Mavi kart, İstanbulkart içerisine yüklenecek aylık abonelikleri kapsayan bir kullanıma olanak sağlayan karttır. Normal dolum yapılarak kullanılacağı gibi, aylık olarak da tercih edilebilir. Mavi kart ile ilgili kullanım şartlarını ve fiyatları UKOME belirlemektedir. Mavi kart için internet üzerinden online olarak başvurunun tamamlanması gerekir. Hemen sonrasında yapılacak ücret yatırma işleminden sonra başvuru takip aşamasına geçilir. Böylece Mavi kart, fotoğraflı bir şekilde PTT aracılığıyla istenilen adrese gelecektir. Mavi kart almak isteyen vatandaşların, şahsi başvurularında T.C. kimlik numarasının yazılı olduğu nüfus cüzdanlarını ve son altı ay içerisinde çekilmiş bir vesikalık fotoğraflarını yanlarında getirmeleri gerekmektedir. Şahsi başvurularda Mavi kart ücreti peşin olarak ödenmektedir.

Mavi Kart Ücreti Ne Kadar?

Mavi kart, ilk kez alan müşterilere 10 TL bedelinde satılmaktadır. Kartın yenilenmesi durumunda, eski kartı veren vatandaşlar yine 10 TL tutarında bir meblağ ödeyecektir. Kayıp ve çalıntı durumunda Mavi kart bedeli 20 TL olacaktır. Yıllık vize ücreti Mavi kart için 5 TL’dir. Mavi kartın ilk sefer usulsüz kullanımında aylık toplam dolum ücretinin üzerine 10 TL kart bedeli eklenerek ceza kesilir. İkinci ve daha sonraki cezalarda ise 1608 numaralı kanunda uygulanan idari para cezasının üzerine 10 TL’lik kart bedeli eklenerek işlem yapılır. Mavi Kartın aylık ücreti 205 TL olmuştur. 180 geçiş hakkı tanıyan aylık kullanımlarda, toplu ulaşımda birçok farklı araçtan faydalanmak mümkündür.

Mavi Kart Nerelerde ve Nasıl Kullanılır?

Mavi kart deniz otobüslerinin kullanıldığı hatlarda geçerli değildir. Aynı zamanda şehir dışına yakın veya bazı özel bölgelere giden otobüslerde de, tam tarife olarak işlem yapılacaktır. Mavi kart ile bunların dışında kalan bütün vapur seferlerinde, otobüs ve metrobüslerde, tramvay ve metrolarda kullanıma olanak sağlanmıştır. Mavi kartın kullanımı için, oluşturulan turnikelerdeki kart okuyucusuna, kartın 8 cm’e kadar uzaklıkta gösterilmesi gerekilir. Bakiye değerinin öğrenilmesi için geçiş yapılan kart okuyucusuna bakılması gerekecektir. Yine tahsil edilen ücret de, kart okuyucusu üzerinde vatandaşların bilgisine sunulacaktır. Mavi kart dolumu, şehir genelinde bulunan bütün resmi temsilci noktalarından gerçekleştirilebilir.

Aylık Akbil Nedir? Aylık Akbil Ücretleri

Previous article

Katar’da İş İmkanları

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Genel