dolar yorum ve analizleri

Kurban Bayramı nedeniyle piyasaların tatil olduğu bir haftayı geride bıraktık. Bugün yeni haftanın ilk işlem gününde dolar tarafında bir yükseliş hakim olduğu göze çarpıyor. Aslında dün ve önceki paylaşmış olduğumuz dolar yorumları içerisinde yeni hafta başlangıcı ile birlikte dolar kurunda bir artış beklediğimizi belirtmiştik. Haftayı 6 liradan kapatan dolar tl paritesinde 6,10 seviyesine kadar bir yükselişin mümkün olduğunu ve gerçekleşme ihtimalinin yüksek olduğunu vurgulamıştık. Nitekim öyle de oldu. Dolar piyasaların açılışı ile birlikte 6,10 seviyesine kadar hatta daha da üzerine doğru bir yükseliş yaşadı.

Bayram tatili sonrası usdtry paritesinde işlem hacmi bir miktar yükselmiş durumda. Dolar kurunda şu sıralarda 6,20 seviyesine doğru bir yükseliş mevcut.Bunda sabah gelen Türkiye’nin büyüme beklentilerinin yabancı kuruluşlar tarafından düşürülmesi bir miktar etki sahibi iken, küresel piyasalarda ufak da olsa yaşanan dolara geçiş de doların yükselişinde etkili olmuşa benziyor.

Bu Makalede Bulabilecekleriniz

Dolar Teknik Analizi

Dolar kurunun ne olacağını kestirebilmek, dolar ne olur, dolar daha da yükselir mi gibi sorulara cevap verebilmek adına usdtry paritesinin teknik analizine bakmamız faydalı olacaktır diye düşünüyoruz. Geçtiğimiz hafta dolar endeksinde yaşanan değer kayıplarını yeterince lehine çeviremese de 6 lira seviyesine kadar gevşeyen ve bugün ilk işlem saatlerinde 6 lira seviyesinin altına inen dolar şu sıralarda 6,20 seviyesine kadar yükselmiş durumda. Peki dolar grafiği ve tekniği bize ne söylüyor dilerseniz fazla uzatmadan grafiğimiz üzerinde incelemelerde bulunalım.

güncel dolar yorumları ve teknik analizi

güncel dolar analizleri

Doların tekniğine baktığımızda geçtiğimiz hafta olduğu gibi günlük grafiklerde göstergeler sat vermeye devam ediyor. Dolar TL de 6,36 seviyesine doğru yükselişler yaşanırsa bu seviyeye yakın satış fırsatı olarak değerlendirilebileceğini gözlemlediğimiz grafik üzerinde aşağıda 6 lira seviyesinin önemlini görebiliyoruz. Özellikle de dolar kurunda düşüşlerin kalıcı olabilmesi için 5,80 destek noktasının kırılmasına ihtiyaç duyulmakta. Bu seviye üzerinde kalındıkça yeniden 6,36 seviyesine doğru yükselişler yaşanması da olası olarak görüntülenebiliyor. 6,20 seviyesine dek yükselen dolar kuru, bu seviye üzerinde tutunabilirse 6,36 denemesi de yapmayı deneyebilir.

Önümüzdeki günlerde doların yön tayini üzerinde en büyük pay sahibi şüphesiz Erdoğan ve Trump’ın söylemleri ile almış oldukları karşılıklı kararlar olacak gibi durmaya devam ediyor. Bu nedenle dolar tarafında işlem yapacakların bu detaylara dikkat etmesinde fayda var. Ayrıca özellikle serbest piyasalarda usdtry paritesinde işlem yapacak olanlar için kur marjı son derece yüksek. Bankalar ve döviz bürolarında döviz alım-satım arasındaki kur farkları var 500 puanı bulabiliyor. Böyle bir ortamda dolarda işlem yapmak ne kadar mantıklı orası size kalmış. Foreks platformlarında ise fiziki piyasaya nazaran daha düşük makaslarla alım satımları işlemleri yapılabilse de, orada da normal oranların üzerine çıkılmış durumda. Bir çok forex firmasında alım-satım arasındaki makas 10 puandan fazla.

Ayrıca bu hafta dolar tl paritesindeki hareketlilik gram altın fiyatlarında da etkili olacakmış gibi duruyor. Geçtiğimiz hafta tatil nedeniyle gram altın fiyatlarında da oldukça hareketsiz bir hava mevcuttu ancak bu haftaya gram altın yükselişle başladı. Bunda pay sahibi olan dolar kurunun bu haftaki performansı gram altın fiyatları üzerinde belirleyici olacak.

Altın Yorumları 27.08.2018

Previous article

Gram Altın Yorumları 27.08.2018

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Analizler