İşinize Yarayacak Para Biriktirme Tüyoları, Para Biriktirme Yolları

etkili para biriktirme yolları

para nasıl biriktirilir, para biriktirme yolları nelerdir

Para biriktirmek pek çok kişi için sıkıntılı bir dönem geçirmeyi ifade etse de aslında görüldüğü kadar zor olmayabilir. Uzun süreli para biriktirme planları ile pek fazla olmasa da para biriktirmek mümkündür.

Bozuk Paraları Biriktirin

Bozuk paraları biriktirmek her yaştaki birey için etkili olacak bir yöntemdir. Uzun zaman alacak olsa da bu yöntem ile kenara para atabilmek ve sıkıntısız bir şekilde para biriktirmek mümkün hale gelecektir.

Aylık Harcama Planlaması Yapın

Her ay başında maaş alındığında ay içinde harcanacak belli ihtiyaçlar için ya da ödemeler için bir miktar paranın hesaplanması ve kenara ayrılması ile ay içinde keyfi harcanacak olan miktarın ayrılması, ay içindeki harcamaların düzene girmesini sağlar. Bu şekilde keyfi harcamalara fazla para harcamama isteği de duyulabilir. Para biriktirmek için etkili bir yöntemdir çünkü keyfi harcamalar için ayrılacak olan aylık miktarın biriktirilmesi düşüncesi genellikle çok olası ve kolay gelir.

Her harcama sonrasında alınan her şeye ne kadar verildiğine bakmak ve bu şekilde harcanan miktarı takip etmek mümkün olacaktır. Bu yöntem ile de paranın nereye ne kadar harcandığı görülür ve harcamalarda kısıtlamalara gidilebilir. Aylık planlama yapmayanların yapılan harcamalar sonrası bu şekilde daha rahat para biriktirmesi ve kalan miktarı ile ilgili de tahmini plan yapabilmesi mümkün olacaktır.

Saat Başı Ücret Hesabı Yapın

Alınacak olan pek çok şeyde özellikle de saatlik çalışma ücreti ile alınacak olanın fiyatını kıyaslamak etkili olacaktır. 100 liraya alınacak olan bir ürün var ise ve saatlik 10 lira kazanılıyor ise 10 saat çalışmanın o ürün için değip değmeyeceği düşünülmelidir. Bu şekilde almak istenen pek çok şeyden vazgeçilebilir ve gereksiz masraftan kaçınılır. Bu yöntem keyfi harcamalar için kullanılmalıdır ve bu şekilde para biriktirmek oldukça kolay hale gelecektir.

Alışverişlerinizi Önceden Planlayın

Ev için çıkılan alışverişler için önceden bir ihtiyaç listesi hazırlamak gereksiz masraftan kaçmaya yardımcı olacaktır. Listeye sadık kalarak harcanacak olan miktarı öncesinde belirlemek, gereksiz yere alınacak olan ürünlerin önüne geçer. Plansız yapılan alışverişlerde asıl lazım olan ürünler unutulup da gereksiz olanların da satın alınması olasıdır. Alışverişleri önceden planlayarak fazla para harcamanızın önüne geçebilirsiniz.

Toplu Taşıma Kullanın

Toplu taşıma kullanarak çoğu zaman taksi ya da özel araçtan çok daha ucuza ulaşım sağlamak mümkün olacaktır. Bu şekilde ay içerisinde yüzlerce lira biriktirmek mümkün olabilir. Bu şekilde ulaşım sağlamak yorabiliyor olsa da masraftan kaçınmak için oldukça uygun bir yöntemdir.

İndirimleri Takip Edin

Mağaza ya da marketlerin indirimini takip etmek, sinema ya da başka etkinliklerin indirimli günlerini öğrenmek özellikle de ay içerisinde para biriktirmenin en etkili yollarından biridir. İndirim dönemlerinde pek çok imkandan kolaylıkla yararlanmak ve bu şekilde zaten harcanacak olan parayı daha da aşağı çekmek mümkün olacaktır.

Kredi Kartlarından Kurtulun

Kredi kartları her ay ödeme yapmaya ve ödeme yapıldıktan sonra da tekrar harcama yapmaya sevk eder. Bundan kurtulmanın yolu ise kredi kartlarının her ay zamanında borcunu ödemek ve alışveriş esnasında yanında bulundurmamaktan geçer. Alışveriş esnasında kredi kartı çok daha cazip bir seçenek gibi gelmektedir ancak ne yazık ki bir sonraki ay ödeme yapılacağı da unutulmamalıdır.

Dışarıdan Yemeye Ara Verin

Ay içerisinde dışarıda daha az yemek yemek, masrafların azalmasına yardımcı olabilir. Evde hazırlanacak olan yemekten kat kat daha pahalıya gelen yemekleri dışarıda yememek ile para biriktirmek mümkündür. Restoran fiyatlarının daima evde yapılacak yemeklere göre daha pahalı olacağı unutulmamalıdır.

Bu yazımızda para biriktirme yolları hakkında bilgiler verdik. Sizlerde kendi geliştirdiğiniz para biriktirme yöntemlerinizi konu altına yorum olarak bırakmayı ihmal etmeyin. Bir başka makalede görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir