Kredi Kartı Ödemesi Gecikirse Ne Olur?

Kredi kartı, tüm dünyada ve aynı zamanda ülkemizde ciddi sayıda insan tarafından aktif şekilde kullanılan bir ödeme aracıdır. Kredi kartı sayesinde o ay içerisinde nakit paraya ihtiyaç duymadan alışveriş yapar ve sonrasında da ay sonunda yaptığınız bu alışverişlerin toplam ücretini ödersiniz. Fakat bazen bazı sebeplerden dolayı ay sonunda yapılması gereken kredi kartı ödemesi zamanında yapılamayabiliyor. Bu gibi durumlar elbette ki kredi kartını kullanan kişinin ve bankanın yaşamak istemeyeceği durumlardır fakat oluşan sorunlar karşısında da çözüm odaklı davranmak çok iyi olacaktır. Kredi kartı sahibi kişi, ay sonunda kredi kartı ödemesi gecikirse ne gibi sorunlarla karşı karşıya kalırım diye sıkça sormaktadır.

Kredi Kartı Ödemesi Gecikirse Ne Gibi Sorunlar Ortaya Çıkar?

Bildiğiniz üzere kredi kartları ödemesi için banka her ay için sizlere bir asgari ödeme tutarı belirlemektedir. Sorun yaşamamak için kredi kartını kullanan kişi, en azından bu asgari tutarı ödemek zorundadır. Ödemezse ne olur? Asgari ödeme tutarı ödenmediği takdirde banka, geciken her gün için belirli oranda faiz bindirmektedir. Ödeme yapacağınız zaman bu faizle birlikte toplam tutarı ödemelisiniz. Ödeme gecikmesi olduğu takdirde karşı karşıya kalacağınız sıkıntı bununla sınırlı değil. Bankalar, her bir kişi için özel olarak kredi sicili oluşturur. Bu kredi sicilinize bankalar ile yaptığınız her türlü işlem, kayıt ve yaşadığınız sorunlar yansır. Sicili olumsuz olan kişiler, bankalardan kredi çekme vb. gibi işlemlerde sorunlar yaşar. İşte kredi kartınızın aylık ödemesini yapmadığınız takdirde bu durum kredi sicilinize olumsuz şekilde yansır.

Kimsenin yaşamayacak istemeyeceği ödeme gecikmesi durumunda neler olabileceğini açıklamaya ve buna bağlı olarak kredi kartı ödemesi gecikirse ne gibi dezavantajlarla karşılaşırım gibi sorulara yanıt vermeye çalıştık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir