Press ESC to close

Halka Arz Nedir?

Halka arz, bir şirketin sermayesini halka açmasıdır. Yani yatırımcılara açmasıdır. Şirketler böylece yeni pay sahipleri elde ederler ve kendi sermayelerini genişletirler. Daha kısa tanımıyla şirketlerin kendilerine finansman bir kaynak sağlaması olayıdır. Sermayelerine ek bir katkı sağlamak ve gelişmek üzerine kurulu karşılıklı kazan kazan işidir. Ancak halka arz başarılı da olabilir başarısız da. Bu durum tamamen yine halka arz yapan şirketle ilgilidir. Şirketin borsadaki yeri, geçmiş başarıları, gelecekte nasıl bir yerin hazır olduğu gibi ve şirketin şeffaf ve güvenilir olması halka arza açılan hisselerin yatırımcı bulmak noktasında önemlidir. Peki nedir bu halka arz yöntemleri?

Halka Arz Yöntemleri Nelerdir?

Halka arz yöntemleri mali birimler tarafından kontrol edilip onay aldıktan sonra gerçekleşebilen yasal bir uygulamadır. Belirli prosedürlere tabidir. Halka arz yöntemleri iki ana başlıkta incelenir. Temelinde şirketleri finansman kaynağı sağlamak ve ek katkıda bulunmak vardır. Bireysel ve kurumsal olarak iki şekilde yapılabilir. Direkt olarak borsa aracılığıyla hisse satışı yapılan ve bu şekilde halka sunulan durumdur. Bir diğer yöntem ise sermaye artıracak yeni yatırımcı firma bünyesinde katılacak şekilde yapılan ve halka sunulan durumdur.

Halka Arz Nedir?

Halka arz yöntemleri uygulanırken şirketler borsadaki hisselerini teminat gösterebilirler. Bu da yine bir yatırımcının dikkatini çekecek ve paydaş olmayı kabul ettirecek bir unsurdur. bunun yanı sıra yatırımcının da kurumsal veya bireysel olma durumları vardır. Kurumsal yatırımcı şirket yönetimi ile direkt görüşen ve ana fikre ulaşan yatırımcıdır. Bireysel yatırımcı ise kurumların halka arz raporundan sonra karar veren yatırımcı türüdür. Elbette ki halk arz işlemlerinin yapılabilmesi için pek çok kriter bulunmaktadır. Bu kriterlere uygun bir şekilde halka arz işleminin yapılması ise yasal bir zorunluluktur.

Neden Halka Arz Uygulanır?

Neden halka arz uygulanır sorusu kafanıza yer ediyor olabilir. Halka arz yöntemleri ile finans mal bir kaynak sağlayabilir veya sermayeniz ek bir katkı alabilirsiniz. Bunların dışında borsa hisselerinizi satarak kendinize yeni pay arkadaşlar alabilirsiniz. Kimi firmalar yöntemleri hibrit uygulama yaparak daha karlı bir durumda olabilmektedirler.

Şirketler eğer halka arz yapmazlarsa finans olarak zora düşebilir ve destek almak için banka gibi kurumlara borçlanabilirler. Ayrıca bir şirketin halka arz yapması o şirketin ilerleme noktasında da büyük adımlar atmasının başlangıcıdır. Bütün bu bilgiler ışığında halk arz uygulamasının son derece hassas bir süreci içeriğinde barındırdığını ifade etmek de mümkün olmaktadır. Bu yazımızda halka arz nedir? sorusuna yanıt verdik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir