Press ESC to close

Dolar Ne Olur ? Dolar Yorumları

Dolar ülkemizde son zamanların en çok konuşulan konusu. Öyle ki herkesin dilinde aynı sorular var. Dolar daha yükselir mi, dolar ne zaman düşecek veya dolar ne olur soruları. Doların ülkemizde bu kadar çok konuşulmasının sebepleri dolar fiyatı yükseldikçe gelen zamlar ve Türk Liramızın giderek değer kaybediyor oluşu. Tabi bunlar dışında da bir çok sebebi bulunuyor. Bazı kesimler doların değer kaybını Türkiye’yi güçsüzleştirmek için kullanılabilecek bir araç olarak görürken, bazıları ise ihracat için dolardaki değer artışını olumlu karşılıyor. Ancak sonuç olarak doların fiyatındaki aşırı yükseliş toplumun büyük bir kesimi tarafından memnuniyetsizlik yaratıyor. Bu nedenle de hem ekonomi programlarının hem de normal hayatın en popüler konusu her daim dolar fiyatı olmaya başlamış gibi duruyor. Peki ne olacak doların hali ?

Dolar Ne Olur ?

Dolar tarafında Abd ile yaşanan gerilimler sonrası sert yükseliş hareketi hala etkisini sürdürmekte. Son olarak bizim bayram tatiline başladığımız şu sıralarda Trump yeni bir açıklamaya daha imza atmış ve Reuters’a yapmış olduğu açıklamada şu şekilde konuşmuş.

“Türkiye’yi seviyorum. Türkiye’nin insanlarını çok seviyorum. Cumhurbaşkanı’yla da çok iyi bir ilişkim vardı. Onunla iyi anlaşıyordum. Ancak tek taraflı bir şekilde olmaz. Artık ABD açısından tek taraflı yollar olmayacak”.

Yani Trump aslında biraz oyun oynuyor diyebiliriz. Tabi burada Trump’ın asıl amacının Abd’de ki lere şirin görünme çabası olduğunu artık herkes biliyor. Yoksa tek başına bir papazın bu denli ülke ilişkilerini absorde edebilmesi mümkün olan bir olay değil ancak Abd’de seçimlere güçlü girmek isteyen ve her yere bu tarz saldırılar yapan Trump, Türkiye’yi de papaz üzerinden vurmaya çalışmakta. Durum böyle olunca da bundan sonra dolar ne olur sorusuna cevap verebilmek için Trump’ın ne yapacağını ve Türkiye’nin Brunson konusunda nasıl bir tavır takınacağını öngörebilmek gerekli ancak şuan için Trump’ın hangi konuda nasıl bir tavır takınacağını öngörebilmek de pek mümkün değil gibi görünüyor.

Güncel Dolar Yorumları

İçeride piyasalar Kurban Bayramı nedeni ile tatilde ancak dolar kotasyonları açık ve foreks piyasalarında işlemler geçmeye devam ediyor. Dolar fiyatı şu sıralarda 6,10 seviyelerine yakın işlem görmekte. Yurt dışı piyasaları incelediğimizde dünden bu yana doların ufak çaplı da olsa bir değer kaybı yaşadığını gözlemliyoruz. Ancak bu durumda  Türk Lirası karşısında gerçekleşebilmiş değil. Usdjpy paritesi 110 seviyesinin altını test ediyor. Altın ons fiyatı 1,200 dolara doğru yükseliş hareketi içerisinde, euro ise dolar karşısında iki günde 1,14 seviyelerinden 1,1540 seviyelerine kadar hızlı bir yükseliş gerçekleştirmiş durumda.

dolar yorumları, dolar ne olur güncel

Doların değer kaybı küresel anlamda sürecek olur ise içeride de bir miktar değer kaybı yaşanması muhtemel olacaktır. Usdtry paritesinde şuan için alt destek noktası 5,80 olarak gösterilebilir. Günlük dolar grafiğine baktığımızda aşağı geri çekilmelerde 5,81 seviyesi ve 5,50 seviyeleri ön plana çıkarken yukarı yönlü hareketlerde ise 6,36 ve 6,894 seviyeleri ön plana çıkıyor. Önümüzdeki günlerde dolar ne olur sorusunun cevabı, ekonomik verilerden ziyade Trump ve Erdoğan’ın vereceği kararlarda saklı gibi duruyor.

Bir kısım uzmanlar dolar yorumları içerisinde yeni zirve noktalar görülebileceğini belirtirken diğer kesim ise dolarda yıl sonuna doğru sert düşüşler yaşanabileceğini vurguluyor. Artık teknik analizden ziyade siyasal meselelerin gündemi ve fiyatlamaları belirlediği şu ortamda çok da fazla teknik analize girmek yanlış olacaktır diye düşünüyoruz. Bu nedenle uzman ekonomistlerin görüşlerinden ziyade siyasal analistlerin görüşleri de doların yönünü kestirebilmek adına önemliymiş gibi duruyor.

Sizce Dolar Ne Olur ?

Sizlerde kendi görüşlerinizi veya analizlerini konu altına paylaşabilir, doların yönü konusunda beklentilerinizi ve tahminlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. Dolar fiyatı hakkındaki fikirlerinizi paylaşırken yani örneğin dolar bence yükselmeye devam ederken nedenini de paylaşmayı unutmayınız. Bu şekilde daha fazla görüş ve analiz sayfamızı takip eden kullanıcılarımız açısından da oldukça faydalı bir ortamın oluşmasına aracı olacaktır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir