Press ESC to close

Dolar Ne Olur ? Yükselir mi Düşer mi ? Uzman Analiz ve Beklentileri

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin yaklaştığı bugünlerde en çok konuşulan konuların başında ekonomi geliyor. Belki de son yıllarda yapılan seçimlerden ilk kez bir tanesinde bu kadar ekonomi konuşuluyor. Konu ekonomi olunca da en çok konuşulan herkesin tahmin edebileceği üzere dolar oluyor. Ne oluyor bu Amerikan Dolarına neden 2,80 lerden kısa süre içerisinde 5 lira seviyesine kadar yükseldi. Seçimden sonra dolar ne olur, dolar daha yükselir mi yoksa seçimden sonra dolar balonu patlayacak ve dolar kuru düşüşe geçecek mi ? Hangi parti seçimi kazanırsa dolar ne olur, seçim 2. tura kalırsa dolar kuru yükselir mi gibi soruların cevaplarını hep birlikte bulmaya çalışacağız. Bunların yanı sıra doları düşüren faktörler ve doların yükselmesine neden olan faktörler nelerdir bunları da makalemiz içerisinde cevaplamaya çalışacağız.

dolar ne olur, dolar yükselir mi, dolar düşer mi 2018

Dolar Ne Olur ?

Her dönemde ülkemizde popülerliğini koruyan Abd para birimi dolar, ülkemizde ekonominin gidişatı ve ekonomik göstergeler açısından son derece önemlidir. Bu nedenle de dolar fiyatı halkın tüm kesimi tarafından zaman zaman takip edilmektedir. Bir çok kişi ise doları günlük veya haftalık olarak takip etmektedirler. Bu denli takip edilen bir para birimi olan doların Tl karşısındaki yükselişi veya düşüşleri de Türk Lirasının durumunu dolayısı ile Türk Ekonomisinin durumunu bir ölçüde göstermektedir. Durum böyle olunca da insanların sorduğu soruların başında dolar ne olur sorusu gelmektedir. Hele ki şu dönemde seçim belirsizliği ve değişik faktörler bulunurken sıkça sorulan sorulardan olan dolar ne olur sorusu şimdilerde seçim sonrası dolar ne olur a dönmüş durumdadır.

2018 erken seçim sonrası dolar kuru ne olur, dolar beklentileri, yükselir mi düşer mi

Seçim Sonrası Dolar Ne Olur,Yükselir mi Düşer mi ?

Bu dönemdeki en kritik sorulardan bir tanesi seçim sonrası dolar ne olur, seçimi kim kazanırsa dolar yükselir kim kazaırsa dolar düşer sorularıdır. Bu sorulara yanıt verebilmek oldukça güç olabilmekle beraber sizlerle birlikte muhtemel senaryoları kısaca değerlendirelim.

Cumhurbaşkanlığı seçimini Erdoğan kazanacak olursa, yeni bir seçim endişesi sona ereceğinden ve herhangi bir değişiklik olmayacağından piyasalar için ilk belirtiler olarak olumlu yansıması beklenebilir. Yani ilk turda Erdoğan’ın seçilmesi piyasaların rahatlamasını sağlayacaktır. Tabi sonrasında kur ve faiz politikasına dair açıklamalar ve hamleler neyi getirir orası muamma ama ilk etapda piyasaların olumlu karşılayacağını söyleyebiliriz.

Eğer ki Cumhurbaşkanı Erdoğan seçilir ancak Ak Parti Mhp birlikteliği mecliste yeterli çoğunluğa ulaşamaz ise bu durumda yine ilk etapda piyasaların olumlu karşılayacağını düşünebiliriz ancak sonrasında meclis çoğunluğuna ilişkin gelecek açıklamalar piyasaları olumsuza dönüştürebilecektir. Böyle bir durumda hiç şüphesiz piyasaların en istemeyeceği senaryo meclis çoğunluğu sağlamaması nedeni ile yeni bir seçim yani yeni bir erken seçim yapılması kararı alınması olacaktır.

Seçimler İkinci Tura Kalırsa Dolar Ne Olur ?

Eğer ki seçimler ikinci tura kalırsa, yani Ak Parti adayı Erdoğan ilk turda Cumhurbaşkanı seçilemez ise bu durumda piyasaların kısmen olumsuz tavır takanabileceği öngörülebilir. Çünkü böyle bir durumda belirsizlik devam etmiş olacaktır ve 2 hafta daha belirsizlik sürecektir. Bu nedenle piyasaların olumsuz tepki vermesi beklenebilir. 2. tura giden süreçte ise Erdoğan’ın hamlesine bakılacaktır. Eğer ki Erdoğan ile Muharrem İnce 2. tura kalır ise Akşener – Erdoğan birlikteliği söz konusu olabilir mi yoksa Meral Akşener koşulsuz şartsız Chp adayı Muharrem İnce’yi destekler mi sorusu burada en önemli sorulardandır. Çünkü her ne kadar muhalefetin bir ittifakı bulunsa da sağ kesim seçmeninin sol görüşlü bir parti adayına oy vermesi çok fazla beklenemez bu nedenle Akşener’den Akp, Mhp ittifakına doğru bir dönüş olur mu eğer ki olursa  bu piyasalar için gayet olumlu algılanacaktır çünkü Akp,Mhp ve İyi parti iş birliği Erdoğan’ın %60 a yakın bir oyla seçilmesini sağlayacaktır. Bu durumda dolarda gevşemeler daha olası hale gelecektir.

Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalırsa dolar ne olur

Eğer ki Meral Akşener İnce’ye desteğini sürdürürse burada iş tamamen seçmene kalacaktır. Çünkü Akşener Muharrem İnce’yi seçimlerde desteklese dahi özellikle Akp ve Mhp tabanından aldığı oylar Akşener’den ayrılıp en azından Chp adayına vereceğimize yeniden Erdoğan’ı seçelim şekline dönüşebilir. Bu nedenle burada İyi Parti ve Akşener’in rolü son derece önemli olacaktır. Burada belirsizlik son derece yüksek olacağından dolarda yeniden bir yükseliş hareketi yaşanması olası olabilecektir.

[ilgiliicerik icerik_id=”821″]

Tabi 2. tura Meral Akşener kalır ise bu durumda bambaşka bir senaryo ortaya çıkabilir ve Meral Akşener ile Erdoğan’ın karşılıklı aday olduğu bir durumda Meral Akşener Cumhurbaşkanı seçilebilir. Böyle de bir ihtimal bulunuyor. Böyle bir durumda ise piyasaların nasıl bir tepki vereceği net ölçülemese de özellikle son dönemde Erdoğan ile kötüleşen ekonominin belki bir değişiklik ile bakın Erdoğan olmayınca nasılda düzeliyor havası yabancı yatırımcılar tarafından oluşturabilir.

Peki seçimde dolar ne olur konusunu işledik ama dolar normal zamanlarda ne zaman düşer ya da ne zaman yükselir sorularının cevaplarını kısaca inceleyerek doları düşüren ve doları arttıran etkenleri listeleyelim.

dlar ne zaman düşer, dolar düşer mi sorularının cevapları

Dolar Ne Zaman Düşer ?

 • Dolar ülke içerisindeki belirsizlikler azaldığında düşüşe geçer.
 • Dolar Abd para politikasında gevşemeci davrandığında ve Abd Merkez Bankası faiz indirdiğinde düşüşe geçer.
 • Dolar, TCMB faiz arttırdığında düşüşe geçer.
 • Dolar, enflasyon, işsizlik ve ekonomiye dair önemli veriler beklentilerden iyi geldiğinde düşüşe geçer.
 • Dolar, küresel piyasalarda dolara olan talep azaldığında düşüşe geçer.

gibi doları düşüren etkenler genel olarak bu şekilde sıralanabilir. Dolar ne zaman düşer ya da dolar düşer mi sorularının cevaplarını daha ayrıntılı bir şekilde Ekonomix tarafından hazırlanan dolar ne zaman düşer başlıklı makaleden öğrenebilirsiniz.

Dolar Ne Zaman Yükselir ?

 • Dolar ülke içerisindeki belirsizliklerin arttığı durumlarda yükselir.
 • Dolar, erken seçim, seçim, referandum gibi önceden kestirilmesi çok mümkün olmayan sonuçların oluşabileceği ortamlarda yükselir.
 • Dolar Abd Merkez Bankası sıkılaştırmacı para politikası uygulamaya başladığında yükselir.
 • Küresel piyasalarda dolara olan talep arttığında dolar yükselir.
 • Enflasyon, İşsizlik, Büyüme gibi ekonominin öncü verilerinin kötü geldiği durumlarda Türk Lirası değer kaybedeceğinden dolar yükselir.
 • Tcmb faiz indirdiğinde dolar yükselişe geçer.
dolar ne zaman yükselir, doların yükselme nedenleri

Doların yükselten faktörlerle ilgili olarak da bu şekilde genel bir sıralama yapılabilir. Bunlar dışında dolar ne zaman yükselir ya da dolar yükselir mi sorularının cevaplarını daha ayrıntılı bir şekilde Ekonomix tarafından analizlerin paylaşıldığı dolar ne zaman yükselir başlıklı makaleden öğrenebilirsiniz.

[ilgiliicerik icerik_id=”26″]

Dolar Teknik Analizi

Dolar kurunu teknik anlamda incelemektede fayda olacaktır elbette ama aslolan seçim sonuçlarına göre ortaya çıkacak olan tablo olacaktır. Karşımıza ne tür bir tablo çıkacak bilemediğimizden dolar tl paritesinde herhangi bir öngörüde bulunabilmekte oldukça güç.

dolar tl grafiği erken seçim öncesi

Haftalık görünümde pozitif ivme etkisini sürdürürken geri çekilmelerde ilk etapda 4,48 seviyelerine doğru bir gerileme yaşanabilir yukarı yönlü hareketlerde ise 4,79 seviyesi izlenecektir. Bu seviye üzerinde 4,93 seviyesi hedeflenerek yükseliş hareketi sürebilir.

Son söz olarak, eğer ki seçim sonuçları ilk turda sonlanır ve Erdoğan yeniden Cumhurbaşkanı seçilirse bu durum piyasalar tarafından ilk etapda en olumlu karşılanabilecek senaryo olarak karşımızda duruyor ancak ilk güzel tepkilerden sonra yabancı fonlar yeniden bir dolar baskısı oluşturabilir mi ayrıca meclisteki çoğunluk durumu ne olur bunlarda merak konusu olacak. 2. turda İnce – Erdoğan olması halinde seçime kadar olumsuz olsa da hangi aday seçilirse seçilsin piyasalarda ilk etapda bir rahatlama olabilir. Sonrasında ise atılacak yeni adımlara bağlı olarak doların yönü kendini belli edecektir. Ülkemiz için, ekonomimiz için en hayırlısı ne ise o olsun diyerek bu makalemizi burada noktalayalım. Herkese bol kazançlar, kalın sağlıcakla.

Seçim sonuçları belli oldu, dolar tl düşüşe geçti. Seçim sonuçları sonrası dolar tl de ne olur, dolar beklentileri neler gibi sorularının cevapları seçim sonrası dolar yorumları adlı makalemizde.

11.07.2018 Dolar Yorumları

Dolarda yeni kabine sonrasında sert yükseliş hareketleri etkisini gösteriyor. 4,510 seviyesine kadar gevşeyen dolar tl kurunda bugün 4,76 seviyesine kadar yaşanan yükseliş hareketinin devam edip etmeyeceği ise merak konusu olmuş durumda. Dolar tahminleri yapan kişilerin önemli olarak belirlediği seviye ise 4,76 seviyesi bu seviye üzerinde günlük kapanışlar yeniden 4,90 üzeri tarihi rekor seviyeleri gündeme getirebilir aksi halde ise 4,68 seviyesine doğru yeniden inişler yaşanabilir. Öte yandan Garanti Bankası hisselerinde gerçekleşen yabancı satışlarının son bulmayışı borsayı da baskılarken, borsaya yatırım yapmaya korkan yatırımcıların tercihi ise faizler ve dolar kuru oluyor. Bu nedenle  dolar tl tarafında yükselişlerin devamı bekleniyor. Önümüzdeki günlerde dolar ne olur, dolar düşer mi, dolar yükselişi devam eder mi gibi soruları cevaplandırmaya ve dolar yorumları yapmaya devam edeceğiz.

14.08.2018 Dolar Yorumları

Dolar fiyatı son günlerin en çok konuşulan konularından bir tanesi. Hatta dolarla sınırlandırmadan döviz kurları olarak da bahsedebiliriz en çok konuşulan konuların başında gelenler içerisinde. Çünkü hem dolar, hem euro hem de sterlin Türk Lirasına karşı rekor yüksek seviyelere ulaşmış durumdalar. Yine bir çok başka ülke para birimi de TL karısında rekor seviyelerinde fiyatlanıyor. Bunun nedeni ise ekonomik göstergeler veya Türkiye’de bir iç savaş vs. oluşu değil. Bunun en temel nedeni Abd ile Türkiye’nin  bir ticaret savaşına girmiş olması.

Abd Türkiye’de tutuklu bulunan Brunson’un Abd’ye iadesini istemiş ancak olumsuz yanıt almıştı. Daha doğrusu hukuk sürecinin sürdüğü, Türkiye’de hukuka karışılamayacağı yanıtını almıştı ancak Trump Türkiye’ye süre tanıyıp bu tarihe kadar Brunson’u salın deyince işler koptu. Başkan Erdoğan Türkiye’ye kimse dayatma yapamaz diyerek karşı çıktı. Sonuç olarak Abd önce bakanlarımıza yaptırım uyguladı. Sonra ise çelik vergisini iki katına çıkararak Türkiye’ye ekonomik yaptırım uyguladı. Neden olarak ise  Brunson sunuldu. Dünyanın hiç bir yerinde kabul görmeyen bu neden sonuç olarak TL yi sarsmaya yetti. Ve dolar ve diğer döviz kurları tüm zamanların rekorlarını kırdılar.

Şuan itibari ile dolar fiyatı 6,90 seviyelerinde işlemler görmekte. Döviz büroları ve bankalar dolar alış – satış makaslarını ciddi anlamda açtılar. Örneğin dolar alış 6,70 iken dolar satış fiyatı ise 7 lira olarak gösterilebiliyor. Bu durum vatandaşlar tarafından tepki çekse de döviz büroları da kendilerine koruma amacı ile yüksek marj  aralığı belirliyor. Çünkü anlık gelebilecek bir haber doları tepetaklak yapabilir. Bu nedenle dolar alışta daha temkinli davranılıyor.

Son yapılan dolar yorumları artık teknik analizlik bir olay kalmadığı yönünde. Vatandaşlar her gün uzmanlara ve kendi aralarında bugün dolar ne olur sorusuna sormaya başlamış durumda. Doların bundan sonraki gidişatı Türkiye’nin alacağı önlemler ve Abd ile varılabilecek mutabakata bağlı olacak gibi görünmekte. Abd ile krizin büyümesi halinde dolar fiyatı yeni rekor seviyelere ulaşabilecek iken, Abd ile anlaşılabilmesi durumunda ise doların fiyatında gevşeme görülmesi kaçınılmaz gibi duruyor.

2022 yılında güncel dolar kuru beklentileri ve günlük analizleri takip etmek için önerilen sayfalar:

https://anlikdoviz.co/doviz-yorum.html

Dolar Ne Olur – Forex Bülteni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir