petrol-cikarma-maliyetleri-sirketlerin
petrol-cikarma-maliyetleri-sirketlerin

Ham petrolün üretim maliyeti, direkt satışı fiyatını etkilemektedir. Durum böyle olunca petrol çıkarma maliyetleri, her zaman araştırılmaktadır. Araştırma yapan kişiler, petrol çıkarma maliyetleri hangi ülkede kaç dolar sorusuna yanıt aramaktadır. Her ülkenin çıkardığı petrol ve petrol maliyeti, diğer ülkelere göre farklı olmaktadır.

Petrol Çıkarma Maliyetleri Hangi Ülkede Kaç Dolar ?

Petrol’ün çıkarıldığı konuma göre, petrol maliyeti artmaktadır. Kara’da çıkarılan petrol maliyeti ile deniz ve okyanusta çıkarılan petrol maliyeti arasında büyük bir fark bulunmaktadır. Birçok ülke kara’da çıkardığı petrolü çok uygu mal etmektedir. Deniz’de çıkarılan petrolün maliyet, karadaki petrolden ortalam 3 kat daha fazla olmaktadır. Belirteceğimiz veriler, ülkelerin çıkardığı petrolün varil başına maliyetini göstermektedir.

petrol-cikarma-maliyetler-hangi-ulkede-ne-kadar

petrol-cikarma-maliyetler-hangi-ulkede-ne-kadar

Suudi Arabistan, bir petrol varil maliyetinin ortalama 5 dolar olduğunu söylemektedir. OPEC ülkeleri arasında petrol maliyeti, hemen hemen aynıdır diyebiliriz. Bu noktada karşımıza çıkan İran, aynı şekilde bir varil petrol maliyetinin ortalama 5.5 dolar olduğunu açıklamıştır.

Rusya’da petrol çıkarma maliyeti, 3 dolar ile 6 dolar aralığındadır. Bu rakamlar, kara’da çıkarılan petrol için geçerlidir. Deniz’de çıkarılan petrolün varili, ortalama 18 dolara mal olmaktadır. Rusya, bu konuyu 2 farklı kategoride değerlendirmekte ve ona göre fiyat vermektedir. Mevcut yataklar ve yeni yataklar olarak ikiye ayıran Rusya, yeni yatakların daha pahalı olduğunu vurgulamaktadır.

Kanada’da petrol çıkarma maliyeti, ortalama 16 dolardır. Çıkarılan petrolün konumu ve Kanada’nın zorlu hava koşulları, petrolün çıkarılmasını zorlaştırmaktadır. Bu neden ile fiyatı yüksek olan ülkeler arasındadır.

Amerika’da çıkarılan petrolün maliyeti, 25 dolardır. Bu veri, Meksika körfezinde bulunan yataklar için geçerlidir.

Şirketlerin Petrol Çıkarma Maliyetleri

Lukoil – $5.5
Rosneft – $4
Tatneft – $5.8
BP – $8.8
Petrobras – $9
Exxon – $11
Chevron – $10

Ziraat Bankası İnternet Şubesi Şifresi Nasıl Alınır sorusunun cevabı için tıklayın.

Ziraat Bankası İnternet Şubesi Şifresi Nasıl Alınır ?

Previous article

Yapı Kredi İnternet Şubesi Şifresi Nasıl Alınır ?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

More in Ekonomi