Press ESC to close

Muaccel Nedir ? Muaccel Ne Demek ?

Bu makalede muaccel nedir, muaccel ne anlama gelir zaman zaman karşımıza çıkan muaccel kelimesi ne demektir gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Bankacılık hizmetinde en çok uygulanan yöntemlerden bir tanesi kredi kullanımıdır. Bankalar kredi kullanımları için müşterilerin belirli şartlara sahip olmalarını isterler. Bu yüzden de müşterilerinin geçmişte finansal piyasada yaşadıkları bütün işlemleri incelerler. Tüm bu kriterleri başarıyla sağlamış olan müşteriler bankadan kredi almaya hak kazanırlar. Sözleşme imzalanırken, müşterilerin ödeme gücüne göre oluşturulan bir geri ödeme planı vardır. Geri ödeme planı, çekilen kredinin avantajlarını kaybetmemek için kritik öneme sahiptir. Bu sayede müşteriler düzenli ödemelerle, sonradan oluşabilecek borç sarmalını önleyebileceklerdir. Müşterilerin geri ödeme planlarında sorun yaşamaya başladığı andan itibaren, sorunlar ortaya çıkacaktır. Bu yüzden de literatürde muaccel olarak giren durumun müşterilerin başına gelmesi mümkündür.

Bu Makalede Bulabilecekleriniz

Muaccel Nedir?

Bankaların verdiği kredilerde, geri ödeme planlarının tarihleri ve vadesi belirlenmiştir. Müşteriler bu ödeme planı vadelerinde ödeme yaptıkları süre boyunca herhangi bir problem ortaya çıkmaz. Muaccel borç, vadesi geçmiş olan ödemenin banka tarafından istenecek duruma gelmesini ifade eden bir kavramdır. Borçlar Kanunu’nda belirlenen muaccel durum yüzünden, bankalar krediyi isteyebilecek konuma gelebilirler. Aynı zamanda borcun bakiyesi de hemen muaccel şekle dönüşebilir. Fakat borcun muaccel olması için, kesinlikle vadesinin dolması ve ödenmemiş şekilde bulunması gerekir.

[ilgiliicerik icerik_id=”821″]

Kredi Ne Zaman Muaccel Borç Halini Alır?

Ticari olmayan kredilerde, muaccel borç olması için öncelikle müşterilerin art arda 2 ay boyunca vadesi gelmiş kredi geri ödemesini yapmamış olması gerekir. Bunun ardından 30 gün içerisinde yapılmamış olan taksit ödemesi ile birlikte, borç artık muaccel duruma düşmek üzere olur. Bu andan itibaren banka ihtarname çekerek, durumu bilgilendirir. Bu ihtarnameye rağmen borcun hala ödenmemesi durumunda, borç tamamen muaccel hale dönüşür. Muaccel hale gelen borç üzerinde temerrüt faizi uygulanmaya başlar. Bu durum müşterilerin finansal durumlarında büyük problemlere yol açabilir. Temerrüde düşen borç üzerinde bankalar, müşteri sayesinde faiz kazanmaya başlarlar. Temerrüdün başlama tarihi, son borcun vadesinin bittiği tarihten itibaren başlatılacaktır. Müşteriler, bu yüzden bankalardan kredi başvuruları esnasında ödeme güçlerini iyi analiz etmelidirler. Geri ödeme planlarıyla bağdaşan krediler çekmek, uzun vadede borcun muaccel olmasını önleyecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir