Press ESC to close

İbraname Nedir, İbraname Örneği

İbraname; işten ayrılan işçinin haklarından vazgeçmesi ya da olmadığını kabul etmesidir. Genel tatil, yıllık izin, kıdem tazminatı ve ihbar olmadığını iddia eden işçi, İbraname ile bunu resmileştirir ve kabul eder. İbraname nedir sorusunun cevabı budur. Kısacası; işçinin herhangi bir alacağı olmadığını gösteren belgedir.

İbraname Nedir ?

Türk Borçlar Kanunu’nun 420. maddesi, ibranamenin geçerlilik koşullarını açıklığa kavuşturmaktadır. İbraname hazırlanırken ve kabul edilirken, işveren ve işçi, kesinlikle kurallara uymalıdır.

ibraname-ornegi
ibraname-ornegi

İbraname Nasıl Yazılır ?

İbraname’nin yanlış yazılması, hem işveren hem de işçi için sorun olabilmektedir. Bu neden ile her kurala uyulmalı ve doğru şekilde yazılmalıdır.

– İşveren’in tam adı ve tam açık adresi, İbraname’ye eklenmek zorundadır.
– Paragraf, imza ve yazılar arasında fazla boşluk bulunmamalıdır.
– Tek renk kalem kullanılmalıdır.
– İbraname’nin bilgisayarda yazılmış olması gerekmektedir. El yazısı, problem değildir fakat herhangi bir sorun oluşması durumunda sürecin uzamasına neden olacaktır. El yazısı, resmi işlemler sırasında uyuşmazlığa neden olabilmektedir.
– Örnek İbranameler kullanılamaz. Durumun Yargıtay’a taşınması gerçekleşirse matbu olarak bilinen İbranameler geçersiz sayılır. İbraname’nin en baştan yazılması gerekmektedir.

İbraname Geçerlilik Şartları

– Miktar ve tür nasıl belirtildiyse o şekilde ödenmiş olmalıdır. Alacaklı, tüm alacağını banka aracılığıyla eksiksiz almış olmalıdır.
– İbraname, sözlü olarak kabul edilmez. Kesinlikle yazılı olarak bulunmalıdır.
– İşçinin çalıştığı sürede ya da işe girmeden önceki süreçte imzalatılan İbraname, geçersizdir. İş sözleşmesi bitiş tarihinden 1 ay sonra İbraname imzalanmalıdır.
– Ödeme ya da ödemeler, kesinlikle banka hesabına yapılmalıdır. Elden yapılan ödeme, İbraname’de açıkça belirtilmiş olsa ve işçi imzalamış olsa bile kabul edilmemektedir. İşçinin kendi adına bulunan banka hesabına eksiksiz ödeme yapılmalıdır.

Fibabanka İnternet Şubesi Şifresi Nasıl Alınır sorusunun cevabı yazımızda!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir