Ölen Kişinin Mal Varlığı Nasıl Öğrenilir | Ölen Kişinin Mal Varlığı Hakkında

Ölen Kişinin Mal Varlığı Nasıl Öğrenilir

Miras araştırması yapmak vefat eden kişinin mal varlığını öğrenebilmek bakımından önemlidir. Keza miras bırakan şahsın, yasal varisleri tarafından en doğru biçimde öğrenilmesi manevi ve maddi hak kayıplarının önüne geçecektir. Ölen kişinin mal varlığı nasıl öğrenilir sorusunun cevabı pek çok kişi tarafından merak edilmektedir.

Yasal mirasçılar ilk olarak vefat eden kişinin bankada bulunan paralarını, tapu kayıtlarını ya da bankada olan mücevher, altın gibi ziynet eşyalarının varlığı doğru bir şekilde araştırılması lazımdır. Yine miras kalabilen taşınır ve taşınmaz malların da en iyi biçimde araştırılmalıdır. Bu araştırmalar sayesinde sorunsuz bir şekilde halledilmesini sağlayacaktır.

Miras Araştırmasının Nedenleri

Miras bırakan kişinin taşınır ya da taşınamaz mallarının bilinmesi durumunda adil bir biçimde miras paylaşılır. Örneğin miras bırakanın mirasçıları tarafından bilinmeyen mal varlığı söz konusu olabilmektedir. Bu durum çoğu zamanda yaşanmaktadır. Ölen kişinin mal varlığı nasıl öğrenirim sorusu tam da bu durumda gündeme gelmektedir. Eğer ölenin mal varlığı tam olarak bilinmezse varisi hak kaybı yaşayabilir.

Muris ile varisin arasındaki bağ güçlü olmayabilir. Güçlü olsa bile varisler, murislerinin mal varlığının tamamını bilmeyebilir. Bu durumda herhangi bir hak kaybı yaşanmaması için vefat eden kişinin mal varlığı araştırılmalıdır. Mağdur olmak istemeyen mirasçılar bu yöntemle haklarını kazanabilirler.

Miras Araştırma Nasıl Sonuçlanır

Vefat eden kişinin banka hesapları ve bu hesaplarda bulunan mevduatı tapu kayıtlarında bulunmaz. Bu nedenle murisin işlem yaptığı bankaya bir dilekçe yazılır ve bankada herhangi bir parası bulunup bulunmadığı öğrenilir. Yine murisin üzerinde taşıt bulunup bulunmadığı da trafik tescil müdürlüklerine başvuru yapılarak öğrenilir. Tapudan sorgu işlemi gerçekleştirilerek de miras bırakanın üzerinde bir ev, tarla, arsa vb. olup olmadığı anlaşılır.

Tüm bu işlemleri yapacak olan varisler bir avukattan yardım alabilir. Avukat yardımı ile işler daha profesyonel ve daha hızlı bir şekilde çözülür. Bazı durumlarda miras araştırma işlemleri epey uzun sürebilir. Ölen kişinin mal varlığı nasıl öğrenilir sorusuna avukat ile beraber hareket etmenin doğru olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Ekonomi Editörü

Kredi Kartının Sürekli Asgari Tutarını Ödemek

Previous article

Provizyon nedir, Bekleyen provizyon ne demek?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

More in Ekonomi