Press ESC to close

İngiltere Vizesi Nasıl Alınır? İngiltere Vizesi Başvuru Süreci

İngiltere Vizesi Nasıl Alınır? İngiltere Vizesi Başvuru Süreci

İngiltere’de tatil yapmayı mı planlıyorsunuz? Ya da İngiltere iş nedeniyle seyahat etmeyi mi istiyorsunuz? Ayrıca bunların dışında başka bir nedenden dolayı İngiltere’ye gitmeyi mi planlıyorsunuz? İngiltere vizesi nasıl alınır? Sorusuna dair merak ettiğiniz her şey burada! Ayrıca İngiltere vizesi başvuru süreci nasıldır? Sorusunun da yanıtı bu yazımızda!

Esasında İngiltere seyahati planı yapanlar açısından yeşil pasaporta vize gerekli midir? Tarzında sorular da sıklıkla sorulmaktadır. Günümüz koşullarında İngiltere vizesi söz konusu olduğunda hem yeşil pasaport hem de bordo pasaportlar için vize çıkartılması şarttır. Bundan dolayı İngiltere vizesi nasıl alınır sorusunun yanıtını biliyor olmak; beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir. İşte bu sorunun yanıtı!

İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere vizesi için internet ortamında dahi başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun için Visa4UK internet sayfası üzerinden başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. İlk önce bu siteye giriş yapıp, burada bir hesap açmalısınız. Sonrasında ise vize ücretini ödemelisiniz. Vize ücretini ödedikten sonra da vize için randevu almalısınız. Bu kapsamda İngiltere vizesi için hiçbir şartta doğrudan Birleşik Krallık Konsolosluğundan randevu alamıyorsunuz.

İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere vizesi için evraklarınızı eksiksiz bir şekilde tamamlayarak ilgili vize merkezine telsim etmeniz de gerekmektedir. Ülkemizde İngiltere vizesi için aracılık edebilecek vize merkezleri; İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Antalya, Gaziantep, Adana ve Antalya’da bulunmaktadır.  Bu merkezler aracılığıyla İngiltere vizesi için rahatlıkla randevu alabilirsiniz. Peki İngiltere vizesi için gerekli evraklar nelerdir? İşte ayrıntılar!

İngiltere Vizesi İçin Gerekli Evraklar Neler?

İngiltere vizesi nasıl alınır? Bunun için öncelikli olarak randevu almanız gerekmektedir. Bu kapsamda İngiltere vizesi için aşağıda sıraladığımız evrakları hazır etmeniz gerekmektedir.

  • En az 6 ay süreyle geçerli olan güncel pasaport
  • Son 6 ayın dökümünü gösteren banka dekontları
  • Son 6 ayın gelirini gösteren maaş ya da gelir bordrosu
  • Randevu bildiriminize dair çıktı belgesi
  • Vize ücretini ödediğinizi gösteren dekont belgesi
  • Biyometrik fotoğrafınız
  • Durumuzu destekleyici diğer evraklar

Şayet bir davet sonucu İngiltere’ye gitmek istiyorsanız mutlaka arkadaşınızdan ya da ailenizden davet mektubu almış olmalısınız. Ayrıca iş ya da öğrenci olarak bu ülkeye gidecekseniz, durumunu bildiren evrakları da teslim etmelisiniz. Sıralanan bu özelliklere dikkat ederek yapacağınız başvurular neticesinde uygun görülecek olursa İngiltere vizesi alabilirsiniz. Vize alma süreci biraz uzun süreceğinden mutlaka vize başvurunuzu seyahat planınızdan 1 ay öncesine kadar ayarlamanızı gerekli olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir