işsizlik maaşı nasıl alınır
işsizlik maaşı nedir, işkur işsizlik maaşı başvurma

Her insanın işinde sıkıntılar yaşadığı ve işsiz kalabileceği dönemler olabilir. Bu tip durumlarda devlet tarafından sosyal devlet anlayışı çerçevesinde çalışanlara işsizlik maaşı garantisi sunulmaktadır. İşsizlik maaşı almak için ise belirli şartları karşılıyor olmanız gerekmektedir. Bu makalemizde işsizlik maaşı nedir, işsizlik maaşı nasıl alınır ? Kimler işsizlik maaşı alma hakkını sahiptir gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz.

İşsizlik Maaşı Nedir ? 

İşsizlik maaşı, çalışanların sigortası anlamına gelir diyebiliriz. Olur da bir gün işsiz kalırsam diyen ödenen işsizlik sigortası olası işsizlik durumunda size bir kaç ay da olsa işsizlik maaşı olarak geri dönecektir. Her çalışanın işsiz kalması durumunda alabileceği bir maaştır, işsizlik maaşı. Kendi isteği ya da hatası dışında işini kaybetmiş kişilerin alabileceği bu maaş, iş bulana kadar belli birkaç ay boyunca alınabilecek olan bir maaştır. Miktarı ise çalışana göre belirlenir. Hizmet akdinin feshinden son 120 gün içinde prim ödeyerek devamlı çalışmış olmak koşulu ile son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak ve hizmet akdinin feshinden sonraki otuz gün içinde İŞKUR tarafına iş alımı için hazır olduğunun beyan edilmesi koşulu ile işsizlik maaşı alınabilir. Bu süreçlerin tamamına İŞKUR üzerinden de erişim sağlamak mümkündür.

Herkes İşsizlik Maaşı Alabilir mi ?

Çalışan her bireyin işsizlik maaşı alma imkanı bulunmamaktadır. Çünkü işsizlik maaşı alabilmek için bazı şartların yerine getiriliyor olması gereklidir. İŞKUR tüm yollarda detaylı şekilde yardımcı olarak işsizlik maaşı almak için destek sağlar ancak belirtilen koşullar yerine getirilmediği takdirde ne yazık ki bu maaştan yararlanmak mümkün olmaz. Bu sebep ile her koşula karşı işsizlik maaşından yararlanmak için bireylerin kendini sağlama alması gerekir. Bu şekilde iş aranan süre içerisinde haksız yere maddi zorluk çekmek mümkün olmayacağı gibi aynı zamanda da işsizlik maaşı sayesinde kolaylıkla iş bulana kadar geçinmek de mümkün.

Bu maaşa başvuranların kendi istek ya da hatası harici işten çıkarılması durumunda işsizlik maaşı alabileceklerini unutmamaları gerekir. Bu da işsizlik maaşının her işten çıkan bireyin alamayacağı bir maaş olduğunu gösterir. İstek ya da hata sonucu işten çıkarılma halinde belli başlı koşulların yerine getirilmiş olması beklenir. Bu koşullar eksik olduğu takdirde işsizlik maaşı alınması söz konusu olamaz. Belirtilmiş her koşul yerine getiriliyor ise ve istek ya da hata dışında işsiz kalma durumu söz konusu ile hesaplamalar doğrultusunda bu işsizlik maaşından yararlanmak mümkündür.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar ?

Hesaplama öncesinde alınan maaş ve belirtilen koşulların da yerine getirilişine göre yapılır. Bu sayede herkes aynı işsizlik maaşı miktarını almaz, işsiz kaldığı dönemde buna uygun olacak şekilde bir işsizlik maaşı alır. 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren geçerli olan işsizlik maaşı en düşük 1.015 lira, en yüksek 2.030 lira olmuştur.

İşsizlik maaşı özellikle de işsiz kalınan dönem birkaç ay gibi uzun sürecek ise çok işe yarar ve bu konuda da pek yardımcı olan İŞKUR işin kısa sürede bulunmasına da destek sağlar. İŞKUR sayesinde ya da dışarıdan da bulunacak işler ile kolaylıkla kısa sürede iş sahibi olmak ve işsizlik maaşını kesmek mümkündür. Ne yazık ki işsizlik maaşı yalnızca belli bir süreliğine alınabilir ve bu süre içerisinde uygun bir işin bulunmuş olunması beklenir. İŞKUR genellikle kolaylıkla iş bulmaktadır ancak bulamayanlar olur ise ya da bulunan işler harici bir iş istenir ise işsizlik maaşını almaya bir süre daha devam etmek mümkündür.

İşsizlik maaşı özellikle de beklenmedik şekilde işsiz kalan çalışanlar için oldukça büyük kolaylık sağladığı için bunu tercih etmek bir şey kaybettirmeyeceği gibi olası bir işsizlik durumunda da kolaylıkla geçinmeyi sağlayacaktır. Bunun hesaplanması için İşkur internet sitesine girerek koşulların sağlanıp sağlanmadığına bakmak ve bu koşullar dahilinde belirlenecek olan işsizlik maaşını kolaylıkla kısa sürede almak mümkündür.

Kısa sürede iş bulunması halinde işsizlik maaşı kesilir ve başka dönemlerde de işsizlik maaşı almak mümkündür. Ne kadar süre işsizlik maaşının alınabileceği ise belirlenen bazı kriterler doğrultusunda belirlenir. İŞKUR üzerinden ya da dışarıdan iş bulduktan sonra bu işsizlik maaşı kesileceği için belli bir süre alınacak olan bu maaşın ne zaman kesileceği iş bulma süreci ile paralel işler. İşsizlik maaşı almak isteyenlerin yalnızca koşulları eksiksiz şekilde yerine getirmesi yeterli olacaktır.

İşsizlik maaşı nasıl alınır, işsizlik maaşı başvurusu nasıl yapılır gibi sorulara cevap vermeye çalıştık. Dilerseniz işinize yarayacak para biriktirme yollarına buradan ulaşabilirsiniz.

İşinize Yarayacak Para Biriktirme Tüyoları, Para Biriktirme Yolları

Previous article

Kanada’da Vasıflı Vasıfsız İşçi Alımı

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Ekonomi