık veya 2022 başında faiz artırımına gidebileceğini belirtiyorlar. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları düşük faiz politikasının devam edeceği yönünde. Dolayısı ile kısa vadede TCMB’den bir faiz artırımı beklemek sürpriz olacak gibi duruyor.

Unicredit analistlerinin 2022 yıl sonu için dolar kuru beklentisi de 14 TL olarak açıklandı. Ancak Kasım ayı sonrasında sert yükselişini sürdüren dolar kuru, önümüzdeki günlerde kurumu yeni bir güncelleme yapmak durumunda kalacağını gösteriyor.

Önümüzdeki günlerde bankaların ve yatırım kurumlarının güncel dolar kuru tahminleri geldiğinde sayfamızı güncellemeye devam edeceğiz.  Ayrıca güncel dolar kuru yorumları için döviz yorumları sayfasına göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir